Wpis z mikrobloga

Ostatnio powszechną praktyką stało się stosowanie wyłączania aktualizacji automatycznych - czy to w firmach, włącznie niestety z moją ¯\(ツ)_/¯ czy to typowo przez szarego kowalskiego - w Windows 10 (przeważnie). I teraz pytanie jak bardzo wpływa to na bezpieczeństwo komputera?

Zakładając, że mam "pojęcie" i wiem co robię typu firewall, porządnie skonfigurowany router, VPN, zasada mocnych haseł z menadżera,
oprogramowanie opensource, eksploatowania tylko zaufanych i sprawdzonych stron www i zminimalizowanie ryzyka infekcji poprzez instalację różnych dodatków do przeglądarki typu HTTPS Everywhere, NoScriot, uBlock z całą masą filtrów od spamu, malware, przekrętów ect - jest sens się czegokolwiek obawiać? Jest w ogóle sens je włączać? ¯\
(ツ)_/¯

Piję do tego iż boję się włączać aktualizacje automatyczne - czy to na Windows 7 - nie życzę sobie wciskania telemetrii w security-updates na zasadzie rollupa ( ͡° ʖ̯ ͡°) czy tym bardziej w robocie na Windows 10 gdzie ma być wszystko stabilne jak skała bo jak coś pierdyknie to winę ponoszę ja... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Bardzo proszę o wypowiedź ekspertów @ZaufanaTrzeciaStrona @niebezpiecznik-pl @sekurak @imlmpe


#bezpieczenstwo #security #windows #windows10 #komputery #informatyka #it #pracbaza #praca #pracait
  • 9
@zelyegapu: poprawki bezpieczeństwa przed którymi nie uchroni Cię firewall/antywirus instaluje się właśnie przez aktualizację systemu, więc z poziomu bezpieczeństwa wyłączenie ich to strzał w stopę, jeżeli tak bardzo zależy Ci na prywatności to spróbuj linuksa
@zelyegapu: W dużych firmach się nie wyłącza tylko robi proces wdrożeniowy oparty o np mechanizm WSUS i każdą nową łatę wdraża najpierw na środowisku testowym i małej produkcji a dopiero potem na pozostałe komputery często nadal robiąc to stopniowo po kilkaset sztuk a nie wszystkie na raz.
@Kryspin013: yup, podejrzewam też że w tym tkwi przyczyna systemu aktualizacji Windowsa 10 - w podlinkowanym artykule jest zaznaczone że problem dotykał tylko Win7. Jeden system dużo łatwiej testować i skuteczniej, niż próbować pisać kilka patchy robiących to samo pod różne systemy operacyjne - i takich błędów tym samym uniknąć. 10 lat wsparcia to bardzo szczodra wizja Ballmera, który wprowadził ten okres ;)