Wpis z mikrobloga

Jak myślicie do ilu $ może spaść BTC? Wiem, że można różnie spekulować o cenie, ale tak się zastanawiam, gdzie kończy się opłacalność kopania BTC. Skoro w Europie wykopanie 1BTC kosztuje ok 6000$, w Chinach chyba 4000$ to raczej ciężko, żeby cena spadła poniżej tych wartości. Ktoś powie, ok wydobycie wydobyciem, ale jak nikt tego nie będzie chciał kupić to BTC będzie kosztował 1$. I tak teraz myślę, czy ktoś kto ma własne kopalnie, wytwarza urządzenia do kopania jest zainteresowany spadkiem ceny poniżej np 4000$? Wydaje mi się , że nie a wiec raczej sam właduje ileś milionów żeby odwrócić kurs, a następnie opylać BTC frajerom po wyższej cenie. A może macie inne zdanie? Może ktoś z was ma tabelkę ile rok temu kosztowało wydobycie, a ile BTC w tym czasie?
#btc #kryptowaluty
  • 13
@Sune: Wenezueli bym nie brał pod uwagę, bo tam jest to zakazane chyba. Czyli wychodzi, że najniższa cena to ok 2000$. Ciekawe gdzie jest najwiecej kopalni, jeśli Chiny to poniżej 3500$ już im się nie będzie opłacało. Do tego trzeba jeszcze dodać koszty sprzętu, ludzi itp.
jakby wszyscy olali bitcoina, to można by to kopać na laptopie po 2 centy za sztukę.


@Obruni: Nie do końca, algorytm trudności dostosowuje się co 2016 bloków, jeśli z sieci nagle wyparowałoby 98% hashrate to te pozostałe 2% kopałoby do czasu dostosowania trudności 1 blok co ponad 8 godzin i 2016 bloków przez ponad 700 dni. Sieć umarłaby lub mocno straciła na znaczeniu.

Algorytm dostosowania trudności w BTC będzie skuteczny gdy
@Smule tak , ja tylko chciałem uświadomić mirkom że ciągle powtarzany argument o granicy opłacalności kopania poniżej,której bitcoin nie spadnie nie jest prawdziwy. Ale dzięki za uszczegółowienie
@Smule: nom spoko ale nie uwzględnia wzrostu fee przy spadku takim mocy( ͡° ͜ʖ ͡°), każdy to pomija. Jakby blok padał raz na godzinę to fee by skoczyło w górę do np dolara dwóch a kopanie btc by płaciło tyle co gdy byśmy na 3000 byli.
Były okresy gdy fee to 50proc nagrody byly. System by się i tak wyrównał.
@WeselnyGiermek00: No nie do końca kolejka opłat pojawiłaby się na chwilę (żeby przelać na giełdę i zdumpić ( ͡° ͜ʖ ͡°)) potem by nikt nie chciał używać BTC bo po co skoro przelew idzie 10 godzin?

To prawie nierealny scenariusz, ale jakby nagle wyszedł jakiś bug/news z kapelusza i cena spadłaby do powiedzmy $1000 w 24h to +90% minerów odłączyłoby się od sieci i BTC byłby w