Wpis z mikrobloga

Masz możliwość obejrzenia lornetki w jakimś sklepie? Ja bym na Twoim miejscu potrzymał sobie parę minut taki sprzęt żeby zobaczyć czy jest wygodnie, czy łatwo utrzymać obiekt w kadrze przez dłuższy czas itp. Po prostu w przypadku obserwacji lornetkowych wygoda jest bardzo ważna a sam dzięki takiemu sprawdzeniu w sklepie zdecydowałem się na mniejszą 10x50 :)
@lenovo99: Z ręki to tak mniej więcej do powiększenia 10x. Powyżej będziesz potrzebował statywu, zwłaszcza przy gabarytach lornetek do astro o dużej aperturze. Ciężko powiedzieć czy warto, jeśli masz jeszcze inne hobby, w którym przydałaby się lornetka do obserwacji (np. do lasu czy w teren) to lepiej kupić bardziej uniwersalną. A jak zabraknie mocy do nieba to można wtedy szukać statywu i czegoś większego.
@lenovo99: Mam ten sam model tylko 12x60. Jest w porządku w tej cenie, optyka nie jest zła, wykonanie też ok, nie będziesz zawiedziony. A statyw kup nie "w przyszłosci" tylko jak najszybciej, wierz mi że druga osoba niewiele poogląda gdy ty będziesz siedział przy teleskopie ;) Już przy 12x60 robi się problem ze stabilną obserwacją z ręki a co dopiero 15x70, zwłaszcza przy patrzeniu do góry.