Wpis z mikrobloga

#gdansk tak dla przypomnienia :)
Jak to możliwe, że należące do samorządu Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC), będące monopolistą na rynku dostaw ciepła w ponad 400-tys. mieście, mógło przynosić straty? Jak to się stało, że ta komunalna spółka została sprzedana innej komunalnej spółce z Niemiec (Stadtwerke Leipzig GmbH) za kwotę 184 mln zł i niemal natychmiast zaczęła przynosić zyski (w ciągu ostatnich 8 lat wyniosły one ponad 365 mln zł)? Dlaczego prezydent Adamowicz przez wiele lat po prywatyzacji zajmował stanowisko członka rady nadzorczej GPEC-u?
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (w skrócie: GPEC) było klasyczną spółką komunalną kontrolowaną przez lokalny samorząd. W 2002 roku władze Gdańska (prezydentem miasta był już wówczas Paweł Adamowicz) podjęły jednak decyzję o prywatyzacji tej spółki. Tłumaczono to złą sytuacją finansową GPEC-u oraz potrzebą przeprowadzenia inwestycji rozwojowych.

Co ciekawe - spółka ta rzeczywiście była w złej kondycji finansowej, jednak w dużej części wynikało to z długów gminy Gdańsk wobec GPEC. Gdyby prezydent Adamowicz polecił w 2002 roku podległym sobie służbom oddać gminny dług wobec GPEC-u, to finanse tego przedsiębiorstwa uległyby znacznej poprawie. Problem w tym, że ekipa Adamowicza nie była w stanie tego zrobić, a długi gminy wobec GPEC-u (wpływające na jego kondycję finansową) zaczęły rosnąć od czasu, gdy prezydentem Gdańska został... Adamowicz.

Mając na uwadze powyższe w 2003 roku GPEC został sprywatyzowany. Była to jednak dość dziwna "prywatyzacja", bowiem nabywcą 75 proc. udziałów w tej komunalnej spółce została... inna komunalna spółka. Okazało się, że za kwotę 184 mln zł nowym właścicielem GPEC-u będzie Stadtwerke Leipzig GmbH - spółka miejska z Niemiec będąca pod kontrolą władz miejskich Lipska.
  • 125
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Domysły, sugestie, pomówienia. Ale skazanych jakoś po 4 latach rządów największych ich wrogów brak.

@Hadzi: bawi za kazdym #!$%@? razem, Kolede jakos skazali ale omylnie. Myslisz, ze kogos kto ma tak glebokie kieszenie wszedzie prokuratura by mu cokolwiek udowodnila? Skad sie bierze taka naiwnosc ludzka.
@lossuperktos:
@peszmerd: stąd że Zbigniew ZIobro zreformował całą prokuraturę, stworzył prokuratury regionalne, powyrzucał starych prokuratorów i powołał nowych. Pomieszał ludzi pomiędzy regionami tak żeby byli bez układów na miejscu. I wiesz co? I nadal nic.
To znaczy że te mityczne układy które opisujesz, pozostają mityczne.
Czy 184 mln zł za przejęcie kontroli nad monopolistą w zakresie dostaw ciepła w ponad 400-tys. miasta to mało?


@sailor_73: > Już w 2005 roku wyniosły one bardzo przyzwoite 15,4 mln zł

@sailor_73: nie jestem jakimś super ekspertem, ale P/E (price to earnings) na poziomie 12 to nie jest jakaś super promocja, w tym sektorze handluje się średnio na 20 P/E a przecież tu mieliśmy do czynienia ze spółką zadłużoną
Jak to się stało, że ta komunalna spółka została sprzedana innej komunalnej spółce z Niemiec (Stadtwerke Leipzig GmbH) za kwotę 184 mln zł i niemal natychmiast zaczęła przynosić zyski (w ciągu ostatnich 8 lat wyniosły one ponad 365 mln zł)? Dlaczego prezydent Adamowicz przez wiele lat po prywatyzacji zajmował stanowisko członka rady nadzorczej GPEC-u?


@sailor_73: Nie doczytałeś mój drogi, że w ramach umowy sprzedaży Stadtwerke Leipzig zobowiązało się do podniesienia kapitału
@sailor_73 Nie wiem jak było w tym przypadku, ale znam inny - mejska spółka przynosząca co roku straty. W mieście zmieniła się władza na uczciwszą, na takich co im się chciało. W owej miejskiej spółce pojawił się nowy prezez i zaczął swoje porządki. W kilka lat spółka zamieniła się w taką przynoszącą zyski, stan zatrudnienia spadł o ok 50 %, zwiększyły się inwestycje, jedna osoba ze starej ekipy w więzieniu plus kilka
@sailor_73: wow stary, zgłoś się do TVP, bo naprawdę masz talent do jednostronnego przedstawiania historii xD

Zgadzam się z tym, że Adamowicz faktycznie popełnił w tym względzie ogromny błąd, bo wystarczyło poczekać jakieś 5 lat i na tak silnie potrzebną modernizację raczej na pewno znalazłyby się pieniądze z Unii. Problem w tym, że nie znamy dokładnego stanu w jakim znajdował się inwentarz należący do spółki. Gdyby się okazało, że wszystko jebło,
Domysły, sugestie, pomówienia. Ale skazanych jakoś po 4 latach rządów największych ich wrogów brak.


@Hadzi: A czemu mieliby skazywać kolegów z polityki? Cały wymiar sprawiedliwości sie kryje wzajemnie, policjanci się kryją, politycy też sobie nie chcą szkodzić, wszyscy mają na siebie różne haki i jest kolesiostwo. Co Ty myślisz że ta walka PO i PiS to tak na serio? Poplują na siebie w TV, a potem przeliczają wspólnie kasę jaką wyciągają
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
a wiesz kto był na ogół jego kontrkandydatem ?

@trooojan: to nie ma w tym wypadku znaczenia skoro dojście do "prawdy" nie wymaga wysiłku.
Ja nie wiem czy (albo jakie) wały robił Adamowicz bo pierwszy raz usłyszałem o nim przy okazji śmierci. Chodzi mi tylko o "porażające" materiały których nikt, przez kilkanaście lat, nie użył przeciwko niemu.
@sailor_73: Zakładasz spółkę z kapitałem 5 zł na jakiegoś słupa. "wygrywasz" przetarg na kupno państwowej firmy, którą wcześniej przekupiony zarządca doprowadza do ruiny, albo do ciągłego przynoszenia strat, a za zyski z tej spółki spłacasz tę transakcję. I tak masz spółkę za darmo tylko urzedasów trzeba przez jakiś czas dokarmiać w zarządzie, czyli legalne łapownictwo. ...? Profit ( ͡° ͜ʖ ͡°)