Wpis z mikrobloga

Cześć

TLDR
Oglądałem kiedyś program o mózgu i podali pewną tezę, którą chciał bym zweryfikować, w związku z tym proszę dobrych ludzi o wypełnienie bardzo krótkiej ankiety (7 pytań).

Link do ankiety.

Więcej szczegółów
Wysnuli tezę, odnośnie "zbiorowej racji" w szacowaniu, była maszyna z kulkami i każdy z ludzi miał oszacować ile jest kulek, i gdy wyciągnęli średnią z wyników to okazało się, że ta średnia jest bardzo blisko rzeczywistości, i właśnie to chciałbym zweryfikować.

Dlatego proszę aby nie liczyć "kulek" tylko spojrzeć oszacować i wpisać odpowiedź :)

PS.
Na końcu jest link do doca, w którym podam wyniki.

#ankieta #mozg #psychologia (chyba) #pytanie
  • 95
  • Odpowiedz
@LowcaG: strzelam, że zielonych jest więcej niż czerwonych na każdym obrazie, a na obrazach gdzie są kulki jednego koloru jest ich dokładnie tyle samo co na obrazie mieszanym, ale złudzeniem jest to, że jest ich więcej.
  • Odpowiedz
@LowcaG: A, dodam jeszcze, że przeprowadzaliśmy podobną próbę na ok 200 osobach, ale niestety nie wyszło. Z tego co pamiętam oszacowały gdzieś poniżej połowy faktycznej ilości. Ani średnia ani mediana (która wg mnie jest w takich przypadkach lepiej wypada) nie była trafiona. Podejrzewam jednak, że to wynikało z nieprecyzyjnej instrukcji. Nie powtórzyliśmy niestety test( ͡° ʖ̯ ͡°)u
  • Odpowiedz
@LowcaG: to działa, sprawdzałem.

Sklep zrobił kiedyś konkurs na fb - ile butelek widać na zdjęciu (ponad tysiąc). Też słyszałem o tej teori. Poczekałem aż pojawi się kilka/kilkanaście odpowiedzi (był duży rozrzut). Wyciągnąłem średnią - pomyliłem się o kilkanaście butelek, przy liczbie około tysiąca.
I teraz pora na przegryw, bo wygrał gościu który policzył dokładnie butelki na zdjęciu/w sklepie.
  • Odpowiedz
będziesz odsiewał odstające wyniki? Np. wystarczy, że jedna osoba napisze dla jaj 1000000000 to bardzo zaburzy to średnią.


@mk321:

Tak dorzucę odstające, własnie z tego powodu.

Co więcej, gdy naukowcy nie znają żadnego sposobu na zbadanie czegoś, to... pytają ankietowanych :D Często stosuje to się np. w socjologii.


@mk321: Mam pewną hipotezę, że to nie działa dla wszystkich wielkości, wg. mnie bierze się to z pewnego doświadczenia, i dlatego ciężary
  • Odpowiedz
@LowcaG: Wiesz, że w guglu można wczytywać wyniki z ankiet na żywo do pliku?
Dla lepszego ocenienia tej teorii bym dorzucił pytanie z zakresami do wyboru na ostatnich pytaniach.
  • Odpowiedz
@LowcaG: Też to oglądałem i pamiętam, że podawali w #!$%@? skrajne dane - np. pd 80 do 5000 (tak strzelam z głupa, ale rozrzut był niedorzeczny). W sumie też jestem ciekaw, czy to było legitne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wiesz, że w guglu można wczytywać wyniki z ankiet na żywo do pliku?


@m0rgi: nie wiem czy dobrze rozumiem, co to znaczy, wczytywać wyniki na żywo do pliku?

Dla lepszego ocenienia tej teorii bym dorzucił pytanie z zakresami do wyboru na ostatnich pytaniach.


@m0rgi: kurcze, że też nie pomyślałem wcześniej. No nic, następnym razem.

Wyniki zapisują się w ichniejszym excelu, chodziło Ci aby wyniki wyświetlać na żywo? Nie chciałem aby
  • Odpowiedz