Wpis z mikrobloga

Kilka faktów na temat melisy.

1. W greckiej medycynie używano jej już 2 tysiące lat temu. Nazywano ją "radością dla serca", a Paracelsus nazwał ją "eliksirem życia" wierząc, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi nadwątlone siły.
Starożytni chętnie kąpali się w naparze z melisy, by nadać ciału miły zapach, aromatyzowali jej liśćmi wino, a także pocierano miejsca ukąszone przez pszczoły i osy.

2. W X wieku wraz z Arabami przywędrowała do Hiszpanii. Używano jej jako dodatku do napojów, potraw oraz do praktyk magicznych. Produkowane z niej medykamenty miały usuwać troski, tęsknoty, rozweselać strapionych, tchórzom dodawać odwagi, a wrogów zmieniać w przyjaciół.

3. Ziele chętnie hodowano w przyklasztornych ogrodach, a mnisi masowo produkowali z niego nalewki winne i spirytusowe. Melisę zalecano przy chorobach serca, żołądka, głowy, oczu i macicy( ͡° ͜ʖ ͡°).

4. W XVII wieku słynna stała się "karmelitańska dusza" – korzenna wódka z melisy, wytwarzana w tajemnicy przez paryskich karmelitów. Ufano, że pomoże na wszystko – od złych uroków, migren, podagry, katarów, bólów brzucha do histerii, dusznicy, krzywicy, kołatania serca i przywracania młodości.

5. Roślina posiada wiele wspaniałych właściwości, znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, pomaga zasypiać oraz łagodzić stres. Najlepsze działanie uspokajające melisy odnotowuje się w przypadku przygotowania z niej nalewki. Melisa wykorzystywana jest w terapii pacjentów, którzy chorują na depresję oraz nerwice, na przykład nerwice serca. Sprawdza się także w leczeniu zaburzeń trawienia, zwiększa w niewielkim stopniu wydzielanie kwasów żołądkowych, a więc ułatwia trawienie jedzenia, pobudza także apetyt. Poleca się ją stosować w przypadku wystąpienia skurczów żołądka czy jelit, działa także wiatropędnie. Melisa leczy również choroby wirusowe, stosowana jest przede wszystkim do leczenia opryszczki. Działa przeciwbólowo, stosuje się ją do niwelowania bólów głowy oraz bólów miesiączkowych. Pomaga wzmagać krwawienie menstruacyjne, dlatego często stosuje się ją do wywołania krwawień. Surowiec działa przeciwalergicznie, łagodzi objawy astmy. Można go również stosować w sposób zewnętrzny – łagodzi ukąszenia owadów, a także bolesne obrzęki.

##!$%@? #narkotykizawszespoko
  • 15
@Conscribo: Polecam mieszankę, szczególnie dla ludzi z nerwicami i innymi lękami, agreesjami i takie tam. Zaparzyłem sobie wszystko po jednej łyżce melisy, liścia damiana, lawendy, szyszki chmielu i pasiflory. Po pół godzinie organizm się relaksuje, nerwy stają się jakby ktoś ustawił je na tryb minimalny, głowa staje się taka cięższa. Po tym śpi się fenomenalnie, prawie jak po MJ. Nie plusujcie bo rząd zaraz zdelegalizuje te zioła.
@Conscribo: Na mnie melisa nie działa ale ta mieszanka ziołowa to już tak. Gdzieś przepis znalazłem w internecie ale zamiast lawendy, było co innego. Ja nie mogłem potem znaleźć tego przepisu po jakimś czasie. Były kombinacje nawet mieszania tych ziół z kefirem. Po tym ponoć nawet lekkie halucynacje były.