Wpis z mikrobloga

#gearbest #xiaomi #mibox #tvbox #recenzja #poradnik

Mirki, ostatnio zamówiłem ze sklepu Gearbest, Xiaomi Mi TV Box 4K w wersji International, model MDZ-16-AB i jestem bardzo zadowolny z tego zakupu. Udało mi się zamówić z polskiego magazynu w Słubicach (GW-4 na stronie Gearbest), wysyłka była darmowa, łącznie zapłaciłem niewiele ponad 240 zł płacąc przez PayPal, kurier w drzwiach był po kilku dniach. Przez sprzeczne i często nieaktualne informacje przed kupnem miałem pełno obaw i pytań, co do słuszności użytkownia tego magicznego pudełka. Dotychczas korzystałem tylko z KODI w starym laptopie podłączonym do telewizora, także najważniejsze dla mnie było pytanie - co można oglądać na tym TV Box'ie i w czym jest lepszy lub gorszy samego Kodi? Być może wielu z Was stoi przed podobym dylematem, postaram się opisać jak wygląda to z mojej strony po tygodniu użytkowania.

Aplikacje działające bez problemów:

Netflix #netflix
Dla mnie rewelacja, dużo filmów i seriali, które lubię, jest sporo nowości, także dla dzieci. Na allegro można kupić dostęp do konta za kilka złotych.

TVP VOD
Przyzwoita aplikacja z produkcjami Telewizji Polskiej, minusem są oczywiście reklamy, chociaż w porównaniu z innymi aplikacjami tego typu są krótkie, za to są wszystkie nowości programowe.

ipla
Działa bez problemu, w darmowej wersji (bez abonamentu) są reklamy, niestety długie. Można wykupić pakiet i oglądać bez reklam.

showmax #showmax
Uruchomiłem, bo akurat dostałem z Play aktywne konto na 3 miesiące, oferta niezbyt bogata, ale można znaleźć coś dla siebie, filmy, seriale. Na allegro również sprzedają "darmowe" konta.

Onet VOD
Część zasobów jest płatna, część za darmo. Jedna z najgorszych ofert wsród wymienionych aplikacji, chociaż, gdy ktoś lubi seriale typu "Dlaczego Ja?" może będzie zadowolony.

WP Pilot #wppilot
Telewizja za darmo, można oglądać podstawowe kanały TVP, TVN, Polsat oraz kilka innych, które są w naziemnej telewizji cyfrowej. Dla osób, które nie mają dostępu do DVB-T, a mają szybki dostęp do Internetu - rewelacja. Dodatkowo dla miłośników piłki nożnej dodatkowo płatny Eleven Sport oraz inne filmowe pakiety - FilmBox, Axn itp.

YouTube
Aplikacja działa w zadowalający sposób, powiązałem swoje konto i mam to czego chcę, ogladam kanały, które lubię w prosty przejrzysty sposób. Moim zdaniem aplikacja ta jest dużo lepsza niż dodatek występujący w Kodi.

Kodi #kodi
Nie trzeba nikomu przedstawiać. W moim przypadku doskonały sposób na materiały z player.pl, ale dzięki odpowiednim wtyczką można oglądać również TVP VOD, ipla i wiele, wiele innych rzeczy. W lokalnej sieci udostępniam również dysk z filmami i serialami, które posiadam lokalnie. Kodi jest świętnym narzędziem do oglądania i katalogowania takich zasobów.

TVP Steam
Kolejna aplikacja od Telewizji Polskiej, umożliwa oglądanie na żywo TVP3, regionalnych oraz TVP Info. Dodatkowo jeśli na przykład na TVP Sport aktualnie leci jakiś mecz na żywo (i nie tylko na żywo), to możemy przez tą aplikację go oglądać. Nie wiem czy wszystkie mecze, dotychczas oglądałem Puchar Niemiec, myślę, że mecze reprezentacji, a może nawet Ligę Mistrzów też można oglądać. Oprócz tego TVP Parlament i wszystkie programy publicystyczne transmitowane na żywo.

Aplikacje działające, ale z problemami:

NC+ Go
Niestety brak tej aplikacji w Google Play. Z forum NC+ znalazłem informację, że nie ma planów wydania wersji na system Android TV i wniosukjąc z wypowiedzi pracowników NC+ nigdy taka nie powstanie. Obejściem jest instalacja aplikacji z wersji tabletowej. Dużem minusem jest to, że nie można jej obsługiwać z poziomu pilota. Do TV Box'a mam dodatkowy pilot, który emuluje mysz. Dzięki niej obsługa aplikacji jest łatwiejsza. Mam konto, można oglądać filmy z oferty VOD, CANAL+ oraz inne programy. Uwaga, gdyby ktoś myślał o funkcji przesyłania obrazu z tabletu lub telefonu komórkowego, to rozwiązanie - nie działa. Aplikacja wykrywa tryb "mirroring" i nie pozwoli wyświetlić zawartości.

player.pl
Aktualnie nie ma aplikacji w Google Play na Android TV, być może kiedyś się pojawi. Można próbować zrobić tak samo jak z aplikacją NC+ GO, jednak osobiście nie udało mi się uruchomić tej aplikacji. Czytałem, że gdzieś istnieje wersja, która działa na Android TV, jednak tylko z obsługą myszki. Nie chciałem się dalej bawić w ten sposób, ponieważ zainstalowałem Kodi, a do niego dodatek, który umożliwia oglądanie zawartości z player.pl i to bez reklam.

