Wpis z mikrobloga

Czy można ustalić warunki zabudowy dla istniejących budynków na działce ?? Kupione stare gospodarstwo PGR które należy zmodernizować, wymagające pozwolenia na budowę. Teren ten nie miał nigdy wydawanych warunków zabudowy. Na jakiej podstawie wnioskować o pozwolenie na budowe? nie chce iść drogą zmiany sposobu użytkowania
#budownictwo #budowlanka #architektura #budowa
  • 11
@kiniu28: Jeśli nie chcesz robić zmiany sposobu użytkowania to tylko rozbiórka i budowa od nowa zdaje się wchodzi w grę. Dlaczego nie chcesz robić zmiany sposobu użytkowania? Możesz zrobić ją razem z rozbudową/przebudową.
@aksal89: zmiana sposobu użytkowania jak sama nazwa wskazuje zmienia mi sposób użytkowania, a on zostanie taki sam, lecz budynki należy zmodernizować. wg prawa budowlanego gdy budynki nie są przystosowane do dzisiejszych warunków bezpieczeństwa to należy iść właśnie drogą zmiany sposobu, gdzie zaraz dostane warunki środowiskowe do zrobienia :D
@aksal89: Nie wprowadzaj w błąd.
@kiniu28: Oczywiście, że można. W jednym wniosku nawet budowa czegoś nowego, przebudowa/nadbudowa/rozbudowa czegoś istniejącego, a nawet zmianę funkcji budynku. Oczywiście, żeby coś takiego uzyskać musisz spełnić warunki z rozporządzenia - sąsiedztwo itd.
@aksal89: zmodernizować ( będą w niektórych sciany konstrukcyjne nowe lub słupy i na to trzeba własnie pozwolenie juz niby,tak mi w staroswie powiedzieli), ale zostawić jako gospodarcze. Na modernizacje taką jak wymiana okien czy dachu przeszłoby tylko zgłoszenie
@kiniu28: aaaa, zamotałeś mi tą zmianą sposobu użytkowania XD

No to każda zmiana w konstrukcji budynku (w teorii nawet wstawienie nowych drzwi, bo wiąże się to z wstawieniem nadproży) wymaga pozwolenia na przebudowę.

No to normalnie występujesz do starostwa o wydanie warunków zabudowy dla Twojej działki. Musisz tam mniej więcej załączyć to co chcesz zrobić z tymi budynkami, jakiś opis i jeśli się coś zmienia w zagospodarowaniu terenu (np rozbudowa) to
@kiniu28: jeżeli planujesz jakieś zmiany w konstrukcji to i tak bez biura architektonicznego, które wynajmie jakiegoś konstruktora się nie obejdzie. A jak biuro architektoniczne to oni Ci tam wszystko wytłumaczą i powiedzą co i jak.