Wpis z mikrobloga

Sophia Antipolis


@paraszuty: ja nie mieszkalem, ale dwoch kumpli mieszaklo i ptracowalo w nicei
mieszkali tam rok-dwa lata i wrocili do brukseli

podobalo im sie niezmiernie, wszystko wlasciwie, oprocz zarobkow a byli z branzy IT, jednak tam mieli do wyboru tylko umowe o prace a nie b2b
dodatkowo bez dobrego francuskiego ciezko tam o prace i zony/dziewczyny nie mialy szans a w brukseli obie znalazly robote szybko

ale pod wzgledem widokow,
@wykopowy_brukselek Bardzo dzięki za odpowiedż. Jeśli bym tam jechał to sam i głównie interesuje mnie społeczna aklimatyzacja ;). Ja też IT ale zarobki wydają się niezłe, nie wiem jak to będzie z wydatkami do końca ale dam radę pewnie.
@StaraPlomba:
1. Czy jest tam co robić poza plażą i wycieczkami krajoznawczymi? Trochę przyzwyczaiłem się do większego miasta i jakieś restauracje, kino, bary, imprezy chciałbym odwiedzić chociaż czasem.
2. Mocno 'czarno' na ulicach? Raczej bezpiecznie?
3. Miejscowa ludność hermetyczna czy można się zapoznać z kimś?
4. Jak wyliczyć podatek od zarobków? Każdy kalkulator inaczej podaje
5. Dużo wydajesz na życie?
@paraszuty: @caribbean:
1. Nie da się ukryć, że najwięcej się dzieje w lecie. Kupa ludzi na ulicach, sporo imprez etc. Z drugiej strony nie jest to Ibiza więc raczej nie uświadczysz utaj tłumu nawalonych turystów. A poza tym jest wszystko to, o co pytasz. Parę kin w okolicy, od groma restauracji i barów. Jednym słowem jest co robić.
2. Najwięcej czarnych, muzułmanów to widuję w pracy. Zapytam przy najbliższej okazji,
@StaraPlomba: Dzięki bardzo za obszerną odpowiedż ;)
Co do 4: jak to nikt nie płaci podatków? Np jeśli moje zarobki wyniosą 40k to dostanę te 40k? (http://www.beforeyourlanding.com/en/my-salary/)
tu znalazłem spoko opis podatków, czyli 22-25% z gross a raz na rok samemu się te roczne płaci, tak to jest?
Co do 5: Zmartwiłeś mnie trochę z tymi wydatkami. Firma proponuje mi 36k (8 miesięcy doświadczenia w IT dev)
co wychodzi (25%
@paraszuty: Nie dostaniesz 40k Bo jakieś 22-25% odpadnie na ubezpieczenia społeczne. Ale...
W 2019 zmienia się we Francji system rozliczania podatków z rocznego ,na system zaliczek. Żeby ludzie nie musieli płacić podatków za 2 lata w tym samym roku, podatek za 2018 odroczono na później (okolice przejścia na emeryturę).
Zresztą jakbyś się zainstalował teraz to i tak nie przekroczysz kwoty wolnej, więc podatku być nie zapłacił.

Przy zarobkach rzędu 36k pozostaniesz