Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, postanowiłem zrobić mirko wpis o mikro wierceniu. Zdarzało mi się wykonywać różne otwory, zaczynając od średnicy 0,2mm w stali nierdzewnej czy hartowanej, ale ostatnio testowałem wiertła firmy Mikron Tool i bardzo miło się zaskoczyłem. Jest to seria SST-Inox, gdzie kanały chłodzące przechodzą przez część chwytową i wyprowadzają chłodziwo pod ciśnieniem wzdłuż korpusu. Zmienia się również kąt rowka. Dzięki takiej konstrukcji można wywiercić 4xD za jednym dosuwem, stosując posuw 0,02mm dla średnicy 0,4mm, przy Vc 30-40m. Jak sprawdziło się w praktyce? Miałem do wykonania ponad 700 otworów przelotowych na elemencie wielkości kciuka (filtr do formy dla tworzyw sztucznych, nierdzewka 420C 350HB). Przy prawie 28k rpm posuw wynosił 420mm/m (sic!). Wymieniłem po wywierceniu 2200 otworów o głębokości 1,5mm, czyli jakieś 3300mm pracy w materiale. Wydaje mi się, że wynik można poprawić, ale nie wszystkie warunki mogłem spełnić. Na zdjęciach ostrze jakoś w połowie pracy, widok na kanały chłodzące i program na HH (jakby ktoś się uczył, to może sobie przeanalizować albo zmodyfikować pod siebie, bo do takich sekwencji na obwodzie detalu, przy pracy 3+2 osie, może być wygodniejszy niż jakikolwiek CAM).

#cnc
  • 6