Wpis z mikrobloga

Witam :) Rozpocząłem zabawę z robieniem strony internetowej. Pomysł jest taki, że chcę zrobić stronę, a później aplikację mobilną połączoną z bazą danych. Na początek skupmy się na stronie internetowej. Kupiłem kursy na Udemy tylko wydaję mi się, że część rzeczy jest przestarzała i tu się rodzi pytanie: jakie aktualne kursy polecacie? Ogólnie potrzebuję CSS, JS (sporo z javascript bo widzę sporo fanych rzeczy można w niej zrobić), msql (jako baza danych). Cała zabawa typowo hobbystycznie, taki powrót do pasji z dziecińśtwa. Dzięki za jakieś podpowiedzi :) #programowanie #naukaprogramowania #stronywww #webdev #webdesign #webmastering
  • 14
@mazoku: Jeśli chcesz web+mobile to są 2 drogi. Robisz web + PWA lub robisz web+RN. W drugiej kwestii zaraz pojawią się jakieś dziwne cuda, ale React Native sam z siebie już ogarnia. Jak ogarniesz Reacta na froncie to prostą apkę mobilną klepniesz jedną ręką. Jak nie chcesz tyrać backendu to np. firebase ogarnie Ci autoryzację, bazę danych(nierelacyjną) i obsługę funkcji po stronie serwerowej. Widzę, że podchodzisz do tego na luzie, ale
@mazoku:
Zainstaluj sobie server apache (ewentualnie apache + php+mysql (pakiet wamp na windows) - wiem, że pośród początkujących panuje trend na olewanie backendu, ale warto moim zdaniem go poznać) i doprowadź do sttuacji, że wpisując w przeglądarkę www.mojprojekt.local , wyświetla Ci się strona główna. To byłaby podstawa aby decydować co dalej :)
@xDrope: Dokładnie, im więcej czytam i oglądam różnych narzędzi to troszkę zaczynam się gubić. Tak jak mówisz podejście na luzie, po pracy zamiast oglądać seriale to może trochę poklikam i zrobię coś dla siebie :)
@mazoku: Mam na myśli, że chcesz zrobić coś tam, popatrzysz, co jest modne w tym zakresie, wybierzesz z tego technologię która spełnia Twoje wymagania i jej użyjesz, a tutoriale potraktujesz co najwyżej jako drogę do zrobienia działającego środowiska i nie spędzisz tygodnia na copy-paste'owaniu kodu i zadawaniu pytań "w mojej wersji się nie uruchamia, co zrobiłem źle?".
@mazoku: no to tak. Udemy power kurs frontend jakiś ogólny(czy web development)>React>React Native. W tych 2 ostatnich obczaj, bo są takie, gdzie masz integracje z firebase (jest to bajecznie proste). Wyklepiesz sobie stronkę i apki mobile iOS+Android chyba najmniejszym kosztem jakim się da, a będzie to działało bardzo prawilnie
@mazoku: 95% programowania w czymkolwiek to umiejętność czytania informacji o błędach i szukania informacji, dlaczego nie działa, tutoriale w tym absolutnie nie pomagają, bo to zwykle jest "zainstaluj pakiety w wersji takiej, zaimportuj to i to i w 10 minut masz działającego mikrobloga". Ja bym się tego nie czepiał gdyby nie to, że pytania pod takimi tutorialami to głównie wrzucone komunikaty o błędach, że nie znaleziono czegośtam w ścieżce albo coś
@kyaroru: Tak, ale zawsze na początku lepiej mi obczaić całość - jak ktoś korzysta z danej technologii w prawdziwym projekcie, jakieś tricky itp. Opcja szukania rozwiązań błędów to dalsza część, której faktycznie w tutorialach nie ma. Natomiast mam wrażenie, że w robocie masz +20 jak wiesz co to google i umiesz z niego korzystać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kyaroru: Nie zgodzę się. Do podstawowych założeń jest 1:1. Poza tym jako ogarnięty dev wolę dokumentację + gotowy projekt/tutorial, bo to świetny wstęp do nowej zabawki ( ͡° ͜ʖ ͡°). No chyba, że wymagasz od tutorialu dla początkujących oblecenia wszystkiego to wtedy internetu by nie starczyło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xDrope: Przepraszam, myślałem, że odpisuję autorowi wątku:) Jasne, jak wiesz co robić i po prostu zmieniasz język/framework to tutoriale są szybkim startem, a dalej wiesz czego szukać i jak się nauczyć czego trzeba, ale dla kogoś początkującego co się nauczył zmiennych, pętli, rekurencji i zapytań HTTP w losowo wybranym frameworku przerabianie tutoriala po tutorialu jest zupełnie bezproduktywne. Ja nie mówię, że ma się uczyć nagłówków TCP na pamięć zanim zrobi aplikację