Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka
Czy wiecie, że dzięki UE wzrosły nam ceny nieruchomości w ciągu kilka lat o ok 240% ? Obecnie w 2018 już dobijamy do szczytu z 2008.

Szukam danych obejmujących nie tylko 2003-teraz ale także okres od 1992 roku by wiedzieć o ile dokładnie wzrosły nam ceny nieruchomości od transformacji.

Jak wiadomo pensje wzrosły realnie od 1992 do 2018 o ok 60-70% ( chodzi o siłe nabywczą czyli wzrost nominalny skorygowany o skumulowaną inflację)

Niestety koszyk inflacyjny używany czy to do wyliczania CPI ( amerykańska metodologia) czy HICP ( unijna ) nie zawiera kosztu zakupu nieruchomości. Ciekawiła by mnie korelacja siły nabywczej pensji do średniej ceny nieruchomości czy tam metra kwadratowego.
@Raf_Alinski
( ͡° ͜ʖ ͡°)
5.....a - #nieruchomości #ekonomia #gospodarka
Czy wiecie, że dzięki UE wzrosły nam ...

źródło: comment_ac7NYPb7dOfElroDp85g7v4JcEcfiGvv.jpg

Pobierz
  • 20
@50HerbatGreya: też szukałem takich statystyk ale trudno o nie.

Co do obliczeń to wystarczy np. Wziąć średnią pensje netto podzielona przez średnia cenę metra kwadratowego.

Ceny wzrosły nie tylko dzięki wstąpieniu do UE. Głównym czynnikiem było znaczne zmniejszenie kosztów kredytu oraz wyż demograficzny.
$20 miesiecznie?


@UberWygryw: po co przeliczasz na dolary? jaki to ma sens? Co Cie obchodzi 88? Liczmy od 92 kiedy już nie było hiperinflacji...

@50HerbatGreya: Ceny nieruchomości rosną globalnie. Polecam spojrzeć na ceny nieruchomości w USA


@NiebieskaFanta: Owszem, no i co z tego? P.s NA pewno między 2003 a 2008 ceny nieruchomości na świecie nie fiknęły o 240 %

Wziąć średnią pensje netto podzielona przez średnia cenę metra kwadratowego.
@50HerbatGreya: Owszem fiknęły o blisko 200% Dlaczego ceny miałyby nie wzrosnąć w Polsce skoro wzrosły w na całym świecie? Dodatkowo w Polsce pojawił się wielki popyt na nieruchomości, a na dodatek zwiększała się jakość budownictwa. UE raczej obniżyła koszty budownictwa ze względu na dostępność materiałów z zachodu i brak konieczności oclenia materiałów ze wspólnoty.
NiebieskaFanta - @50HerbatGreya: Owszem fiknęły o blisko 200% Dlaczego ceny miałyby n...

źródło: comment_TtmkH5u4LhIzAsuPuahCwRLVhiqoLjw4.jpg

Pobierz
Skąd teza, że dzięki UE? Czytałem ostatnio tekst, że Polska jest bardzo atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów, bo jako jeden z nielicznych krajów nie osiągnęliśmy jeszcze cen z 2008 roku.


@drobna_elektryka: No, jak byś przeczytał ze zrozumieniem, a potem sprawdził dane, to byś wiedział, że ceny nieruchomości wystrzeliły po wejściu do UE :) głównie z powodu lawinowego wzrostu cen ziemi. Nie wiem co czytałeś i gdzie, ty sam nawet nie wiesz. O
@bart_212: Oczywiście, że to się bardzo słabo przekłada. Inflacja w latach 2005-2010 - 15,9%, cena m2 mieszkania - 100%. Tak jest na całym świecie i na pewno znajdziesz jeszcze bardziej skrajne przykłady. Inflacja (dewaluacja zarobków) dla młodych jest ogormna, dla starych z własnością mieszkania niska.

@szcz33pan: W Polsce już ma to znaczenie chyba, że sądzisz że młodzi Polacy mają 50k PLN do wyłożenia od ręki, jak na 20% wkład własny