Wpis z mikrobloga

Jak zgodnie ze sztuką naprawić dodatkowe oświetlenie w łazience?

Aktualnie sytuacja wygląda tak: zepsuł się przełącznik zamontowany pod półką, który włącza dodatkowe oświetlenie na lustro(2 żarówki). Z tego co widziałem to bardzo hobbistyczne rozwiązanie(kable wychodzą z boku gniazdka, pstryczek pod ladą i dwa chyboczące się żarówki na lustrze(aktualnie ledy).

Mogę przelutować/zmienić włącznik na sprawny, ale zastanawiam się czy nie lepsze będzie wyjęcie/wylutowanie kabli z boku gniazdka i zrobienia tego światła na normalny wtyk do gniazdka.

Jeżeli już zmieniać włącznik - kupować coś bryzgoszczelnego? aktualnie to jest jakiś przycisk w gumowej osłonce xD

#elektryka #budujzwykopem #lazienki
  • 8
@ntskj: Kable z gniazdka do oświetlenia? Wychodzące w dodatku z boku puszki? Litości.... instalacji oświetlenia nie zasila się z obwodów gniazdowych. Chyba, że jest to oświetlenie przenośne zakończone wtyczką.
W tym wypadku to i tak rzeźba (,)
@kozi966: robione przez czyjegoś dziadka i działało parę lat ¯\_(ツ)_/¯ teraz aż mój zmysł bhpowy cierpi, bo aby uruchomić te oświetlenie trzeba dziubać przycisk jakąś szpilką, bo nie łączy xD ale mam przynajmniej okazję zrobić to porządniej - teoretycznie jest gdzieś drugi obwód na takie oświetlenie(bo przełączniki na zewnątrz są dwa, jeden odpala górne, drugi najwyraźniej nie jest do niczego podłączony), tylko trzeba byłoby ściągać plastikową ściankę żeby zerknąć co tam
@kozi966: brzmi jak sprawa dla elektryka raczej(sam mam głównie doświadczenie w grzebaniu w elektronice), ale gdybym teoretycznie chciałbym to zrobić samemu - mógłbyś polecić jakieś źródła wiedzy? jakieś podręczniki dla technika-elektryka, czy może znasz coś ciekawszego na takie tematy?
able z gniazdka do oświetlenia? Wychodzące w dodatku z boku puszki? Litości.... instalacji oświetlenia nie zasila się z obwodów gniazdowych. Chyba, że jest to oświetlenie przenośne zakończone wtyczką.

W tym wypadku to i tak rzeźba (,)


@kozi966: chyba że jest tynk - ja bym wtedy również olał sztukę i podłączył z gniazdka.