Wpis z mikrobloga

#gdansk tak dla przypomnienia :)
Jak to możliwe, że należące do samorządu Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC), będące monopolistą na rynku dostaw ciepła w ponad 400-tys. mieście, mógło przynosić straty? Jak to się stało, że ta komunalna spółka została sprzedana innej komunalnej spółce z Niemiec (Stadtwerke Leipzig GmbH) za kwotę 184 mln zł i niemal natychmiast zaczęła przynosić zyski (w ciągu ostatnich 8 lat wyniosły one ponad 365 mln zł)? Dlaczego prezydent Adamowicz przez wiele lat po prywatyzacji zajmował stanowisko członka rady nadzorczej GPEC-u?
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (w skrócie: GPEC) było klasyczną spółką komunalną kontrolowaną przez lokalny samorząd. W 2002 roku władze Gdańska (prezydentem miasta był już wówczas Paweł Adamowicz) podjęły jednak decyzję o prywatyzacji tej spółki. Tłumaczono to złą sytuacją finansową GPEC-u oraz potrzebą przeprowadzenia inwestycji rozwojowych.

Co ciekawe - spółka ta rzeczywiście była w złej kondycji finansowej, jednak w dużej części wynikało to z długów gminy Gdańsk wobec GPEC. Gdyby prezydent Adamowicz polecił w 2002 roku podległym sobie służbom oddać gminny dług wobec GPEC-u, to finanse tego przedsiębiorstwa uległyby znacznej poprawie. Problem w tym, że ekipa Adamowicza nie była w stanie tego zrobić, a długi gminy wobec GPEC-u (wpływające na jego kondycję finansową) zaczęły rosnąć od czasu, gdy prezydentem Gdańska został... Adamowicz.

Mając na uwadze powyższe w 2003 roku GPEC został sprywatyzowany. Była to jednak dość dziwna "prywatyzacja", bowiem nabywcą 75 proc. udziałów w tej komunalnej spółce została... inna komunalna spółka. Okazało się, że za kwotę 184 mln zł nowym właścicielem GPEC-u będzie Stadtwerke Leipzig GmbH - spółka miejska z Niemiec będąca pod kontrolą władz miejskich Lipska.
  • 125
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@sailor_73: Zajebiscie, rozpoczales dyskusje nad szemrana sprawa, a gdy ktos przedstawil jak wygladaly wydarzenia zndrugiej strony uciekasz wykrecajac sie biedapowodem XD
Myslales nad wstapieniem w szeregii milosciwie rzadzacej nam partii? Kolejne zachowanie ktorym cholernie gardze - w ten sposob sam podwazasz caly swoj wpis, a uwazam ze osoba podajaca takie informacje powinna ich bronic, badz zapoznac sie z argumentami drugiej strony i zwyczajnie przeprosic za sianie falszywych informacji jesli te takie
  • Odpowiedz
@w__w: weź się ogarnij , poczytaj trochę , sprawdź źródła, porozmawiaj ze znajomymi którzy mają trochę pojęcia a nie ciągniesz mnie na spowiedź , co ty ksiądz jesteś czy co ?
  • Odpowiedz
@kadbery: #!$%@? się wszyscy i przestańcie zapychać mi skrzynkę do #!$%@? nędzy , co to ja wykopałem ten wpis w gorące ? napisz do tych co plusowali a nie do mnie - chyba logiczne co ? a nie czekaj logika to nie jest mocna strona różowych
  • Odpowiedz
@sailor_73: Andrzeju nie denerwuj się.
Rozumiem, ze nie chcesz odpisywać wszystkim. Wiec zrób drugi post rozprawiający się z kontrarguemnami. Zamkniesz wszystkim mordy. W tym mnie. Bo szczerz mówiąc post @rzep 'a jest dość sensowny. Zwłaszcza, że Panu adamowiczowi nic nie udowodniono, a Ty rzekomo masz jakieś poszlaki.
  • Odpowiedz
strona wielokrotnie przyłapana na manipulacjach i kłamstwach. Przykładowo tutaj, w dwóch różnych artykułach podają dwie różne daty tego samego wydarzenia, bo tak im akurat pasuje pod tezę.


@yuim: tak samo jak Gazeta Wyborcza, regularnie łapana na fejkach i przekłamaniach.

Idąc Twoim tokiem rozumowania w PL nie ostała by się żadna gazeta, bo w okresie dłuższym lub krótszym zawsze da się coś znaleźć. Nawet Ci mityczni i wychwalani przez Ciebie Niemcy ostatnio
  • Odpowiedz
Domysły, sugestie, pomówienia. Ale skazanych jakoś po 4 latach rządów największych ich wrogów brak.


@peszmerd: Adamowicz został drukrotnie skazany w przeciągu ostatniego roku. Dziwnym trafem dwa razy Gdański sąd wyjątkowo zdecydował się odstąpić od wymierzenia kary. Raz poszło o kłamstwo w zeznaniu majątkowym (brak informacji o 2 mieszkaniach i min. 300k pln w gotówce) a drugi raz o pobicie i oskarżenie niewinnego człowieka o bycie faszystą.

Jak ktoś masz kilka nieudokumentowanych
  • Odpowiedz
@imateapot: xD

tak samo jak Gazeta Wyborcza, regularnie łapana na fejkach i przekłamaniach.


Ok, dawaj te wszystkie fejki.

Nawet Ci mityczni i wychwalani przez Ciebie Niemcy


xD

ostatnio mieli wpadkę jak się okazało że ich korespondent w USA od 20-30 lat zmyślał wszystki swoje artykuły.


I opublikowali nawet specjalny raport z tej okazji. Nigdy nie widziałem, zeby ten gównoportalik chociaż zdementował bzdury, które napisał

Nie widzisz drobnej różnicy pomiędzy blogiem prowadzonym
  • Odpowiedz
@yuim: np. w grudniu poszedł fejk na brak wypłacania 500+ dla osób po rozwodzie. "Powołując się na wlasne źródła", bla bla bla.
To już nawet Petru czy jakaś inna posłanka Nowoczesnej się sądzi od wakacji ze swoim współmałżonkiem o to, że oboje małżonkowie pobierali 500+ (a należy się tylko jednej osobie).
  • Odpowiedz
Jak ktoś masz kilka nieudokumentowanych milionów pln to kupuje sobie sądy / sędziów. Historia Adamowicza pokazuje, że w Polsce mając pieniądzące można odnieść wrażenie, że jest się niemal bezkarnym.


@imateapot: nie do mnie chyba xd
  • Odpowiedz