Wpis z mikrobloga

Hej mirki z #piwowarstwo. Pytanko małe. Piwo warzylem 24.04 i wyszło 9blg (brewkit). Wstawiłem 1.05 na cichą i miałem wtedy 4 blg (dochmielilem citrą na zimno). Dzisiaj ma też 4 blg. Brzeczka ma 15 stopni. Drozdze górnej fermentacji. Planuję butelkowac w niedzielę /poniedziałek. Czy powinienem przestawić w cieplejsze miejsce czy trzymac dalej do niedzieli i sprawdzić czy jeszcze trochę spadnie blg?
  • 12
@Referak: Teraz możesz tylko pakować w butelki, innych możliwości już raczej nie ma. Dla pewności możesz zabezpieczyć kocem jakby były granaty. Nie powiedziałeś jakie drożdże były zadane, z 9 do 4blg to mało. Ale jeżeli to były drożdże z brewkitu to nigdy nie wiadomo co to tak naprawdę jest, więc może się okazać że jest ok. Na przyszłość koniecznie sprawdzaj blg przed zakończeniem burzliwej, poczytaj też o fast fermentation test (FFT),
@Buzz11 akurat drozdze mauribrew pale ale y514. Plus dzięki za poradę. Z lekka wkurzajace jest to że nie ma jakiegoś jednego poradnika krok po kroku w pełni mówiącego co zrobić dla nowicjuszy. Pytanie jeszcze takie. Jak butelkowalem pierwszą warke to miałem 3 blg. Dzisiaj otworzyłem i widzę że piwo ma 4 blg. Tak jak mówiłem nie wybucha ani nic. Jest się czego obawiać?