Wpis z mikrobloga

#chwalesie #programowanie #pracbaza #naukaprogramowania To był dobry rok dla mnie. Rzuciłem pracę w IT jako programista i wyjechałem do norwegi na rusztowania. Zarobki wyższe niż #programista15k, wkład na mieszkanie zarobiony w niecałe 2 miesiące xD, które pewnie na luzie w ciągu 1-2 lat spłacę.

Skąd ta decyzja? Zarobki w IT sukcesywnie spadają, natłok juniorów to smutna rzeczywistość i ludzie którzy startują do tego zawodu i inwestują w to swoje oszczędności będą największymi przegranymi.

Polecam zastanowić się zanim wejdziecie w to bagno, gdzie będziecie klepać kolejne CRUD'y lub rozwiązywać banalne problemy, które były już wałkowane od dziesięcioleci. Bycie jako 200tny kandydat do stażu / juniora i ogromna konkurencja gratis :) A mądrzy ludzie jak wy, chyba wiedzą czym się kończy coraz większy podaż, gdzie popyt powoli maleje?

Na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób.


https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ranking-najpopularniejszych-kierunkow-studiow-raport-ministerstwa,888583.html

Opracowana przez naukowców z Microsoft i Uniwersytetu Cambridge sztuczna inteligencja zyskała cenną umiejętność, jaką jest pisanie kodów. W przyszłości, system DeepCoder mógłby być stosowany przez osoby, które chcą stworzyć własny program, lecz nie znają się na kodowaniu.


https://tylkonauka.pl/wiadomosc/sztuczna-inteligencja-nauczyla-sie-programowac

Także #programista15k eldorado powoli się kończy i to jest fakt. Sugeruje szybko spłacać kredyty i pożyczki, bo niedługo zarobki mogą realnie spadać, a raty kredytów będą rosły.

Pozdrawiam, Marcin.
  • 64
@swiezak200 szanuję Mirku. Sam 2 tyg temu zaczalem pracę na platformie angielskiej. Jestem izolerem termicznym. Jak dobrze pójdzie w 3 tyg wyciągnę 30k zł. Coś nieosiągalnego w Polsce przez pół roku dla niektórych. I oczywiście po 3 tyg pracy 3 tygodnie spędzone w domu.
@swiezak200: Tylko po co się uczyłeś, żeby pracować fizycznie? Nie lepiej było być programistą w Norwegii? Zarobiłbyś więcej niż na rusztowaniu siedząc w klimatyzowanym biurze. Coś mi tu śmierdzi... Dlaczego nie poszedłeś w programowanie w Norwegii?
@yggdrasil: Typ ma z IT tyle wspólnego co ja z rusztowaniami xD Pewnie próbował into juniorowanie, ale jest #!$%@? jak barszcz i nikt go nie przyjął albo był na tyle słaby, że zmiana pracy nie wchodziła w grę, a w obecnej nie chcieli mu dać podwyżki. W IT jest coraz więcej chętnych, ale jak masz chociaż rok doświadczenia to pracę w wyjątkowo komfortowych warunkach znajdziesz w kilka dni. Jasne, że progresja
@swiezak200: to taka moda studiować każdy moze trochę lepiej lub trochę gorzej ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale życie zweryfikuje i odsieje, do nauk ścisłych zawsze trzeba było pracowitych i inteligentnych a ilu ich jest wśród tych 42 tys ? Ile z nich ogarnie podstawy matematyczne w pracy ? Tylu co darwin dał tj prawy brzeg krzywej gaussa a reszta zarobi tyle co reszta. Mam nadzieje że pomogłam
@Mampytaniedowas_hej:
Nie no nie doszlismy do tak powaznych rozmow, wersja oficjalna to byla ze maja najlepsze kontakty w naszym kraju.
Co patrzac na to co mi napisales nie mialoby sensu, w koncu nie mam zadnych specjalistow w tej dziedzinie w kraju.
Ale kto wie, moze jakby odpalila pierwsza firma to by wyroslo kilka nowych.
Moze jak mi szczescie dopisze to za kilka lat ja taka firme otworze ^^ chcialbym byc pionierem