Wpis z mikrobloga

Tldr: warto zapamiętać raz na zawsze, gdy chcemy pomóc cukrzykowi:
-niski posiom cukru= hipoglikemka -> podajemy najlepiej coś słodkiego do picia
-wysoki poziom cukru = hiperglikemia -> ładujemy insulinę

Krótka lekcja życia. Przed 20:00 w pociągu pewien starszy pan dostał ataku, trzęsie sie, piana z ust, ktoś zauważa, że ma opaskę gumową z napisem 'cukrzyk'. Obok były dwie starsze osoby, tez cukrzycy, zaczęli pierwsi reagowac, coś krzyczeli (jeszcze nie slyszalam), pani bardzo zręcznie wiedziała co robić i zmierzyła mu poziom cukru swoim glukometrem. Poziom : 58, jej mąż cos w przypływie rzucił 'INSULINA!!!', bo pewnie pierwsze skojarzenie z cukrzyca. I podali mu 10 jednostek insuliny !!!!!! W HIPOGLIKEMII!!!! Wiec jeszcze mu obnizyli poziom cukru, pan zasłabł. Nie wiedząc jeszcze o niczym, po kilku minutach zauwazyłam zamieszanie i poszłam. Aurat pan się przebudzał, pasażerowie krzyczą między sobą tą historie, więc mówię 'jak hipoglikemia to trzeba szybko podać cos słodkiego do picia' i wyciągnęłam swój sok pomarańczowy. A jakaś małolata mi mówi ' jak chcesz mu to podać jak on ledwo patrzy?!'. Mówię, że jak już jest przytomny to lepiej #!$%@? mu to dac i niech spróbuje coś łyknac niz czekac az mu dalej cukier spadnie!!! Wtedy ta babka, co podała mu insulinę usłyszała moje słowa i panika: 'jejku, pani ma rację, to na odwrót bylo! To trzeba było cukier dac a nie insulinę'. W tym momencie juz przybylo ratownicy więc luzik, pan po 10 min wyszedł z pociągu o własnych siłach.



#medycyna #cukrzyca #poradadnia #niepasta
  • 29
@matti05 niestety tak jest.. Często paski są stare i czasem to też ma wpływ. Aaaa co gorsza po co mierzyć codziennie, po co sprawdzać przecież wiem.. I takie tam.. Zresztą nawet gdyby miał przy sobie zastrzyk z glukoza to pewnie też by był po terminie..
@Rabbitzrondelkiem: po prostu wiedzieli ze gdzies dzwony bija tylko nie wiadomo w ktorym kosciele :D cos sie kojarzylo insulina, sok tylko ze na odwrot, ludzie nie rozumieja ze swoim zlym dzialaniem moga komus jeszcze bardziej zaszkodzic, dlatego jetem tego zdania ze jeslinie wiesz to nie rob tylko zaczekaj na pogotwie. Swoja droga przy cukrze 58 zadnej paniki niepowinno być, tylko normalnie na spokojnie wypic sok i by bylo dobrze, przy takim
@layla25 wiem jak się czują, chociaż zależy pewnie od zaawansowania cukrzycy, rodzaju insuliny idt..niby nie powinno ale jeśli ktoś nie ma z tym do czynienia (nie miał) może wpaść w panikę. Czasem chce się dobrze, a wychodzi jak.. Ludzie po prostu często myślą, że cukrzyca to tylko cukier za wysoki (spotkałam się z tym) i niestety się mylą.
wiem jak się czują, chociaż zależy pewnie od zaawansowania cukrzycy, rodzaju insuliny idt


@Rabbitzrondelkiem: nie zalezy od rodzaju insuliny xD "stopien zaawansowania cukrzycy"- nie rozumiem tego pojęcia, chyba miałaś na myśli "uregulowanie" cukrzycy czyli ktos kto ma generalnie raczej dobre cukry a nawet ma tendencje do niższych wtedy nie bedzie odczuwał tak bardzo cukry 58 bo jego org bedzie przezwyczajony do niższych wartości, natomiast osobaktora ma z reguły wysokie cukry wtedy
@avril_ool: Nie wiem czy masz cos do czynenia z medycyna czy nie, ale jesli juz dajesz rady to dawaj takie, ktore sa bezpieczne.
Po pierwsze jak widzimy, ze ktos ma takie objawy jak Pan z opisu (nie mierzymy cukru, reka do gory kto ma przy sobie glukometr) to podajemy mu cos slodkiego do picia.
Po drugie robimy to tyko i wylacznie wtedy kiedy mamy 100% pewnosci, ze jest PRZYTOMNY.

Jesli jestescie