Wpis z mikrobloga

Miruny dostałem wezwanie z sądu 26.02, że gmina X wnioskuje do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, a tam same długi po wujku. Mam się stawić osobiście 15.03 w sądzie w mieście X.

Z tą rodziną nie utrzymywaliśmy żadnego kontaktu, nawet nie wiedziałem, że się chłop przekręcił. Czy mogę się jeszcze spadku zrzec? Czy mam wysyłać jakieś pismo, czy to na tej wizycie mam się zrzec i elo?

#prawo #spadek #kiciochpyta
  • 10
@sorhu Teoretycznie Tak, ale wydaje mi się, że dobrodziejstwo inwentarza też jest ok, bo jego zaletą jest to, że w najgorszym przypadku wyjdziesz na 0 a w najlepszym coś ci skapnie (oczywiście po "spieniężeniu majątku" i po zaspokojeniu potrzeb wszystkich wierzycieli wobec których miał jakieś zobowiązania zmarły)
@WujekL No niekoniecznie. Jeśli jest w spadku 100000 zł długu i jakaś rudera niby o wartości 110000 zł, a ma się też własne mieszkanie, albo pieniądze, albo inny majątek, to już lepiej odrzucić, ponieważ wierzyciel może dochodzić spłaty z całego majątku.
@sorhu: rozwiń myśl bo nie do końca rozumiem, na moje oko to jest tak :
jeśli masz długu 1000 zł a majątku 1100 zł to masz dwa wyjścia :
1) komornik sprzedaje majątek i pokrywa wszystkie długi i oddaje ci to co zostało
2) wierzyciel przejmuje np. złoto i spłaca ci "górkę" która została (wartość-dług)
@WujekL
Rozwijam na przykładzie.
Masz auto o wartości 100 tys zł. Dziedziczysz 100 tys. zł długu i działkę w Pierdziszewie Górnym o wartości 100 tys. zł.

Wierzyciel dochodzi spłaty. Komornik zajmuje i sprzedaje samochód, bo tak jest mu szybciej łatwiej i wygodniej niż sprzedać działkę w Pierdziszewie Górnym.

Zostajesz bez auta, bez długu i z działką.
@sorhu: Wooh! nie wiedziałem, że tak mogą :o czy ta zasada jest zawsze stosowana? czy można to jakoś przyblokować? jak się zabezpieczyć przed taką praktyką ze strony komornika? dzięki za informacje
@WujekL
Mogą. Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza jedynie wysokość zobowiązania. Nie ogranicza sposobu, w jaki sposób można dochodzić spłaty długu.

Aby się zabezpieczyć, należy odrzucić spadek.
@sorhu: dzięki za info, to cenna uwaga - niestety wszędzie pomijana w "artykułach" dot. dobrodziejstwa inwentarza.
@sabtuzdeamon: co do drugiego pytania - według mnie powinieneś udać się do notariusza i u niego spisać akt notarialny, w którym zrzekasz się spadku. @sorhu popraw mnie jeśli się mylę.