Wpis z mikrobloga

Widziałem co się działo pod postem o Friedrichu Guggenbergerze. Dzisiaj to chyba wypok wybuchnie

#iiwojnaswiatowawkolorze

A dzisiaj, drodzy Fani, będzie coś specjalnego. :) Pan na zdjęciu po lewej to Erich Rudorffer, jeden z najlepszych niemieckich pilotów II WŚ, z 224 zestrzeleniami na koncie uplasował się na 7. miejscu listy asów wszech czasów.

Urodził się 1 listopada 1917 roku niedaleko Lipska. W zasadzie od zawsze marzył o tym, żeby zostać pilotem. Na początku przeszkolono go jako pilota bombowca, ale w październiku 1939 r. trafił do szkoły lotniczej dla pilotów myśliwskich, a stamtąd do JG 2 ''Richthofen''.
14 maja 1940 r. zestrzelił swój pierwszy samolot - francuskiego Hawka H. 75, do końca walk we Francji dorwał jeszcze osiem samolotów. Brał udział w Bitwie o Anglię - i tam wykazał się nie lada fantazją, bowiem podczas walki przeleciał kiedyś przez Croydon High Street w Londynie poniżej poziomu dachów. W grudniu 1941 r. uzyskał 40. zestrzelenie. Brał udział w operacji ''Cerberus'', osłaniając pancerniki ''Scharnhorst'' i ''Gneisenau'' podczas przejścia przez Kanał La Manche, walczył pod Dieppe. Trafił pod koniec 1942 r. do Afryki, gdzie w Tunezji zestrzelił 8 brytyjskich samolotów w 32-minutowej walce. W maju 1943 r. w walce nad Kanałem zestrzelił dawnego dowódcę polskiej Brygady Pościgowej, płk. Stefana Pawlikowskiego.

Jego sława miała dopiero nadejść - kiedy trafił na Ostfront, dowodząc II. dywizjonem JG 54 ''Grünherz''.Do października miał już 100 zestrzeleń. Brał udział w walkach w Finlandii - jego postać pojawia się w fińskim filmie ''Tali Ihantala 1944''. Znany był z łowienia sowieckich ''Szturmowików'' - zestrzelił ich podczas swojej kariery aż 58. Za działania nad Litwą i Prusami Wschodnimi uzyskał przydomek ''Łowca z Lipawy''. W listopadzie 1944 r. trafił do JG 7 ''Nowotny'', gdzie dowodził I. dywizjonem. Latając na odrzutowcach zestrzelił 12 wrogich samolotów.
Podczas II WŚ brał udział w tysiącu misji bojowych i zestrzelił 224 samoloty wroga. Zestrzeliwano go 16 razy. Odznaczony był Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębu i Mieczami.

Tak, jak w przypadku pana von Leipziga, bardzo chciałem do niego napisać.Był wówczas najwyżej odznaczonym niemieckim żołnierzem II WŚ i najlepszym żyjącym Expertem. Czas szybko mija i zabiera kolejnych bohaterów tamtych dni. Zbieram podpisy weteranów różnych armii, mam ich kilkadziesiąt. W końcu się przemogłem, zdobyłem adres i napisałem do pana Rudorffera - nie bardzo wiedziałem, co mogę napisać, w końcu urodziłem się ponad 50 lat po tym, kiedy on zestrzelił swój pierwszy samolot. Brakowało mi słów. Ale wysłałem. Niedługo później otrzymałem odpowiedź. Pan Rudorffer wysłał mi zdjęcie z autografem, a jego żona napisała krótki liścik.

Myślałem później, czy by nie napisać ponownie z życzeniami zdrowia. Bardzo żałuję, że tego nie zrobiłem. Niedługo później pan Rudorffer zmarł w wieku 98 lat.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz
źródło: comment_A23DjoHrL2t9M5Ihs0bWFeN8XDVAWHqL.jpg
  • 196
@taniearbuzy swojej ojczyźnie służyli ludzie którzy sprzeciwiali się Hitlerowi, a nie ludzie którzy ochotnicza garnęli się do mordowania. I jeszcze te peany na cześć Hitlera. Ale #!$%@?ło cuckiem "Hitler był zły, ale...". xD
@brusilow12: Koleś będący pilotem myśliwca, służący dla swojej ojczyzny = zbrodniarz wojenny. Ja #!$%@? wojna to wojna. Nurkował tym myśliwcem by strzelać do cywili ? Uwielbiam takich co piszą Niemiec = nazista. Gdybyś żył w latach 20 i widział jak twoja rodzina głoduje przez inflację i reparacje za konflikt którego twój kraj nie wywołał to kogo byś poparł ? Ludzi chcących utrzymania obecnej sytuacji czy charyzmatycznego kolesia, który chce nakarmić ciebie
Tylko skończony kretyn, ignorant albo narodowiec będzie wyzywał autora, że ten wychwala kunszt wojenny przeciwnika. Bo jak Niemiec to na pewno nazista i zwolennik totalitaryzmu xD


@wiseguy43: Wychwala kunszt wojenny? Przecież to już chłopie skrzywienie. 6mln obywateli Polski i kilkadziesiąt milionów Rosji samo się nie wybiło. Żołnierze to niewielka część z tej liczby. Mnie również fascynuje niemiecka machina wojenna. Mogę ich sprzęt uważać za najlepszy podczas II wojny ale nigdy mi
reparacje za konflikt którego twój kraj nie wywołał to kogo byś poparł ?


