Wpis z mikrobloga

Zna ktoś jakieś dobre źródła nauki dobrych praktyk w ASP.NET MVC 5? Do tej pory myślałem, że powinno tworzyć się apki w taki sposób jak jest to napisane w dokumentacji microsoftu. Na szczęście znalazłem mądre wpisy, które mnie z tego błędu wyprowadziły.

Do tej pory robiłem tak, że model to suche dane POCO. ViewModel wypełniałem danymi, które potrzebuję w widoku. Kontroler odpowiadał praktycznie za wszystko włącznie z eksportowaniem do CSV.

Problem w tym, że i książki i tutoriale pokazują właśnie wykorzystanie, a nie dobre praktyki pisania kodu. W takim razie gdzie mogę się nauczyć jak dobrze napisać apkę w aspie? W jaki sposób dobrze podzielić ją na odpowiednie warstwy, jakie wzorce projektowe zastosować, jak zabezpieczyć aplikację przed błędami?

Czy jest może jakaś książka, która omawia te zagadnienia? Może gotowy projekt na githubie, który na pewno jest dobrze napisany. Jakiś sprawdzony tutorial? Jakieś blogi osób znających się w tym temacie?

#programowanie #naukaprogramowania #programista15k #programujzkardawem
  • 3
@whaix: Artykuł, który przytaczasz jest dosyć uproszczony, niby wiem o co chodzi, ale brakuje konkretnych przykładów. Jeżeli zaznajomiłeś się już z CleanCode proponuję spróbować zrobić aplikację typu blog. Najpierw typowy MVC, a potem spróbować przenieść ją na WEB API, a potem spróbować podmienić bazę danych. To mocno zmieni kierunek myślenia - wymusi zastosowanie wzorców samo z siebie. Nie wydaje mi się też, aby przykłady od microsoftu nie dawały dobrego poglądu i
@whaix: poczytaj książki M. Fowlera. On pisze dużo o dobrych praktykach (chociaż nie dotyka bezpośrednio ASP. Net. Ale krytykuje m. in podejście o którym piszesz, któremu nadał nazwę "anemiczny model dziedziny"