Wpis z mikrobloga

Czy ktoś pracuje legalnie przez portal dla freelancerów nazwijmy go XXX (jakikolwiek portal dla freelancerów typu #upwork, #freelancer, #fiverr). Jak się rozliczać? Dodam, że pytałem księgowej, ale to jest jakaś egzotyczna sytuacja i ciężko ogarniają, więc chciałbym mieć coś, na czym mógłbym oprzeć strategię?

1. Klient zamawia na portalu XXX moją usługę, płaci kasę powiedzmy $100
2. Kasa wisi w escrow do wykonania i dostarczenia zlecenia
3. Kasa zostaje udostępniona mnie i mogę ja przelać, teraz jest to $80 (czyli 20% pobrali fees)
4. $80 zostaje przesłane na Paypal.
5. Dolary zostają automatycznie przeliczone na złotówki i przelane na konto w złotówkach w Polsce.

Portal XXX nie wystawia faktur za swoją usługę (te 20%). Jeśli US się zdenerwuje i zrobi mi nalot, to będzie chciał powiedzmy sprawdzić, gdzie i co i za ile. Będzie chał zobaczyć, za ile sprzedaję na portalu XXX, więc jak mnie zmusi, to zobaczy, że sprzedaję tam w cenie $100 (choć dostaję $80). Jak mam udowodnić, że pobrali mi te 20%, żeby mieć podkładkę do US, że co prawda sprzedaję coś za X ale dostaję X-20%.

A może przesadzam i da się to jakoś inaczej załatwić? Nie rozumiem, dlaczego nie mogę się rozliczać z wpływów na konto poprzez PayPAl. Dostaję X na PayPal, wpisuję to w jakąś księgę czy też wysyłam do księgowego, że dostałem tyle a tyle i od tego obliczam podatek i tyle.

#programowanie #programista15k #freelance #grafik #grafika #prawo #podatki
  • 25