Tidal
Aplikacja muzyczna - alternatywa dla Spotify. Można kupić konto premium na pół roku za kilka złotych na Allegro. Muzyka podwyższonej jakości, przy dobrym sprzęcie audio można odczuć różnicę, sporo muzyki - bo tego jest ta aplikacja.

Z innych ciekawych aplikacji, z których korzystam:

- na Android TV można zainstalować Facebooka, aplikacja głównie służy do oglądania filmików wrzuconych przez znajomych lub polubionych profili. Dobra sprawa, gdy Facebook nie służy nam do oglądania bobasów naszych znajomych, a np. przeglądania wiadomości z ulubionych fanpagów. Przez tą aplikację możemy zobaczyć z profilu ulubionej drużyny piłkarkiej, co działo się w szatni po wygranym meczu.

- VEVO - coś podobnego jak YouTube, z tym, że jest tam tylko muzyka.

- Vimeo - alternatywa dla YouTube dla ambitnych.

- SofaScore - dla fanów piłki nożnej i nie tylko. Wyniki na żywo, coś jak Flashscore w telefonie. Ogromnym plusem jest to, że aplikacja dodaje skróty w głównym menu, gdy najbliższym czasie (w ciągu np. godziny) odbędzie się jakiś ważny mecz.

- Yokee - karaoke, fajna aplikacja na imprezy, domówki. Dużo znanych kawałków, niestety nie znalazłem żadnej polskiej piosenki.

- VLC - do odtwarzania filmów z USB

- Chrome - przeglądarka internetowa, nie ma jej w Google Play, trzeba zainstalować ręcznie. Jest możliwość sterowania pilotem, ale bardzo ograniczona. Raczej trzeba mieć dodatkowo myszkę lub pilot z myszką.

- ES File Eksplorator - aplikacja do zarządzania plikami w urządzeniu. Koniecznia, gdy chcemy zainstalować dodatkową aplikację nie występująca oficjalnie w sklepie.

- TV App Repo - wszystkie aplikacje zainstalowane ze sklepu Google tworza automatycznie skróty w głównym menu, aplikacje które zainstalujemy nieoficjalnie nie tworzą skrótów. Ta aplikacji służy do tworzenia takich skrótów. Dodtkowo na głównym menu, można dodać skrót do adresu URL, który po kilknięciu od razu wyświetli nam żądaną stronę, przydatne gdy mamy swoją stronę startową.

Gry

Nie kupowałem tego urządzenia do grania, ale spora liczba gier w sklepie zachęciła mnie do zainstalowania kilku z nich na próbę. Oczywiście w tradycyjnym sklepie Google dla telefonów czy tabletów gier jest zdecydowanie dużo, dużo więcej. Do wielu gier niezbędny jest Gamepad, w niektórych można próbować grać pilotem - dla prostego pasjansa - nie ma to znaczenia. Przed kupnem TV Boxa myślałem również o kupnie oficjalnego gamepada od Xioami, który ma tą zaletę, że na pewno będzie kompatybilny oraz posiada wymienną baterię. Na szczęście udało mi się do TV Boxa podłączyć stary bezprzewodowy pad, który kupiłem lata temu i działa, mało tego można go używać zamiennie z pilotem.

Zainstalowałem kilka gier:

Redball4
Była wśród najpopularniejszych - plaftormówka z kolorową grafiką, można grać pilotem, a także gamepadem.

Bomber
Przeglądając gry trafiłem na nią, bo skojrzyła mi się ze starą dobrą Dyną. Fajna zabawa, można grać online.

RetroArch
Zupełnie niespodziewałem się, że zastanę RetroArch w bibliotece gier Google na Android TV. Dzięki tej aplikacji, możemy zainstalować emulatory gier SNES, Amiga itd i zagrać w dwie osoby w Mario, pod warunkiem, że będziemy mieć dwa pady.

Funkcjonalności:

Mikrofon w pilocie - fajna sprawa. Mówisz do pilota "filmy z Tom Hanks", a Android TV wyświetli Ci propozycje, z YouTube, Netflixa, iPla i ze wszystkich aplikacji, które obsługują wyszukiwanie. Dodatkowo można zadawać pytania typu "Jaka jest najdłuższa rzeka w Polsce" - asystent Google odpowie, a jeśli masz powiązane konto, powiesz "Dojazd do pracy" - wyświetli Ci się mapa z ewentualnymi utrudnieniami w dojezdzie w dane miejsce. Uwaga na prywatność, bo Google nagrywa kiedy chce :)

Google Cast - przesyłanie obrazu z telefonu, tabletu do TV Box, aby wyświetlić jego zawartość w telewizorze. Telefon mam również od Xiaomi, Redmi 3 - castowanie działa. Można włączyć dowolny film na YouTube, grać w gry. Chociaż nie wszystkie aplikacje działają, wspomniany NC+ Go - nie działa. Dobra sprawa, gdy na przykład chcemy w telewizorze pokazać znajomym najnowsze zdjęcia z telefonu.

