Wpis z mikrobloga

Mirki z #programowanie #frontend powiedzcie mi, jak to jest. Po necie krążą opinie, że jeżeli ktoś chce się nauczyć programować, to przede wszystkim niech klepie jak najwięcej kodu. Ostatnio robię sobie freecodecamp i doszedłem do etapu, gdzie mam zrobić swoje portfolio. Powiem szczerze, że przeskok między tym co było na kursie a tym jak się robi portfolio, jest delikatnie mówiąc "spory". Pomijam też fakt, że ktoś zielony nie przyswoi tak szybko materiału.

Reasumując, przerobiłem ten materiał, "przeczytałem" (ciężko mówić o czytaniu, skoro 3-4 strony to obrazki) nawet jedną książkę, ale mając coś napisać, to za każdym razem jest "yyyyy...." i w sumie poza podstawami podstaw html to ciężko. Robiąc te portfolio, przeglądam jakieś fora, toutoriale i jak widzę jakiś atrybut, element, fragment kodu, to go wpisuje i patrzę jak działa, często do końca go nie rozumiejąc.

Powiedzcie mi, czy to normalne? Przecież gdybym miał się od tego zabierać od strony teoretycznej i analizować dokładnie jak działa każdy atrybut, element, klasa to przecież w życiu bym nie zaczął. A może mi się tak tylko wydaje i tak powinno się zaczynać przygodę z programowaniem?

Mnie to kojarzy się trochę z siłownią, gdzie też zaczynałem bez żadnych podstaw teoretycznych a po kilku latach, wciąż ze znajomością podstawy podstaw (w stylu na wytrzymałość więcej powtórzeń, a na siłę mniej itp.), wydaje mi się, że jakoś intuicyjnie osiągnąłem wysoki poziom, bez analizowania forów czy książek z ćwiczeniami/dietami. Tutaj jest to samo? Im więcej kodujesz, tym automatycznie uczysz się jak poszczególne elementy kodu działają i dopiero potem można posiłkować się teorią, by dokładnie to zrozumieć, czy nie do końca?

#pytanie #webdev #programista15k #html #html5 #css #naukaprogramowania #javascript #webdev

Jak uczyliście się programować?

  • Klepiąc nie do końca zrozumiały kod 69.2% (128)
  • Najpierw solidne podstawy teoretyczne 30.8% (57)

Oddanych głosów: 185

  • 26
@sil3nt: klep portfolio jak najszybciej lykajac teorie kiedy masz postoj z progressem. Praktyka jest wazniejsza teoria przyjdzie z czasem. doprowadz do etapu ze portfolio bedzie stac. byle jakie ale bedzie dzialac. pozniej przyjdzie czas na dopieszczanie. taka metoda stopniowego ukepszania. siedzac ciagle w teorii nie bedziesz mial zadnego progressu tylko bolaca glowe.
@sil3nt:

Najpierw solidne podstawy teoretyczne

nope - nigdy nie nauczysz się "wszystkiego" na zapas

bez pokrycia teorii w praktyce nie będziesz wiedział czego się właściwie uczysz

ale bez podparcia praktyki teorią też będziesz miał braki

podsumowując: najlepszy wydaje się rozwój sterowany praktyką a wspierany teorią
@sil3nt: Ja bym dodał jeszcze do tego, że tak przy okazji ucząc się i szukając rozwiązania problemu do takiego swojego portfolia mimowolnie uczysz się nowych rzeczy. Może przez pierwsze 10 razy będziesz potrzebował spojrzenia czy wyszukania informacji jak coś napisać, ale za tym 11 razem już będziesz wiedział.
@leoha: Nie mam usprawiedliwienia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@sfn3oCiaXFowkvhfFoqkyRr8hLAaTvUgzrX: @ppawel: Właśnie o to chodzi, codziennie staram się coś tam dłubać. Oczywiście teorię też staram się regularnie czytać, ale jednak bardziej stawiam na praktykę, bo nic tak nie zniechęca, jak kompletny brak efektów. Jak widzę, że pojawia się jakiś pasek nawigacji, rozwijane menu, to aż mi się chce przy tym siedzieć, choć nie do końca rozumiem
@sil3nt: Ale nie przepisuj kodu całkowicie, dawaj swoje nazwy itd.. Gotowca wykorzystaj jako sposób rozwiązania jakiegoś problemu tj. dostosuj go pod swoją stronę.
Czy oszukiwanie? Nie do końca bo przecież nie mówisz, że jesteś specjalistą więc trudno aby nie korzystać z dostępnych pomocy. A im więcej będziesz produkował stron, projektów, tym zapamiętasz wszystko.
@sil3nt: Przede wszystkim określ sobie cel - jeśli chcesz się uczyć tylko html i css to spokojnie zajmij się klepaniem kodu. Ale jeśli chcesz zabierać się w przyszłości za jakieś apki na FW (Angular, React) to w międzyczasie czytaj i to sporo żebyś wiedział czym są klasy, funkcje, dziedziczenie itp.
@sil3nt: Wymyśl sobie jakiś mały projekt. Spisz jakie funkcjonalności ma Twoje cudo mieć i to zaimplementuj. Jeśli nie wiesz jak coś zrobić to googluj.

Nie eksperymentuj na pałę ze sprawdzaniem co robi dany atrybut bo się może okazać, że wyciągniesz niewłaściwe wnioski. Najpierw przeczytaj w dokumentacji, a później sprawdź, czy dobrze zrozumiałeś to, co przeczytałeś używając nowonabytej wiedzy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sil3nt: w sumie w październiku byłem na tym samym. Z tym, że zrobiłem jakieś pseudo portfolio i ten tribute page (następne zadanie). Przeszedłem już na dział z JS, uznałem, że muszę wypełnić dziury w wiedzy zanim pójde dalej i przerobiłem 4 działy z Treehouse (na torrentach jest), później wróciłem do freecodecamp. Namęczyłem się niemiłosiernie, bo później są zadanka typu "napisz kod, który zrobi z danej liczby jej silnie". Zrobiłem to, teraz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sil3nt: watchandcode to tylko js. No ale jest ok, tylko znajdz cos jeszcze zewnetrznego. Jak studiujesz to masz od billa gatesa sporo darmowych kursow ktore sa u niego za frikl. Np Pluralsight jest normalnie na 30$/mies a z kodem studenckim z Microsoftu jest za 3mies za free