Wpis z mikrobloga

Halo mirki z #piwowarstwo uwarzyłem kolejne piwo i nie bardzo wiem jak określić jego styl :P
Zasyp: 5,2 kg pale ale, 3 kg przeniczny, 1 kg carapils, 1 kg carared + 1 kg płatków owsianych (drożdże US-05). Początkowe BLG 21st.
Czy "Oatmeal Imperial Wheat IPA" ma sens? To już zaczyna brzmieć jak nazwa z generatora ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+ pytanie: zazwyczaj trzymałem piwo na burzliwej do tygodnia, gdzie faktycznie piwo gwałtownie fermentowało przez jakieś max 2 dni, tutaj już 4. dzień #!$%@? i nie zamierza przestać. Czy przy tak wysokim BLG lepiej przetrzymać trochę dłużej nawet jeśli po 7 dniach piana opadnie?
caru - Halo mirki z #piwowarstwo uwarzyłem kolejne piwo i nie bardzo wiem jak określi...

źródło: comment_zfHiLzSpha7IbZRPd4gcL1lXZ4FSeQM1.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • 0
@caru drodze będą slabsze. Dać radę możliwe że dadzą, Ale mogą naprodukowac jakieś dodatkowe posmaki. A jeśli jest to 3 lub 4 pokolenie to tym bardziej. Ja po mocnych nie używam gestwy. Zazwyczaj robię stopniowo np. suchary do 12 blg, później gestwa do mocniejszego (w zależności co mam w planie) i używałem max 3 pokolenia.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@jmyung dzięki za poradę :) A jeszcze co do fermentacji - nie wystarczy dłużej przetrzymać na burzliwej i potem jednak zlać na cichą na tydzień chociaż?
  • Odpowiedz
  • 0
@caru mozesz przelać jak chcesz. Jak nie zbierasz to potrzymaj spokojnie 2 tyg i później przelej. Na ostatnie 3 dni przed rozlewem do butelek chmiele na zimno. Będzie git
  • Odpowiedz
  • 0
@caru mozesz przelać jak chcesz. Jak nie zbierasz to potrzymaj spokojnie 2 tyg i później przelej. Na ostatnie 3 dni przed rozlewem do butelek chmiele na zimno. Będzie git
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@jmyung mam nadzieję że nie będzie za mocno alkoholowe, generalnie z temperaturą mam mały problem bo wahania są w granicach 17-20 w zależności od pory dnia. Termometr przyklejony do fermentora pokazuje w miarę stabilne 19 stopni.
  • Odpowiedz
przeniczny

przeniczny


aj, moje oczy! To aż boli!

@caru:
jak określić styl?
Oatmeal Barleywine

Oatmeal Imperial Wheat IPA

Planujesz chmielić na zimno? Tego ulepka?
Ile dałeś chmielu na gotowanie?

Czy przy tak wysokim BLG lepiej przetrzymać trochę dłużej nawet jeśli po 7 dniach piana opadnie?

Czytając tego typu pytania to mam wrażenie, że piwowar poświęcił bardzo mało czasu na przyswojenie sobie wiedzy - czym jest fermentacja? Jak to działa? Po co
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@BrowarPERUN
PRZENICZNY
nie wierzę, że zrobiłem taki błąd. Wstyd (,)

Może trochę źle zrozumiałeś moje pytanie. Wiem czym jest fermentacja i jakie procesy przy tym zachodzą (to moja 6. warka, nic do tej pory nie #!$%@?łem o dziwo :)
Zastanawiałem się tylko czy uspokojenie się drożdży (i opadniecie piany) oznacza, że można piwo przelewać na cichą. Takie konsultacje na tagu #piwowarstwo zawsze są owocne.

