Wpis z mikrobloga

islandzcy asatryjczycy mają nieco inną od kontynentalnych germanowierców teologię i światopogląd!


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: potwierdzam. Na przykład, Odyn jest przywódcą elfów (nie jak Freyr w innych odłamach)

że część z nich preferuje panteizm nad politeizm!


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Skandynawia zawsze była panteiczna. To nie słowianie czy egipcjanie.

wypowiedź ich kapłana, że nie wierzy w bogów osobowych


@Epos_o_Laskotkameszu: inaczej by musiał być konflikt, bo inne religie wyznają innych bogów, nieuznawanych przez ásatrú. A tak
inaczej by musiał być konflikt, bo inne religie wyznają innych bogów, nieuznawanych przez ásatrú.


@zjadaczczasu: Co? Przecież różne politeizmy nie wykluczają się wzajemnie. A asatryjczycy (w tym właśnie z islandzkiej Asatruarfelagid) uczestniczą przecież w Europejskim Kongresie Religii Etnicznych.

chyba Útgarður, Inngarður i Miðgarður


W religii Słowian? xD
w sensie że zarówno Zeus jak i Jowisz rzucają gromy, kto jebnie tego grom?


@zjadaczczasu: W sensie, że Zeus i Jowisz to różne, lokalne (kulturowe) hipostazy tego samego bóstwa gromowładnego. Zwracając się do tego i tego (jak i do Peruna, do Thora, czy idąc dalej: do Baala...) zwracasz się de facto do tej samej istoty.

nie, German


A ja pisałem o rodzimowierstwie słowiańskim, nie jestem asatryjczykiem – choć zgodnie z tym
gdy w Reykjaviku skończą budować hof i zechce mi się tam jechać


@Epos_o_Laskotkameszu: ja na placu byłem

@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: @Epos_o_Laskotkameszu: twierdzicie, że to, kto rzuca grom, zależy od kraju? Problem w tym, że JHWH tudzież ALLAH także nie są germańskimi bóstwami

A co do "Polaków - katolików" na Islandii, to @nickszalinski, gdyby wciąż był z nami, pewnie by temu zaprzeczył!


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: a o co chodzi? Jakiś znany multikanciarz?
twierdzicie, że to, kto rzuca grom, zależy od kraju? Problem w tym, że JHWH tudzież ALLAH także nie są germańskimi bóstwami


@zjadaczczasu: To zniekształcone personifikacje semickiego Boga Ela oraz Sina.

a o co chodzi? Jakiś znany multikanciarz?


Oraz polski mieszkaniec Islandii i asatryjczyk, tak przy okazji!( ͡º ͜ʖ͡º)

Natomiast na dowód tego, co i kolega wyżej napisał, i ja wcześniej wspominałem, posłużyć może świątynia Jupitera
MannazIsazRaidoKaunanOthala - > twierdzicie, że to, kto rzuca grom, zależy od kraju? ...

źródło: comment_dWKSpgykkCDWrCfqVp1j1MB1UrotZlg9.jpg

Pobierz
zniekształcone personifikacje semickiego Boga Ela oraz Sina


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: czyli według ciebie chrześcijaństwo to politeizm?

No cóż, Jezusa też w końcu mają

Oraz polski mieszkaniec Islandii i asatryjczyk, tak przy okazji!


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: z jakiegoś polskiego ruchu, czy miejscowego?

świątynia Jupitera w Połtawie, którą wznieśli i rozbudowują tamtejsi romanowiercy


@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: i tak jak myślę o rzymskich bogach, to mam ochotę sporzeć tylko w teleskop
czyli według ciebie chrześcijaństwo to politeizm?


@zjadaczczasu: Przez jego iście neoplatonistyczną Trójcę Świętą, adaptowanie "pogańskich" świąt na te chrześcijańskie oraz kult świętych nakładany na wcześniejszy kult Bogów... nie.

Nadal nie.


z jakiegoś polskiego ruchu, czy miejscowego


Z jego wpisów wynika, że dołączył do Islenskaja Ásatrúarfélagið, największej organizacji asatryjskiej w tym kraju! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

i tak jak myślę o rzymskich bogach, to mam ochotę sporzeć