Wpis z mikrobloga

Zabawy z naprawą kompa ciąg dalszy. W skrócie:
- Zmieniłem bebechy w tym płytę główną pod Intela na AMD
- Windows 7 wywala błąd przy uruchamianiu
- narzędzia naprawy nie pomagają
- Nowa płyta główna ma support tylko pod windows 10
- gryzą się stery pewnie
- pytanie kluczowe: jak pozbyć się starych sterowników przy bootowaniu Windowsa? W pomocy technicznej MS i innych forach poczytać można o uszkodzeniu dysku, złych opcjach w biosie, wirusach itd. Tyle, że ten system działał normalnie pod płytą Intela, a teraz mu odwala bo jest AMD, więc to na 99% kwestia sterów. Probowałem Hiren's Boot CD i paru innych ratunkowych płyt, ale nic to nie daje.
- odpalając instalator windowsa z płyty wywala komunikat w stylu "uruchom kompa ponownie i po załadowaniu systemu odpal instalator z płyty"

Wiem że format, instalka Windowsa 10 załatwi sprawę, ale to pójście na łatwiznę - ja chcę naprawić aktualny system.

#informatyka #komputery #serwispc #pytanie #pytaniedoeksperta
Pobierz
źródło: comment_uoO2cWVZioH4sC6R2Ol97UWLsptfr5JR.jpg
  • 20
@NiebieskiGroszek: wolałbym się dowiedzieć, co zrobi taki specjalista ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zależy mi na czasie, sam wolę naprawiać takie rzeczy. Pytałem znajomego który ma swój serwis i nie wiedział... też doradził format.
@chomik3: Po każdej większej wymianie sprzętu powinno się robić format - tak dla świętego spokoju. Co ci da, że to naprawisz skoro za kilka dni znów się coś może posypać? Na upartego odpal tryb awaryjny i odinstaluj sterowniki, najlepiej wszystkie jakie instalowałeś do starego sprzętu (chipset, gpu, jakieś dodatkowe usb/wifi jak masz). Potem odpal system normalnie i jeśli się uruchomi to zainstaluj nowe. Tak czy inaczej polecałbym format. W tym wypadku
Pytałem znajomego który ma swój serwis i nie wiedział... też doradził format.


@chomik3: myślę że żaden serwis nie siedziałby pół dnia nad tematem stosując półśrodki, skoro można sprawę czysto łatwo i skutecznie załatwić formatem. "Kolega informatyk" w wolnymczasie pewnie coś pogrzebie, podziała tydzień, potem wrócisz do niego i powie- no to rób format. Ja bym się nie zastanawiał.
@chomik3: z mojego doświadczenia, z podobnych sytuacji, to nawet jeśli ci się uda to jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie działać jak należy, mulenie, przywiechy, od czasu do czasu BSOD. Jeśli to komp do zabawy- to można się bawić. Jeśli do pracy i ma ci to przeszkadzać w obowiązkach to ja bym się nie zastanawiał.
@chomik3: naprawić można coś co działało, jak zrobiłeś kombinację alpejską wymianę z intela na AMD to jest moddowanie. Można siedzieć i 2 tygodnie grzebać - ale czy zadziała? Jak masz dostep do starych bebechów uruchom system i z menagera urządzeń usuń magistrale PCI jest na dole w urzadzeniach systemowych i jak najszybciej zamknij system i przełóż pod konfigurację z AMD
@chomik3: "trochę" w tym siedzę i podobnie jak inni polecam format. Byłoby mi szkoda swojego czasu i pieniędzy klienta na taką zabawę. Nawet "dla siebie" byłoby mi szkoda, bo to rzeźba w g... i sztuka dla sztuki, a efekty marne.

Piszesz, że masz nową płytę wspierającą tylko W10. Nie podałeś modelu choć podejrzewam, że masz DVD z W7 przystosowany do bootowania z BIOS-em zamiast z UEFI. Masz dwa wyjścia:
1. Zmodyfikować
@Fighting_Irish: No ludzie, co z Wami... "musisz, musisz" - czemu muszę? Jestem tego świadom, że lepszy będzie format, istalka nowego systemu - pisałem już o tym 2 razy powyżej. Chcę spróbować dla własnej satysfakcji.
@chomik3: jak jesteś taki uparty, to szczerze życzę Ci powodzenia. Zrób jakiegoś loga z tego co robiłeś - chętnie to zobaczę lub poczytam. Zapisz też ile czasu na to poświęciłeś i koniecznie zawołaj jak skończysz.
@CyberDeath: Pobrałem już gotowce - jeden z niby wgranymi usb 3.0 (nie działały poprawnie). Zmodyfikowany instalator W7 aby współpracował z UEFI - w zasadzie co to zmieni? Albo miałem jakieś "kijowe" wersje, albo to nic nie dało. Tryb CSM nic nie zmienił albo coś schrzaniłem po drodze.
@chomik3: Już mi się nie chce z tym bawić - wszędzie gdzie pytałem dostałem odpowiedzi "olej to, po co, zrób format, szkoda czasu"
@chomik3: kontrolery USB są różne, więc wymagają różnych sterowników. Sam miałem problemy z nimi w połączeniu z moją, leciwą już, płytą główną: ASUS Z87 Gryphon. Sterowniki ze strony Intel-a do tego chipsetu wariowały (nawet bluescreen). Z kolei, niby te same driver-y, ale pobrane ze strony ASUS-a działały jak należy.

Zmodyfikowany instalator dla UEFI zmienia, wbrew pozorom, bardzo dużo. System (płyta) szuka sektorów startowych na dyskach w określonych miejscach i muszą mieć
@CyberDeath: Ja wczoraj czytałem, że przejście do Windows 10 zakończyło się 2 lata temu. Nawet przed chwilą powitał mnie komunikat, że zalecane jest przejście do Windowsa 10 i tam była jedynie opcja "kup".
Przejście na windowsa 10 nie jest możliwe na tym kompie, gdyż obsługiwany będzie program który stracił wsparcie dla systemów po win7 (edius pro 6). Nowa licencja/aktualizacja to koszt 1500-3000 złociszy, a jest to wydatek niepotrzebny ( ͡°