Wpis z mikrobloga

Czym rózni się "widzenie dzienne" od "widzenia nocnego"?

Widzenie fotopowe - dzienne (550nm)

termin oznacza pracę ludzkiego narządu wzroku w warunkach normalnych, czyli przy ilości światła wystarczającej do pełnego wykorzystania zmysłu wzroku
za to widzenie odpowiadają czopki (jest ich 8 milionów)
Wyróżniamy 3 typ czopków: do fal krótkich (max czułość 440nm - fiolet), średnich (max czułość 550 - żółtawo-zielony) i długich (max czułość 570 - żółty),
widzenie dzienne zapewnia największą czułość w miejscu, na którym skierowany jest wzrok

Widzenie skotopowe - nocne 510nm

praca ludzkiego narządu wzroku w warunkach skrajnie niekorzystnych, czyli przy znikomej ilości światła
w odbieraniu bodźców świetlnych biorą udział tylko pręciki (ok 120 milionów)
człowiek widzi świat pozbawiony barw
możliwe jest wtedy tylko rozrożnienie stopnia jasności danego elementu
spada rozdzielczość obrazu

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
  • 29
@bergers: Musiałam trochę doczytać o tym i wyszło mi, że odpowiedź na Twoje pytanie mogłaby zająć kolejne dwa wpisy :) Głównie przez to, że odnoszenie ilości pikseli do sposobu widzenia ludzkiego oka jest dość trudne, ponieważ nasze postrzeganie rzeczywistości znacznie różni się od tego rejestrowanego przez aparat.
@fottiti: inna ciekawostka związana z widzeniem: ze względu na sposób pracy komórek zwojowych siatkówki, samo zwiększenie jasności reflektorów w samochodzie nie sprawi, że kierowca będzie lepiej widział idących poboczem przechodniów
@Polanin: Chyba chodzi o maksymalną widoczność. Ja po ciemku widzę od razu po wejściu z jasnego pomieszczenia, ale pełną sprawność widzenia szczegółów mam dopiero po godzinie.