Wpis z mikrobloga

Potrzebuje zrobić formule w exelu. W kolumnie A mam liczby z zakresu 100-1400. W kolumnie B do każdej z tych liczb z kolumny A muszę przyporządkować wartość od 1 do 10. W sensie żeby było coś w tym stylu jeżeli A ma wartość od 100 do 300 to B wynosi 10, jeżeli A od 300 do 500 to B wynosi 9, itd. Ktoś ma jakiś pomysł, lub podrzuci chociaż nazwę funkcji do wyszukania?
#excel el #statystyka i zapytam też #matematyka
  • 22
  • Odpowiedz
@Powstaniec:
W innym arkuszu/gdzies z boku wstaw sobie dwukolumnowa tabele z przedzialami: 300 10, 400 9, 500 8... czy jakie je tam masz. Teraz w kolumnie B wstaw funkcje wyszukaj.pionowo() i poczytaj sobie o niej
  • Odpowiedz
@Powstaniec: Były zdaje się listy, kiedyś używałem - kłopotliwe i za bardzo nie pamiętam. Ale przy tak małej liczbie zmiennych (10), to zamiast kombinować ponumerowałbym dodatkowo dodaną kolumnę (by łatwo wrócić do pierwotnego układu) posortował dane rosnąco i włączył filtry, a tam "z palca" wpisał wybrane wartości (tzn jedną i przeciągnąć w dół). Tak dla 10 a potem posortować wg. tej poprzednio dodanej kolumny.
  • Odpowiedz
@Powstaniec: P.S. W taki sposób liczyłem niedawno symulowane zyskiwane moce dla wiatraka - czyli miałem dane wiatrowe - niemal losowe i moc, jaką przy danym wietrze osiąga z drugiego zakresu - z wykresów. U mnie to było 105 tysięcy! danych, a wykres miał 82 pozycje. Chwilę się grzebiesz, ale potem masz gotowe.
  • Odpowiedz
@dystopijny_brokul: To miałoby sens, ale może głupie pytanie, jak się zapisuje zakres danych do wyszukiwania w excelu? Zapętlenie wyglądałoby mniej więcej tak: JEŻELI(C2=100-300;"10") JEŻELI(C2=301-500;"9") itd ?

@bialy100k: O, to chyba najłatwiejsze rozwiązanie, ale mimo wszystko chciałbym się dowiedzieć jak by wyglądałoby polecenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz