Wpis z mikrobloga

Mirki, temat DIY automatyzacji w domu.

Za jakiś czas zajmę się budową domu. Do faktycznych ścian jeszcze "trochę" (~2 lata). Na razie będę sobie ogarniał prace ziemne, media, projekt i inne pierdoły. Instalację elektryczną chcę zaprojektować sam, potem tylko to oddać jakiemuś dyplomowanemu do konsultacji i klepnięcia. Może nie wszystko na start będę automatyzował, ale na pewno zainstaluję tak, żeby późniejsze "smart" było proste do wdrożenia i nie wymagało kucia ścian.

Nie będę korzystał z gotowych systemów. Po pierwsze im nie ufam (już dam wjazd do mojej sieci wifi jakiejś "smart" żarówce), po drugie są często dupiate, a po trzecie - gdzie w tym fun. Całość myślę ogarnąć na różnych arduino, które będą komunikowały się z "sercem" - raspbi3 albo apu2c4.

A gdzie pytanie? Potrzebuję "bazę wiedzy". Polećcie jakieś artykuły/blogi/fora*/książki, które można poczytać o takim domowym DIY. Przede wszystkim chodzi mi o uniknięcie pomyłek w trakcie projektu i wkopania się w badziewne rozwiązania, z których się potem nie wygrzebię. Pomocy z elektroniki i programowania raczej nie potrzebuję.

* pasta o chodzeniu po bułki

#smarthome #smarthouse #automatyka #arduino #raspberrypi #kiciochpyta
  • 20
@a782d51810ec7f1ce36b7020164cedf3: po pierwsze - nigdy nie używaj amatorskiego sprzętu, typu ręcznie klejone arduino. Jak Ci się sfajczy dom i ktoś to znajdzie to będziesz mieć problem. Jeśli chodzi o instalację i sprzęt - polecam loxone https://www.loxone.com/plpl/smart-home/standardy-zalecenia/ (możliwe że lepsze dokumentacje są po angielsku, teraz tylko znalazłem że jest polska wersja).

Jedyny system z sensowną dokumentacją dostępną online, dla wszystkich (a nie "zadzwoń do naszego instalatora"). Jeśli zrobisz dom pod ten system
@a782d51810ec7f1ce36b7020164cedf3: nie słuchaj @hitherto: :-/ na razie nie ma powszechnych protokołów i standardów do IoT :-/

Niestety albo bulisz ogromne pieniądze za "przemysłowe" standardy i nigdy nie osiągniesz tego co chcesz albo "kleisz" kilka istniejących standardów (bardziej programowo niż sprzętowo) albo "dziergasz" po swojemu.

Dla przykładu: zrobiłem sobie filtr do rekuperatora i chcę mierzyć zawartość PM przed i po... No i skąd mam wziąć takie czujniki do mojej "profesjonalnej" automatyki?
@kwanty:

Niestety albo bulisz ogromne pieniądze za "przemysłowe" standardy i nigdy nie osiągniesz tego co chcesz albo "kleisz" kilka istniejących standardów (bardziej programowo niż sprzętowo) albo "dziergasz" po swojemu.


Nie mam zamiaru wyrzucać kilkuset euro na zestaw przekaźników, jeżeli to samo mogę zrealizować choćby z arduino. Ale @hitherto zwrócił uwagę na jedną ważną rzecz - ubezpieczenie. Będę musiał wybadać temat jak wygląda "klepnięcie" takiej szafy rozdzielczej z przekaźnikami.

1) puść dużo
@jednostronnyelementspajajacy:

jakie czujniki temp wykorzystales? Podpinajac je skretka na dluzszych trasach (30m? 60m?) nie miales klopotow z dzialaniem?


DS18b20, topologia drzewa - dość zwariowana, najdłuższa gałąź około 30m. Działa stabilnie po wykorzystaniu interfejsu 1wire-usb https://allegro.pl/modul-interfejsu-1wire-na-usb-ft232rl-ds2480b-i7474686030.html jak podłączyłem bezpośrednio do RPI emulując 1wire na GPIO to nie działało, gubiło co chwilę czujniki

od strony softu czytam to za pomocą OWFS 1-Wire File System, niestety transmisja nie jest zbyt szybka, przeczytanie tych 20
@a782d51810ec7f1ce36b7020164cedf3:

Nie mam zamiaru wyrzucać kilkuset euro na zestaw przekaźników, jeżeli to samo mogę zrealizować choćby z arduino. Ale @hitherto zwrócił uwagę na jedną ważną rzecz - ubezpieczenie. Będę musiał wybadać temat jak wygląda "klepnięcie" takiej szafy rozdzielczej z przekaźnikami.


do szafy kup jakieś legitne "arduino relay din rail" z normalnym certyfikatem a samo sterowanie zrób w osobnej szafie niskonapięciowej (ja to mam w jednej szufladzie standardowej szafy RACK ;-))

szafę
@kwanty: a gdzie wkładasz te czujniki w pokoju? w puszce? nad sufitem? mam skrętkę puszczoną do każdego pomieszczenia ale nie mam pomysłu jak to estetycznie rozmieścić.

btw. czytałem chyba jakiś czas temu o tych Twoich filtrach i mierzeniu PM10 przed i za rekuperatorem, zamierzam część z tych doświadczeń wykorzystać :-)

1) puść dużo kabli Cat5e w ścianie, to jest tanie a pozwoli Ci zasterować bezpośrednio lub pośredni praktycznie wszystkim


Ludzie z
@kwanty:

do szafy kup jakieś legitne "arduino relay din rail" z normalnym certyfikatem a samo sterowanie zrób w osobnej szafie niskonapięciowej (ja to mam w jednej szufladzie standardowej szafy RACK ;-))


Tak właśnie chciałem - gotowe raile. Poszukam czy są jakieś z CE/innymi numerkami. To Controllino co podrzucił @hitherto też wygląda fajnie.

