Wpis z mikrobloga

Infoploteczka z branży - w siedzibie CD Projekt Red od kilku godzin trwają spotkania z przedstawicielami kancelarii prawnych specjalizujących się w prawie autorskim, nowych technologii i własności intelektualnej. Po nich Redzi mają wybrać kancę, która będzie ich reprezentować w sprawie Sapkowskiego. Oznacza to, że prawdopodobnie wejdą jednak na drogę sądową.


#sapkowski #cdprojektred #wiedzmin #prawo #ciekawostkiprawnoprawnicze #biznes
  • 29
@Tamerlan: znając sprawę z przekazów medialnych, ale też analizując przepisy - moim zdaniem dla obu stron naprawdę najlepsza byłaby ugoda na parę milionów. Ten art. 44 ustawy o prawach autorskich jest naprawdę niebezpieczny dla Redów, z drugiej strony nikt chyba jeszcze nie badał tego tak mocno pod kątem utworów zależnych, a pojawiają się głosy, że w takich przypadkach nie powinno się go stosować albo że powinno mieć to wpływ na obniżenie
@matthosu: oczywiście. Powiem więcej. To bardzo sprytne zagranie. Bo to ma też takie znaczenie, że w tym momencie Sapkowskiemu znika możliwość szukania dodatkowej obsługi prawnej wśród zaproszonych do rozmów, bo byłby konflikt interesów.

Natomiast z tego co mi wiadomo, szefem działu prawnego i biznesowego CDR jest Rafał Kłoczko, adwokat i bardzo dobry specjalista w zakresie IP. Myślę, że gdyby nie spodziewali się problemów, to do ugody doprowadziłby sam ze swoim zespołem.
@WydajnaJednostkaIndywidualna: Nie tak dawno, dwa lata temu:

https://www.saos.org.pl/judgments/253197

Najbardziej interesujący fragment:

Sąd zważył również, że regulacja art. 44 pr. aut. stanowi wyjątek od zasady pacta sunt servanda. Stosowanie tego przepisu wymaga więc daleko idącej ostrożności. Sposób rozliczenia i wysokość wynagrodzenia powódki zostały świadomie zaproponowane przez nią samą, a następnie zaaprobowane przez pozwaną. Powódka posiadając pewne doświadczenie w zawieraniu umów tego rodzaju nie wyraziła woli przyjęcia innego sposobu wynagrodzenia. Tym samym,
@Merytoryk wydaje mi się że ten przepis chroni twórcę przed nieuczciwymi ludźmi którzy by chcieli je podstępem kupić za bezcen. Np wynalazłes jakies lekarstwo, firma farmaceutyczna kupuje je od ciebie za worek ziemniaków bo jesteś biednym studentem w potem sprzedaje ten lek za grube tysiące.

Sapkowski z premedytacją odsprzedał prawa za pieniądze z góry, redzi chcieli dać procent ale nie chciał. Mam nadzieję że nie dostanie ani grosza, szanowałem i lubiłem go
moim zdaniem dla obu stron naprawdę najlepsza byłaby ugoda na parę milionów.


@Merytoryk: Dla nosacza może i tak, ale sprawa wygląda tak, że dużą sławe zyskał Wiedzmin 3 za granicą i tym przebił się do masowego odbiorcy. Wcześniej wiesiek 1 ani 2 niebyły tak znane na świece. Dopiero 3 cześć była znana. Teraz najważniejsze to właśnie Wiedzmin 3 od CDR uzyskał sukces DZIĘKI CZEMU książki nosacza zostały przetłumaczone na masę języków