Wpis z mikrobloga

Prof. Tadeusz Gadacz, filozof, o głębokich, historycznych przyczynach współczesnego populizmu (szczególnie polskiego).

PS: Kaczmarski kiedyś fajnie to wyśpiewał.

PS2: Jeszcze trochę Gadacza z jednego z wywiadów:

– [Obecna władza] bardzo świadomie zmienia jego [języka] funkcję – w myśl tego, co pisał o języku Ernst Cassirer – z komunikacyjnej na mitologiczną. A celem funkcji mitologicznej nie jest przekazywanie informacji, tylko takie przekształcanie rzeczywistości historycznej i społecznej za pomocą języka, by doprowadzić do zmiany. Tak jak dawny mag formułą magiczną miał dokonać zmiany w przyrodzie, na przykład sprowadzić deszcz, tak współczesny mag-polityk za pomocą językowej propagandy dąży do przeprowadzenia zmiany społecznej i politycznej.

Mamy obecnie do czynienia z ofensywą propagandy. Niszczenie sądownictwa jest nazywane naprawą; demontaż instytucji państwa prawa nazywany jest przywracaniem godności obywatelom; porażka w polityce zagranicznej to wstawanie z kolan; domaganie się praw obywatelskich to „skamlanie”; upominanie się o godność w Unii Europejskiej to zdrada narodowa itd.

Trwa budowa romantycznego mitu Polski z jego wszystkimi klasycznymi elementami: bohaterem mitycznym, nowym początkiem wolnym od dawnych skażeń, zmitologizowanym narodem, zmitologizowaną historią, narodowym mesjanizmem. Mam wrażenie, że „dobra zmiana” zaczęła się w Polsce od słów Jarosława Kaczyńskiego: „zdradzeni o świcie”, wzmocnionych frazą poety.


#polityka #4konserwy #neuropa #dobrazmiana #historia #filozofia #populizm
eoneon - Prof. Tadeusz Gadacz, filozof, o głębokich, historycznych przyczynach współc...
  • 7
@eoneon: Czytelnicy The Guardian raczej na pewno lubią populizm bo są populistami wedle ich ankiety. A jeżeli uczestnicy ankiety w choć trochę reprezentacyjnych sposób reprezentują społeczeństwo czy to brytyjskie czy polskie co może być prawdą oznacza to że ludzie chcą słyszeć populistyczne hasła bo są populistami a nie realistami politycznymi( ͡° ʖ̯ ͡°)
CynicznyMarksista - @eoneon: Czytelnicy The Guardian raczej na pewno lubią populizm b...

źródło: comment_0AHdUXSvXUUSkOXntHlydatwD92ddQYM.jpg

Pobierz
@eoneon: On nie do końca ma rację. Polska ma własną historię myśli protooświeceniowej, ale tak dokładnie zapomnianą, że, wszystko wskazuje na to, nawet Staszic czy Kołłataj nic o niej nie wiedzieli. Przerwana ciągłość myśli. Moim zdaniem tragedia dziejowa, z której mało kto zdaje sobie sprawę. A przecież dokumenty takie jak postanowienia Konfederacji Warszawskiej albo artykuły henrycjańskie (władza jako umowa społeczna, prawo do rokoszu w przypadku jej złamania) nie zrodziły się w
@Andreth @eoneon: To ja w tym kontekście przypomnę wykład nieodżałowanego, szkoda że tak wcześnie zmarłego Włodzimierza Zylbertala... (bardzo ciekawa postać, filozof, psychotronik i astrolog - ale wbrew temu co by się mogło kojarzyć z ta ostatnią profesją, jak najdalszy od wszelkiej szurii i nawiedzenia - mimo że wśród szurów się obracał - a wręcz przeciwnie - człowiek wielkiej mądrości...)
raj - @Andreth @eoneon: To ja w tym kontekście przypomnę wykład nieodżałowanego, szko...
Ten gadacz opowiada takie żenujące wysyryw że aż sie przykro robi. Koleś mówi że autorytetów nie da się nazrzucic inaczej niż przy pomocy państwa autorytarnego, a przeceiż wszyscy wiemy że fałszywe autorytety są taśmowo tworzone, przez media i uczelnie.