Wpis z mikrobloga

Dlaczego w oryginale Dekalogu, żona jest wymieniona jako rzecz/składnik majątku mężczyzny, na równi z domem, wołem, osłem itd?

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.(Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17)


I dlaczego przykazanie odnosi się tak jakby tylko do mężczyzny? Czy kobieta w ogóle nie może posiadać majątku ani nawet nie jest wyposażona w samą funkcje "pożądania"? Czyżby wg tej ideologii kobieta nie miała swojej podmiotowości? Chętnie bym poznał zdanie jakiejś wierzącej przedstawicielki #rozowepaski bo trochę przykre się to wydaje ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na uwagę, zasługuje też fakt, jak sprytnie to później rozdzielono na dwa przykazania, żeby w oczy nie raziło XD

#bekazkatoli #religia #katolicyzm #neuropa #bekazprawakow #heheszki #polska #pytanie #ciekawostki
pk347 - Dlaczego w oryginale Dekalogu, żona jest wymieniona jako rzecz/składnik mająt...

źródło: comment_FaEoZNvI5T5xwaMCJYxgtpXSVdNVSSKO.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@pk347: ja to rozumiem inaczej. Kiedyś rola mężczyzny była dużo większa niż teraz, więc Bóg dał przekaz, który społeczeństwo w tamtym czasie było w stanie zaakceptować. To przykazanie prawdopodobnie zostało na dwa ze względu na usunięcie przykazania o zakazie ukazywania wizerunku Boga i robieniu na tym hajsu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@pk347: Może dlatego że dekalog był skierowany do Izraela, a tam w tamtych czasach kobieta faktycznie była rzeczą. Nie miała zdania, nie mogła nic bez męża, nie mogła się bronić przed kamieniowaniem, jak ją ktoś posadził itp.
W starym testamencie jest sporo opowieści w których kobiety są traktowane jak rzeczy.
I teraz taguj #gimboateizm, bo śmiejesz się z rzeczy oczywistych dla każdego księdza i dla każdego, kto słucha kazań w
  • Odpowiedz
@pk347 Trzeba też zauważyć fakt, że przykazanie to rozdzielono na dwa, by nadal było ich 10, po usunięciu przykazania o nietworzeniu malunków czy podobizn. W oparciu o to, że Jezus narysował raz rybę, Chrześcijanie uznali, że można je usunąć, co było im na rękę, bo malunki pomagają w propagandzie. Muzułmanie do dziś przestrzegają, stąd w meczetach nie zobaczymy na ścianach obrazów przedstawiających ludzi lub zwierzęta.
  • Odpowiedz
@pk347: Biblię należy interpretować przez pryzmat ówczesnej kultury żydowskiej. Dlaczego atakujesz kulturę żydowską? Jesteś antysemitą? Polecam kanał "Unknow o Biblii", masz tam wytłumaczonych wiele rzeczy.

Tak samo "Boże czemuś mnie opuścił..." nie były słowami zwątpienia, a czymś związanym z kulturą żydowską.
  • Odpowiedz