@MLGkunek: XDDDDDD

Niemcy które odrzucił 26 lipca 1914 możliwość zwołania międzynarodowej konferencji dotyczącej Serbii i które wypowiedziały wojnę Rosji, Francji i bezprawnie napadły na Belgię gdzie dokonywali zbrodni wojennych i jak w czasie II wojny światowej wywozili ludzi na roboty do Niemiec oraz bezprawnie napadli na Luksemburg nie są odpowiedzialni za wywołanie I wojny światowej do której dążyli
@wiseguy43: @Mleko_O:

Mam kolegę architekta który wychwala kunszt wykonania niemieckich obozów koncentracyjnych. To nic osobistego, po prostu lubi profesjonalistów w swoim fachu. Wymienia z nimi listy, podziwia ich.

Mam kolegę hutnika, który jest fanem niemieckich krematoriów. Podziwia prace hitlerowskich fachowców i gdyby mógł pisałby z nimi listy.

Mam kolegę który jako patomorfolog sądowy podziwia techniki strzelania w głowę sowieckim katom z Katynia. To nic osobistego, po prostu chodzi o wymianę
kunsztu posunięcia wojsk obu stron


@HonyszkeKojok: tego nigdy nie zrozumiem. Jeżeli zadaniem wojska jest wyeliminowanie siły żywej przeciwnika (dlatego np. stosowanie wojska zamiast policji nie możne funkcjonować) to do dupy z takim kunsztem. Kunszt oprawiania ofiary, kunsztowne gwałty masowe, ja #!$%@?...
@MLGkunek Do Luftwaffe wstąpił w 1939 roku, charakter jego służby wskazuje na wstąpienie na ochotnika, w czasie gdy Rzesza już prowadziła agresywną politykę i każdy zdawał sobie, że Niemcy prą do wojny.

Liczył się więc z tym, albo powinien się liczyć z tym, że będzie zabijał ludzi którzy będą się bronić przed agresywnymi działaniami jego państwa. Nie mam więc do niego szacunku. Nie mówmy tu o chłopaku ze Śląska którego siłą wcielił
@przesympatyczny_pan: To jest trochę co innego. Do dzisiaj bazujemy na wiedzy zdobytej przez Niemców np. na temat hipotermii czy przez Japończyków na temat bakterii. Jakoś nikt z tego problemu nie robi mimo, że sposób w jaki tą wiedzę zdobyli jest przerażający i osoby za to odpowiedzialne powinny zostać osądzone i skazane, ale życzenie zdrowia Błochinowi czy Heinzowi Reinefarthowi to jest inna sprawa
Koleś będący pilotem myśliwca, służący dla swojej ojczyzny = zbrodniarz wojenny. Ja #!$%@? wojna to wojna. Nurkował tym myśliwcem by strzelać do cywili ? Uwielbiam takich co piszą Niemiec = nazista. Gdybyś żył w latach 20 i widział jak twoja rodzina głoduje przez inflację i reparacje za konflikt którego twój kraj nie wywołał to kogo byś poparł ? Ludzi chcących utrzymania obecnej sytuacji czy charyzmatycznego kolesia, który chce nakarmić ciebie i twoją
@taniearbuzy: Wyobraź sobie że myśliwce niemieckie masowo strzelały do ludności cywilnej gromadzącej się na drogach by zablokować nasze wojsko.

Koleś będący pilotem myśliwca, służący dla swojej ojczyzny = zbrodniarz wojenny. Ja #!$%@? wojna to wojna. Nurkował tym myśliwcem by strzelać do cywili ? Uwielbiam takich co piszą Niemiec = nazista. Gdybyś żył w latach 20 i widział jak twoja rodzina głoduje przez inflację i reparacje za konflikt którego twój kraj nie
@BigGuy: Miał poczucie obowiązku wobec swojego państwa więc poszedł. W 1939 nie było wiadome jak będzie przebiegać wojna powietrzna. Podczas 1wś walki w powietrzu przypominały turnieje rycerskie. Walczyła głównie arystokracja i często walka była honorowa. Nie siedzimy w głowie tego człowieka. Marzył o lataniu a bycie pilotem wojskowym było najłatwiejszą opcją spełnienia tego marzenia. Lotnictwo pasażerskie raczkowało wtedy.