Wpis z mikrobloga

Bez przesady, od tego są w produkcji konsultanci, żeby dbać o realizm scenariusza.


@sphinxxx: przykro mi ale jeśli chodzi o kwestie prawa karnego i procedury karnej to w polskich filmach i serialach jest straszna bryndza.
P.S. prawo do odmowy składania zeznań to art. 182 k.p.k. (ma 3 paragrafy). Jest jeszcze art. 183 par. 1 k.p.k., który mówi o prawie do odmowy na konkretne pytania.
Bez przesady, od tego są w produkcji konsultanci, żeby dbać o realizm scenariusza.


@sphinxxx: Niestety realizm w tym zakresie zwykle leży - nagminne w polskich serialach są takie głupoty jak złe usadzenie stron na sposób amerykański tj. zamiast po dwóch stronach sądu patrząc na siebie siedzą zazwyczaj jak uczniowie do nauczyciela.
@IgorK: Oficer wywiadu przesłuchiwany przez swoich przełożonych po wycieku tajnej operacji do mediów. Zbyt ogólna i niedopracowana scena, żeby ją analizować pod kątem prawnym. Chyba po prostu za dużo wymagam od polskich produkcji.
Niestety realizm w tym zakresie zwykle leży - nagminne w polskich serialach są takie głupoty jak złe usadzenie stron na sposób amerykański tj. zamiast po dwóch stronach sądu patrząc na siebie siedzą zazwyczaj jak uczniowie do nauczyciela.


@Ogar_Ogar: mnie najbardziej ubawiło jak twórcy "Watahy" pomieszali role prokuratora i policjanta wykonującego czynności operacyjno - rozpoznawcze :-D
mnie najbardziej ubawiło jak twórcy "Watahy" pomieszali role prokuratora i policjanta wykonującego czynności operacyjno - rozpoznawcze :-D


@IgorK: Moim królem było zdanie w serialu który oglądała żona "wyrok można zaskarżyć jako prawomocny". :P
Oficer wywiadu przesłuchiwany przez swoich przełożonych po wycieku tajnej operacji do mediów.


@sphinxxx: Zależy, czy pytają go o wyciek, czy o samą operację. Jeśli to pierwsze, to najbardziej pasuje art. 183 par. 1 k.p.k. jeśli zakładają, że wyciek pochodził od niego. Nie służy mu jednak prawo do odmowy zeznań, a jedynie prawo do uchylenia się odpowiedzi na konkretne pytanie. Jeśli to drugie to dochodzić mogą jeszcze art. 179 par. 1 k.p.k.