Wpis z mikrobloga

Pomocy! Bo juz #!$%@? dostaje. Mialem zainstalowany #grub i dwa systemy Windows #vista oraz #ubuntu
Ale zabezpieczalem Viste nadpisujac wolne miejsce na dysku jakimis poteznymi narzedziami i wydaje mi sie, ze #!$%@? one cos z ubuntu/grubem. Nie da sie zbootowac zadnego systemu, odpala sie grub rescue i:

no such device

prbuje cos kombinowac z partycjami to przy kazdej wywala

no such filesystem


I teraz tak:
- nie mam grub live cd
- nie mam tez plyty z windowsem zadnej

Jedyne co mam do live-usb z #kali linux z ktorego wlasnie pisze tego posta. Z jego poziomu chce usunac tego #!$%@? gruba, ale nie uszkadzajac Visty, lub chociaz plikow ktore na niej sa. How to?
Mysle, ze jak usune boot loadera czyli gruba to normalnie wtedy odpalajac komputer wlaczy sie Vista. Bo nie ma mozliwosci z grub rescue odpalic Windowsa, tylko linuksa, a wydaje mi sie ze te moje Ubuntu zostalo rozwalone przez zabawy z nadpisywaniem dysku.

Jakie narzedzia polecacie do tego by ewentualnie z poziomu tego Kali przeniesc pliki w bezpieczne miejsce, np. na usb/inny dysk.

#linux #windows #komputery
  • 21
@krasnij: cos wiecej? poza tym jesli rozwalilem ubuntu to czy bede mogl przywrocic/zainstalowac na nowo gruba? W jakim miejscu na hdd instaluje sie grub? Wiesz, ja w ogole nie potrzebuje tego gruba, chce miec jeden system na razie, pozniej doinstaluje sobie Kali czy cos - i innego boot loadera ;)
@CREAMY_SUPERIOR:

zrób boot z kali live cd
potem odpal fdisk i znajdź na której partycji masz linuksa

zrób potem mkdir /mnt/linux
mount /dev/sdaX /mnt/linux
cd /mnt/linux
mount -t proc /proc proc/
mount --rbind /sys sys/
mount --rbind /dev dev/

chroot /mnt/linux /bin/bash

I potem już normlanie daj grub-install /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg i powinno ci wykryć systemy
Czyli wyglada na to, ze ubuntu zostalo usuniete, skoro rozpoznaje pozostala przestrzen jako filesystem dos. Wiec grub przez to polecial. Dobrze mysle?

Ok co teraz najlepiej zrobic, zainstalowac gruba na nowo z Kaliego? I dostane sie wtedy do tej Visty? Czy jednak wpierw ratowac te pliki z windowsa :P