I dlaczego nie chmielić
  • Odpowiedz
@caru:

nie bardzo wiem jak określić jego styl :P

Zasyp: 5,2 kg pale ale, 3 kg przeniczny, 1 kg carapils, 1 kg carared + 1 kg płatków owsianych (drożdże US-05)


Generalnie, z takich składników dałoby się zrobić parę różnych piw :D. W zależności od sposobu zacierania, chmielenia, temperatury fermentacji - mogą wyjść różne piwa, które byłyby w innych stylach :) generalnie, jak masz problem z piwem, to podanie zasypu, schemat zacierania,
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@BrowarPERUN Tak, kupuje słód ześrutowany i liczę się przy tym ze słabszą wydajnością, ale słodu mam i tak zawsze więcej niż potrzebuje (ludzie mi kupują na różne okazje bo wiedzą że warze :). Co do chmielenia - poszło w sumie 240g, schematu dokładnie teraz nie przytoczę bo jestem na wyjeździe a dziennik mam w domu, ale wagowo rozłożone w miarę równomiernie na 3 etapy (same amerykańskie i jeden NZ, na goryczke goryczkowe,
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@BrowarPERUN

No i bulgator... Największe zło wśród nowicjuszy :)


No właśnie nie bardzo rozumiem dlaczego rurka jest takim złem? Może ludziom kraniki przeciekaja bo gaz nie ma którędy uciec ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@caru:

I dlaczego nie chmielić ulepa na zimno?

Wysoka słodycz wydłuża goryczkę i może wydawać się bardziej szorstka. Owszem, będzie sporo alkoholu, który skompensuje trochę to wrażenie, ale to właśnie karmel sprawia, że goryczka w IPA staje się męcząca. Można porównać dwa klasyki dostępne na rynku - Atak Chmielu (Pinta) i Rowing Jack (AleBrowar). Podobne parametry, a jakże inne w odbiorze.

W takiej sytuacji można się zastanawiać - co robić dalej?
  • Odpowiedz
@caru:

No właśnie nie bardzo rozumiem dlaczego rurka jest takim złem?


nie jest złem. Bulgator tylko prowadzi do złych rzeczy :)
Np. do pytań na forum: "bulgotar przestał wydawać dźwięki, mogę butelkować?"
Albo chcesz przenieść fermentor. Klops, nie tak łatwo z rurką :D
Albo jest ciepło... I płyn w rurce wysycha. I nagla w całym domu zaroiło się od owocówek, które pięknie sobie latają (
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@BrowarPERUN

jest też druga możliwość. Może trochę źle zrozumiałeś moją odpowiedź?

Bardzo możliwe. Poczułem się trochę zrugany, choć może i słusznie. Czasami zadaje głupie pytania bo: 1. Opcja - utwierdze się w słuszności poglądów przyswojonych na wczesnych etapach edukacji, lub 2. Opcja - w dyskusji okaże się, że piwowarzy doszli do innych wniosków i dowiem się czegoś nowego.

Bulgulator stosuje bo lubię wiedzieć którędy #!$%@? gaz :p nie przejmuje się tym czy
  • Odpowiedz
@caru:

Poczułem się trochę zrugany, choć może i słusznie

hehe, oczywiście że słusznie! Dopiero byłbym przegrywem, gdybym beształ bez żadnego powodu :P

Tutaj pytanie dotyczyło kwestii dość podstawowej, o której powinno się przeczytać wcześniej, albo znając zasady procesu - dojść do wniosku samemu (z mojej perspektywy to dość oczywisty wniosek, ale za długo się tym zajmuję by móc na to spojrzeć oczami świeżaka).
Jednak z dwojga złego - zapytać się o
  • Odpowiedz
  • 1
@caru a propos karmelowego to kiedyś zrobiłem piwo na prawie samych palonych i karmelowych slodach xd.
Nie pamiętam dokładnie ale karmelowego było chyba z 3 kg do tego po kilogramie palonego i jakiś black. Podstawowego pale ale było może z 2kg
Smakowało jak smoła ale wszystkie zostały wypite.
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: jeśli by to was interesowało to po pierwszej próbie jakieś 1,5 tyg po zabutelkowaniu (część poszła do PETa żeby kontrolować) nie ma takiej tragedii z tym karmelem. Fakt, poleżeć jeszcze musi coby alko tak nie dawało po gardle ale już teraz nie jest aż tak wyczuwalny. No trochę Atak Chmielu mi to przypomina ale jak poleży będzie git, nie ma wstydu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@jmyung @BrowarPERUN: odkopuję wątek bo piwo poleżało ponad 3 miesiące i... jest dobre! Nie czuć tych karmeli tak bardzo, powiedziałbym że dużo słabiej niż w np. Ataku Chmielu. Alkohol też już nie jest tak wyczuwalny, a chmiel się nie "spłycił" (no, powiedzmy że aromat trochę ucierpiał). No i wali po czubie niemiłosiernie ()
  • Odpowiedz