Dźwięk przestrzenny - jest możliwy po kablu HDMI lub odpowiedniego optycznego kabla, oczywiście jeśli mamy odpowiedni sprzęt. Nie mam takiego sprzętu, mam natomiast kartę dźwiękową Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro, którą podłączyłem pod TV Box przez USB, okazało się, że działa, ale nie do końca. Dźwięk jest tylko stereofoniczny, o przestrzennym możemy zapomnieć, jest to ograniczenie samego systemu Android 6 (tak twierdzi dokumentacja Androida), który pozwala przesyłać dźwięk przez USB tylko w dwóch kanałach.

Skróty w menu - na podstawie tego co oglądasz, Android TV sam dopasuje rekomendowane filmy, seriale, filmiki z Youtube i ze wszystkich dostępnych aplikacji.

Polecam to urządzenie każdemu kto szuka TV Box'a lub jakiegoś rozwiązania do rozszerzenia funkcjonalności swojego telewizora.
  • 31
@Serghio: fajny wpis :)
ja bym od siebie dodał to co mnie najbardziej denerwuje to problem z synchronizacją dźwięku w Netfliksie. Mianowicie co jakiś czas dźwięk się rozjeżdża i pomaga tylko odłączenie od prądu i ponowne podłączenie. Ostatnio dzieje się to zbyt często.
Dodatkowo Netfliks tylko w stereo, mała pamięć wewnętrzna, brak portu na kartę pamięci, jeden port USB i brak ethernetu. Ogólnie urządzenie fajne, szczególnie pilot. (ʘʘ
@the_white_crystal: Aktualnie w tym #tvbox mam tylko repozytorium od SD-XBMC.org i "plugin.video.polishtv.live", głównie do oglądania player.pl

Wcześniej przed erą #tvbox, gdy miałem tylko Kodi w laptopie podłączonym do TV dodatkowo używałem repozytorium i wtyczki od Ramica, głównie do jakiś polskich portali typu cda.pl, filmydokumentalne itp.

Poza tym standardowe typu YouTube itp. Miałem chyba jeszcze Dropbox'a, OneDrive, wtyczkę do streamów AceStream, Rom Collection Browser do starych gier i IPTV, gdy wpadła
@Serghio jak używasz tego Google cast?
Próbuje to ogarnąć u mnie od kilku dni i lipa.
Na telefonie nie mam tego znaczka do castowania treści... Jak zainstaluję jakaś zewnętrzną aplikację do udostępniania ekranu to nie znajduje mi żadnego urządzenia mimo że jestem na tym samym wifi a w boxie mam najnowszą wersję Google cast że sklepu
@qwelukasz: W telefonie zainstalowałem aplikację Google Home, w niej w lewym menu jest opcja "Przesyłanie ekranu/dźwięku", ta sama sieć Wifi, aplikacja sama znajduje Mi Box, łączy się i po chwilę widzę to samo co na telefonie w telewizorze.

@magiczny_orangutan: słyszałem o tym, co prawda nie o formatowaniu, a o usuwanie plików, ale nigdy nie miałem z tym problemu, zawsze działało tak jak trzeba, bez żadnej utraty danych
@Serghio: czy jak zadasz pytanie o najdłuższą rzekę w Polsce masz odpowiedzi tylko z YouTube? Mi się tylko pojawiają z YT. Może to wynikać z tego, że nie mam zainstalowanego chrome?
@flemingos: Nie pamiętam już szczegółów z tą rzeką, a nie mam teraz dostępu do urządzenia, żeby to sprawdzić. W każdym razie, jestem pewny, że odpowiadał na pytania:

- "pogoda w Warszawie" - odpowiedział głosowo, podając stopnie Celsjusza i np. zachmurzenie umiarkowane,
- "Wisła Kraków" - opowiedział, wynik ostatniego spotkania albo z kim zagra kolejny mecz,
- "dojazd do pracy" - pokazał fragment mapy i powiedział ile czasu zajmie dojazd,
- "Adam
@sebawo: Spotify - jest oficjalnie dostępna w systemie Android TV ze sklepu Google, więc pewnie działa prawidłowo z obsługą pilota. W moim tekście Tidal niechcący wylądował w aplikacjach gdzie są jakieś problemy, to pomyłka - nie ma z nią żadnych problemów, działa wyśmienicie z obsługą pilota.

Korzystam z Tidal bo jest dużo tańszy (4 zł na pół roku na allegro #cebulahere ), a ma też sporo dobrej muzyki.

Poza tym do