Wpis z mikrobloga

Czy jest ktoś w stanie to racjonalnie wytłumaczyć?
Mam dom o pow. 100m2, jeszcze nie ocieplony i dość szybko się wychładza. Centralne ogrzewanie, piec na opał stały 15kW. Ogrzewam węglem i drzewem, żona twierdziła że z węgla jest inne ciepło, no ok wiadome jakie są zalety węgla ale piec ustawiam na 50-60 stopni i nie ważne jakie jest paliwo nagrzewa się do tej temperatury i wyłącza, czasem wskoczy kilka stopni więcej ale częściej na suchym drzewie, jest nieco bardziej nieobliczalne, ale faktycznie gdy palę węglem jest jakoś cieplej, postanowiłem zrobić eksperyment.
Wczoraj po powrocie do domu miałem 15 stopni w salonie, rozpaliłem i paliłem samym drzewem z temperaturą ustawioną na 60 stopni na piecu, na zewnątrz było -8 stopni, przyrost temperatury wyniósł około 1 stopień na godzinę, musiałem palić 5h by mieć 20 w domu
Dziś sytuacja analogiczna, 15 stopni w salonie, z tym że na zewnątrz -7 więc piec ustawiłem na 57 stopni i paliłem tylko węglem, po dwóch godzinach mam 20 stopni w salonie czyli ponad 2 stopnie na godzinę.
Ma ktoś jakieś ciekawe wyjaśnienie? Mam pewne pomysły ale chętnie wysłucham.

#kiciochpyta #ogrzewanie #dom #wegiel #ciekawostki
  • 12
@illustratum: a jak palisz powiedz jeszcze, z nadmuchem, normalnie z miarkownikiem ciągu, ostro, kisisz itp

bo mam podobne wnioski ale tylko jak drewno sie kisi, wg mnie drewno powinno być palone z wysoką temperaturą i dużym płomieniem - fakt szybko się spala ale daje z siebie najwięcej i wtedy róznic nie widać. Weź kilka kawałków najlepiej sosnowych i nie bój się ostro napalić
@lets_gou_tnijmy_wuosy: nadmuch ustawiam tak by jak najdłużej dmuchało tz z małą mocą ale dłużej, bo jak ustawiałem duży przedmuch to szybko łapało temperaturę i dłużej było w fazie "duszenia" płomienia co powodowało wytrącanie się smoły, po prostu mniejszy ogień ale żeby gazy ciągle się spalały, żeby jak najrzadziej dochodziło do duszenia płomienia. Metodą prób i błędów tak mi wyszło że najmniej brudzi piec ale też żeby temp. pieca była powyżej 56
@illustratum: szczerze to polecam ci ogarnąć palenie bez turbiny, a zwłaszcza drewna. masa wylatuje przez komin.

spróbuj, oczywiście metodą prób i błędów regulować drzwiczkami dostęp powietrza. Wg mnie turbina po 1. szybko wychładza palenisko, 2. mase #!$%@? poprzez komin no i co do dopalania gazów to polecam wtórne powietrze czyli otwarta klapka badź uchylone lekko górne drzwiczki.

No i co do mniejszego ognia, to uwazam to za zły pomysł, lepiej żeby
@lets_gou_tnijmy_wuosy: na tą chwilę nie mam jeszcze zrobionej góry, piec jest trochę na wyrost do obecnej instalacji (będzie większa) i woda szybko się nagrzewa, dwa razy paląc bez dmuchawy a regulując ciąg drzwiczkami omal nie zagotowałem wody dlatego na razie tego nie robię, poza tym często nie ma mnie w domu i dmuchawa w takim przypadku jest bezpieczniejsza i wygodniejsza. Pale głównie węglem, drzewa miałem w tym sezonie około 6m3, liściaste
@illustratum: to fakt, że chwila zapomnienia i idzie wode zagotować. Jeśli nie masz do końca zrobione to szczerze polecam zastanowić się nad zautomatyzowaniem palenia. Ja się zajmuje kotłownią 4 rok i powiem ci że najprawdopobniej na przyszły sezon dorobie jakiś podajnik albo coś bo jednak mnie też często w domu nie ma(tylko że ja wtedy nie pale i jest zimno) a jest to udręka jak musisz mieć palenie z tyłu głowy.
@lets_gou_tnijmy_wuosy: ja jeszcze mam totalną prowizorkę, instalację uruchomiłem na sztukę bo brakło funduszy by wszystko przed zimą skończyć, na razie o podajniku nie myślę, gdy były największe mrozy za pomocą węgla udawało mi się nie wygaszać przez tydzień. Popełniłem kilka niewielkich błędów przy montażu i na wiosnę czekają mnie drobne przeróbki, wszystko sam robiłem korzystając z youtubowych tutoriali :) palisz grubszym czy drobniejszym węglem? co lepiej wychodzi?
Cześć! Nie wskazałeś, jakim drewnem paliłeś - jaki jest jego rodzaj, stopień wysuszenia itd. a ma to duże znaczenie dla oceny wartości opałowej danego opału (ten dobrej jakości znajdziesz oczywiście na www.gielda-paliw.com :)). Nie zmienia to faktu, że węgiel posiada dużo większe wartosci opałowe, a to oznacza, że szybciej uzyskuje temperaturę na kotle. Podaj więcej szczegółów, a spróbujemy pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozdrawiamy, Zespół Gielda-paliw.com.