Wpis z mikrobloga

Dlaczego w oryginale Dekalogu, żona jest wymieniona jako rzecz/składnik majątku mężczyzny, na równi z domem, wołem, osłem itd?

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.(Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17)


I dlaczego przykazanie odnosi się tak jakby tylko do mężczyzny? Czy kobieta w ogóle nie może posiadać majątku ani nawet nie jest wyposażona w samą funkcje "pożądania"? Czyżby wg tej ideologii kobieta nie miała swojej podmiotowości? Chętnie bym poznał zdanie jakiejś wierzącej przedstawicielki #rozowepaski bo trochę przykre się to wydaje ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na uwagę, zasługuje też fakt, jak sprytnie to później rozdzielono na dwa przykazania, żeby w oczy nie raziło XD

#bekazkatoli #religia #katolicyzm #neuropa #bekazprawakow #heheszki #polska #pytanie #ciekawostki
pk347 - Dlaczego w oryginale Dekalogu, żona jest wymieniona jako rzecz/składnik mająt...

źródło: comment_FaEoZNvI5T5xwaMCJYxgtpXSVdNVSSKO.jpg

Pobierz
  • 33
I dlaczego przykazanie odnosi się tak jakby tylko do mężczyzny?

@pk347: Widocznie to jest ciężki grzech mężczyzn, zatem Bóg dał kobietom możliwość pożądania mężów, bo tak je stworzył, że nad tym pożądaniem nie panują, dlatego pożądliwość to ciężki grzech mężczyzn, a zwykły dla kobiet. Dobry Bóg i wyrozumiały. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna."

św. Tomasz z Akwinu


@BojWhucie: Św Tomasz z Akwinu tak nie uważał, wręcz przeciwnie, cytował ten pogląd po to, żeby go skrytykować
Co by bóg nie chciał, bez owieczek nie ma pasterzy :P


@jan_zwyklak: hehe, no ja sie smieje bo dopiero co przy okazji #lgbt to byl argument ostateczny prawej strony. Malzenstwa tej samej plci NIE bo buk tak chce, a poza tym to przeciez SWIETA TRADYCJA chrzescijanska tak nakazuje! TO JEST NIEZMIENNE!!!
Dlaczego w oryginale Dekalogu, żona jest wymieniona jako rzecz/składnik majątku mężczyzny, na równi z domem, wołem, osłem itd?


@pk347: Ponieważ mężczyzna ją posiada.

I dlaczego przykazanie odnosi się tak jakby tylko do mężczyzny


@pk347: Kobieta to niepełny człowiek, stworzony przecież z zebra.

Czyżby wg tej ideologii kobieta nie miała swojej podmiotowości?


@pk347: Kobieta u Jahwe nie ma podmiotowośći.

wierzącej przedstawicielki


@pk347: Powodzenia mało która czytała biblię.
Dlaczego w oryginale Dekalogu, żona jest wymieniona jako rzecz/składnik majątku mężczyzny, na równi z domem, wołem, osłem itd?


@pk347: Nie jest. Z tego cytatu to nie wynika.

Mój przyjacielu, jak wyrazić to, co czuję

Jak wytłumaczyć, czym jest dla mnie przyjaźń Twa

Dałem ci wiarę, dałem ci spokój,

Dałem gitarę, dałem samochód.

Żony nie dałem, żonę wziąłeś sobie sam.


Czy z tego cytatu też wynika, że żona jest składnikiem majątku? W
@pk347: jakieś dziwne to tłumaczenie masz. Nie ma nic o niewolnikach :(

Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego