Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika: kupiłem sobie pasek ledów z aliexpress: jest ich 60 na metr, ledy model 5630, na każdy segment (3 ledy) przypada rezystor o oznaczeniu "390". Gdzieś znalazłem, że to 27 ohmów.
Tej taśmy mam 3 metry. Miałem w domu jakiś tam niepotrzebny zasilacz na 12V, jednak daje on tylko 2A :( Według obliczeń potrzebuję 3x więcej mocy (72W).
Jestem bardzo usatysfakcjonowany jak LEDy się prezentują, więc nieszczególnie zależy mi na zmianie zasilacza. Powiem więcej - wsadzony przeze mnie tam mosfet już przy 2A dość się grzeje i średnio chciałbym przez niego przepuszczać więcej prądu. Moje pytanie brzmi - czy zostawienie takiego zasilacza jest niebezpieczne?
  • 5
@skalariusz: 390 to 39 omów. Jeśli mosfet się grzeje, to znaczy, że jest nie do końca otworzony, otwieraj go driverem, a nie wprost z procka albo zmień mosfeta na logic level. Oczywiście maksymalny prąd drenu też musi być nie mniejszy, niż potrzebny.

A co do zasadniczego pytania - nie ma siły, jeśli potrzebujesz 72W mocy, to musisz dostarczyć 72W mocy, nie da się tego zrobić zasilaczem, który daje tej mocy 24W.
@skalariusz: pytanie, dlaczego świecą elegancko. Albo zasilacz daje więcej, niż 2A, co nie wróży mu długiego żywota, albo po prostu daje prądu ile może i gdybyś podłączył się do większego, świeciłyby 2x bardziej elegancko. Zasilacze nie są drogie, nie kombinuj, zmień zasilacz.