Wpis z mikrobloga

W sumie z okazji tego, że mamy całkiem ładną wiosnę to opowiem wam, dlaczego drzewa w lesie mają urodzaj co dwa lata.

Otóż w lesie zsynchronizowane są ze sobą wszystkie drzewa, które mają jadalne nasiona. Zwykle co drugi rok mają dużo więcej nasion. To strategia, która ma im zapewnić sukces reprodukcyjny. W roku, w którym wszystkie drzewa mają mało nasion nie jest możliwe powstanie dużej ilości myszy i innych konsumentów tych nasion. Drzewa w ten sposób redukują ilość gryzoni (a także przy okazji ptaków drapieżnych i innych...). Także przez ten rok gdy mają mniej nasion zbierają energię.

Następnego roku wydają nasion ile się tylko da. Zmniejszona populacja gryzoni nie jest w stanie przejeść tego bogactwa pokarmu i części nasion udaje się przetrwać i wykiełkować.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #drzewa
  • 42
@BQP: i wtedy, całe na biało, wkracza dokarmianie zwierzyny przez myśliwych. Wygrzebujące z ziemi żołędzie dziki, czy przeżuwające soczyście kiełkujące drzewka sarny mają jak przeżyć wprowadzone przez sprytne drzewa lata chude. Właściwie dzięki dokarmianiu nie tylko przeżyją, ale nawet ochoczo się namnożą, dziesiątkując potem drzewne nasiona i pędy.
@reevii: Drzewa, ale i duża część roślin posiada systemy informacyjne oparte o wydzielanie i odbieranie chemicznych substancji lotnych. Tu prym wiodą dęby, które ewolucyjnie są zaprogramowane do dwuletnich okresów nasiennych i to one dają znak, że "elo chłopaki, w tym roku lecimy z tematem". W przypadku roślin informują się w ten sposób o inwazji szkodników, przez co zawczasu mogą wypuścić substancje odstraszające, mimo, że nie miały jeszcze kontaktu z zagrożeniem.
@BQP dwa? Czytałem o co 4-6 letnim (nie stałym), wzmożonym cyklu nasiennym dębów.
Wyszło na jaw w trakcie badania nad okresowo wzmożoną ilością kleszczy.
@BQP super ciekawostka ale ten cykl nie jest sztywny/dwu letni. Mówi się o 2-4 letnim z specjalnymi naciskiem na "z dupy" cyklu xD(warunki pogodowe, szkodniki, przymrozki i tysiące innych czynników których większą część potrafimy czytac) i wbrew temu co byamy chcieli drzewa nie zawsze "czytaja" i reagują w odpowiedni sposób na zmiany micro i makro środowiskwe. Drzewa lubią działać "z dupy" i wbrew logice (tej ludzkiej). Leśnik z wykształcenia here
@BQP takie fakty sa bardz ciekawe ale powiem szczerze widze potencjal do otwarcia cyklu
NAJBARDZIRJ #!$%@?ŃSKIE DRZEWA ŚWIATA
SOSNA.
Ta #!$%@? nieochszczona kupa igieł jest najwiekszym kilerem gryzoni od Zawiercia po Tokio. #!$%@? mysie populacje jak Zomo Twojego starego po dyskotece. Za pomoca #!$%@? komunikuja sie ze soba i innymi drzewami celem wysrania jak najmniejszej liczby #!$%@? nasionek zeby #!$%@? te male mysie #!$%@? w biedzie i niedozywieniu. Do tej pory tylko