Wpis z mikrobloga

Mam problem z podłączeniem rezystora w mojej płytce stykowej.
Mam czerwona diodę i chciałem podłączyć ją do baterii 9V przez rezystor 1K ale sprawdzając miernikiem napięcie dalej mam 9V (zrobiłem to na płytce bez podpiętej diody, żeby jej nie spalić - dioda przy napięciu 3,3V normalnie świeci).

Teraz dla testu podłączyłem rezystor 100K i spadek napięcia do około 7,7V. Co robię nie tak?

#avr #mikrokontrolery #atmega #elektronika
rubesom - Mam problem z podłączeniem rezystora w mojej płytce stykowej. 
Mam czerwon...

źródło: comment_zOgoh7Wbntuce5WlCXYeVEa6eNVepvqG.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Angel_of_death: Mierzyłem w różnych wariantach i też w takim jak na załączonym obrazku, czyli ten sam układ tylko bez diody ale z rezystorem.
Nie powinno być tak, że i tak nastąpi spadek napięcia, bo mam w układzie podpięty rezystor, który do tego stanu doprowadzi?
  • Odpowiedz
dioda przy napięciu 3,3V normalnie świeci


@rubesom: Jak podłączyłeś czerwonego LED'a do 3.3V bez żadnego ograniczenia prądu to ona już nie powinna świecić. Spaliłeś ją. Spadek napięcia dla czerwonego LED to około 2.0V, jak dałeś 3.3 popłynął prąd na tyle duży, że uszkodził ją (no bo nie źródło prądu). Weź inną diodę, tą wywal.
  • Odpowiedz
ale sprawdzając miernikiem napięcie dalej mam 9V


@rubesom: jeśli sprawdzasz bez diody, to wszystko jest ok. Jeśli sprawdzasz z diodą, na niej masz te 9V, a dioda nie świeci, to odwróć diodę. Jeśli dalej jest to samo, to wymień ją na nową.
  • Odpowiedz
@Analityk: Podłączam do zasilania i świeci. Zdaję sobie sprawę, że jak zostawię ją tak na kilkanaście sekund dłużej to się przepali.
Niemniej jednak sprawę udało się rozwiązać dzięki @Angel_of_death. Błędem był brak diody w układzie podczas sprawdzania napięcia.
  • Odpowiedz