Zapodaj linka, szukam też czegoś w tym stylu.


https://www.aliexpress.com/item/Vhome-Smart-Home-EU-433MHZ-black-Glass-panel-Switch-shape-remote-control-Wall-Light-Touch-Switch/32727839576.html

Za $8.48. Nie wiem czy ten konkretnie się nada, pierwszy
@a782d51810ec7f1ce36b7020164cedf3:

Póki co jestem za "4" (światła włączane w rozdzielni) i tymi nadajnikami 433MHz w dowolnym miejscu na ścianach. Ale zdanie mogę jeszcze 4 razy zmienić


Ja tak zrobiłem, ale jeszcze tam nie mieszkam więc nie wiem jak to się sprawdza ( ͡° ͜ʖ ͡°). Do włączników mam tylko skrętkę. Poza tym to było przy remoncie, przy nowej budowie to może wyjść porównywalnie jak byś ciągnął do
Temat zasilaczy ledowych, włączników schodowych, zwłaszcza wielokrotnych, łączenia obwodów itp. w ogóle Cię nie interesuje - robisz to softwarowo dopinając włączniki te które chcesz do przekaźników, ewentualny zasilacz wkładasz do szafy.


@hitherto: Wiem :) Ma to zajebiste plusy. Muszę tylko kupić ten "pstryczek" radiowy i zobaczyć jak wygląda ogranie go.

Przy okazji, jak już nawiązałeś do zasilaczy LEDowych - je też do szafy? Chciałbym, ale zastanawiam się nad spadkami napięcia stałego.
@a782d51810ec7f1ce36b7020164cedf3: No fakt to zależy od konstrukcji domu. Do sterowania zrobiłem szafę w kotłowni która jest na parterze w centralnym miejscu domu, sąsiaduje z łazienkami, kuchnią i schodami, a najdłuższy kabel do ledów będzie miał z 8m do jednej z sypialni. Przy więcej niż 10m faktycznie lepiej zasilacz w suficie...

BTW. Zorientuj się też w temacie instalacji alarmowej, ludzie od alarmów nie wyobrażają sobie czujników PIR podłączanych na skrętce, a nawet
@hitherto:

a gdzie wkładasz te czujniki w pokoju? w puszce? nad sufitem? mam skrętkę puszczoną do każdego pomieszczenia ale nie mam pomysłu jak to estetycznie rozmieścić.


Czujniki temperatury mam na sprzęcie (bufor, rekuperator, zewnętrzne, etc...). Mam też czujniki powietrza nawiewanego do konkretnego pomieszczenia i te są wrzucone bezpośrednio do rury przed anemostatem. Jeżeli chcesz czujniki powietrza w pomieszczeniach to albo w puszce przy gniazdku udające jakiś dodatkowy wyłącznik albo jakiś panel
Chciałbym PV, ale zależy na co $ pozwolą. Chyba, że akurat gmina rzuci socjalem w postaci dofinansowania PV i odzyskam część moich podatków.


@a782d51810ec7f1ce36b7020164cedf3: Najczęściej teraz to jest ubrane w duże programy. Gminy startuję o dotacje rzędu kilkunastu milionów, robiąc duże konsorcia. Przez to narzucają swoje rozwiązania (co mi się nie podoba). Jestem w trakcie realizacji (projekty techniczne). Jeżeli parametry ze specyfikacji zostaną osiągnięte to inwestycja zwróci mi się w 4-5
BTW. Zorientuj się też w temacie instalacji alarmowej, ludzie od alarmów nie wyobrażają sobie czujników PIR podłączanych na skrętce, a nawet kontaktronów okiennych - będą Ci marudzić jeśli tak zaplanujesz. U mnie tak już było zrobione przez poprzedniego właściciela i przy remoncie nie ruszałem tej instalacji, więc nie musiałem wysłuchiwać.


@hitherto: to jakieś głupoty, te czujniki PIR mają całą automatykę na siebie, tam dochodzi tylko zasilanie a wyjście to jest sygnał
@kwanty: też tego nie rozumiem, ja wszystko ładowałem skrętką, na wszelki wypadek FTP. Znajomy który nie jest instalatorem ale siedzi w temacie próbował argumentować że skrętka jak jest bezpośrednio w tynku to niszczeje izolacja. Nie mam pojęcia ile tam jest prawdy, myślę że się przekonam bo peszel mam tylko w podłodze, jak elektryk rył po ścianie to kładł bezpośrednio w tynk.

Co do CAT7 - tam jest grubszy przekrój, może mieć
A skoro masz już działającą instalację to zapytam bo ostatnio z kumplem dywagowaliśmy. Wiem że pisałeś że nie jesteś zwolennikiem centralnego sterowania oświetleniem, niemniej pewnie masz jakieś elementy wykonawcze na przekaźnikach - czy spotkałeś się z problemem iskrzenia? Tak naprawdę do obciążeń więcej niż kilkuamperowych, zwłaszcza nierezystancyjnych, powinno się używać styczników lub co najmniej jakichś układów gasikowych. Masz jakieś zdanie na ten temat?


@hitherto: Tak, to jest problem przy obciążeniu indukcyjnym.