Wpis z mikrobloga

Czy ktoś pracuje legalnie przez portal dla freelancerów nazwijmy go XXX (jakikolwiek portal dla freelancerów typu #upwork, #freelancer, #fiverr). Jak się rozliczać? Dodam, że pytałem księgowej, ale to jest jakaś egzotyczna sytuacja i ciężko ogarniają, więc chciałbym mieć coś, na czym mógłbym oprzeć strategię?

1. Klient zamawia na portalu XXX moją usługę, płaci kasę powiedzmy $100
2. Kasa wisi w escrow do wykonania i dostarczenia zlecenia
3. Kasa zostaje udostępniona mnie i mogę ja przelać, teraz jest to $80 (czyli 20% pobrali fees)
4. $80 zostaje przesłane na Paypal.
5. Dolary zostają automatycznie przeliczone na złotówki i przelane na konto w złotówkach w Polsce.

Portal XXX nie wystawia faktur za swoją usługę (te 20%). Jeśli US się zdenerwuje i zrobi mi nalot, to będzie chciał powiedzmy sprawdzić, gdzie i co i za ile. Będzie chał zobaczyć, za ile sprzedaję na portalu XXX, więc jak mnie zmusi, to zobaczy, że sprzedaję tam w cenie $100 (choć dostaję $80). Jak mam udowodnić, że pobrali mi te 20%, żeby mieć podkładkę do US, że co prawda sprzedaję coś za X ale dostaję X-20%.

A może przesadzam i da się to jakoś inaczej załatwić? Nie rozumiem, dlaczego nie mogę się rozliczać z wpływów na konto poprzez PayPAl. Dostaję X na PayPal, wpisuję to w jakąś księgę czy też wysyłam do księgowego, że dostałem tyle a tyle i od tego obliczam podatek i tyle.

#programowanie #programista15k #freelance #grafik #grafika #prawo #podatki
  • 25
@ewolucja_myszowatych: No właśnie to jest Fiverr. Nie wystawiają faktur, nic, zero umów, szablonów. Można tylko ściągnąć plik excela z zarobkami (ale już po odliczeniu tych 20%, czyli jest tam goła kwota). Zrezygnowałbym z tego, ale to zaczyna być moje główne źródło dochodu, i chcę się rozliczyć.
@proce55or: Jak masz działalność to po prostu wystaw fakturę dla firmy XXX na $80. Trzymaj jakieś potwierdzenie że dostałeś $80 i zepnij razem z fakturą. Fakturę dla nich wyrzuć do kosza.

Nie możesz rozliczać wpływów na PayPal bo twoim kontrahentem nie jest PayPal tylko firma XXX. Poza tym pieniędzmi możesz dysponować już w momencie dostania ich na platformę XXX więc tą datę (otrzymanie pieniędzy na portal XXX wpisujesz na fakturę).
Dodam, że pytałem księgowej, ale to jest jakaś egzotyczna sytuacja i ciężko ogarniają,


@proce55or: Rozwaz zmiane ksiegowej bo to raczej zwyczajna sytuacja i powinni wiedziec jak to rozliczac.
Dodam ze jesli klient jest osoba prywatna to musisz jeszcze doliczyc VAT (w niektorych przypadkach, o ile jestes vatowcem)
@proce55or: Mam chwile wiecej to moge Ci odpisac wiecej info:
1. nie idz to US bo tam dostaniesz informacje od pracownika ktory niekoniecznie musi sie na tym znac i miec racje, a w przypadku gdy nie bedzie mial racji to i tak Ty poniesiesz konsekwencje
2. nie wiem z jakich ksiegowych korzystasz ale dla mnie jak wybieralem firme to bylo kluczowe aby byli oni obeznani w 'nowych technologiach', szukajac pytalem czy
@xwlk: Dzięki za odpowiedź. W zasadzie w takiej sytuacji jedyne co mógłbym zrobić, to przeanalizować ich regulamin, bo to chyba jedyna umowa, jaka mnie obowiązuje. Dzięki wielkie za wszystkie rady, mniej więcej wiem już na czym stoję.
Nie możesz rozliczać wpływów na PayPal bo twoim kontrahentem nie jest PayPal tylko firma XXX. Poza tym pieniędzmi możesz dysponować już w momencie dostania ich na platformę XXX więc tą datę (otrzymanie pieniędzy na portal XXX wpisujesz na fakturę).


@gammie: Błąd. Klientem jest ten ktoś, anonimowy, kto zamawia usługę. XXX to tylko platforma do szukania zleceń. Wystawiasz paragon albo fakturę (na dane podane przez kupującego - jeśli przedstawi się jako Miś
po jakim kursie waluty rozliczac się z US? Hajs mi wpada na revoluta w euro, potem na polskie konto w zł


@amisobad: to jest dopiero jazda. Na fakturze dajesz kurs NBP z dnia poprzedniego, żeby uzyskać kwotę faktury w PLN. Taką fakturę wrzucasz do KPiR jako przychód. Potem na koniec miesiąca robisz dowód wewnętrzny, w którym w tabelce wykazujesz, że np: wystawiłeś fakturę na 1000zł, ale wpłynęło Ci 1019zł, bo zmienił
zaleznie jak jest skonstruowana umowa z fiverrem to albo on bedzie Twoim klientem (w myśl tego kto jest odbiorcą faktury) - bardzo prosta sytuacja; albo każdy z indywidualnych klientow - bardziej skomplikowana sytuacja. Tak na prawde to powinienes przeanalizowac ta umowe i ustalic kto jest klientem, zaleznie od tego jak jest to opisac sytacje ksiegowemu i dostac informacje jakie dokumenty sa potrzebne aby wszystko dobrze rozliczyc


@xwlk: na 99% fiverr nie
Ja pracuje troche w Upworku i robie to tak: wystawiam fakturę w systemie księgowym, której nikomu nie wysyłam. Wystawiam ją na VAT 0 (a dokladnie na np) i uwagach dopisuje "Reverse charge". Fakture wystawiam w dolarach w dzien otrzymania zapłaty.

@proce55or:
P.S. Odblokuj PW ;-)