Wpis z mikrobloga

Jaki kontener web service do JAX-RS? Chciałbym, żeby był popularny wśród pracodawców i by dało się na nim prosto zrobić parę prostych programów. Miałem tutorial w Apache TomEE, ale mam wrażenie, że nikt tego nie używa.
Glassfish to standard bo Oracle, spełnia standardy itd?

I w praktyce z czego częściej się korzysta do RESTowych apek? JAX-RS czy Springa? Czy wybór jakiejś z tych technologii narzuca potem ograniczenia np. frameworki frontendowe?
#naukaprogramowania #programowanie #java
  • 8
  • Odpowiedz
@Lewo: Częściej korzysta się ze Springa. Zresztą JAX-RS to tylko pewna specyfikacja API, którą sam Spring też wspiera, więc korzystając ze Springa nie będziesz potrzebował żadnego specjalnego kontenera.
  • Odpowiedz
@porn: chciałem tylko załapać podstawy JAX-RS bez wgłębiania się w springa narazie i przy okazji chciałem użyć do tego kontenera aplikacji (bo tak to chyba się nazywa) który jest często "w użyciu".
Z tego co mi wiadomo Spring MVC korzysta z specyfikacji servletów i jego głównym servletem jest DispatcherServlet. Apropo JAX-RS w Springu to nie wiedziałem.
  • Odpowiedz
@Lewo JAX-RS to tylko specyfikacja. Powszechnie używana implementacja to Jersey (bo używa go domyślnie Spring). Jak chcesz się tylko pobawić restami to wystarczy Ci Tomcat albo Jetty - nie potrzebujesz serwera aplikacji typu GlassFish.
  • Odpowiedz
@majlo-majloo: tomcat tak ale jako kontener serwletów. Z tego co czytam do uruchomienia web service korzystającego z JAX-RS trzeba kontener aplikacji (czyli Apache TomEE czy coś innego - tutaj się zastanawiam co wybrać).

Chyba, że jest jakas opcja, żeby na kontenerze serwletów odpalić web service (nie wiem np. zamiast kontenera aplikacji dodać jakiegoś jarowego liba do zwykłego projektu który dostarczy implementacje JAX-RS i odpalić to na tomcat-cie ale to strzelam, nie
  • Odpowiedz
@Lewo: Ogólnie rozumiem, że można się w tym pogubić, kiedy zacznie się człowiek wczytywać co czym jest w tej całej biznesowej Javie ;) JAX-RS jako specyfikacja rzeczywiście wywodzi się z Java EE ale implementacje oparte są o zwykłe serwlety - a do uruchomienia serwletów nie potrzebujesz serwera aplikacyjnego - one zapewniają całą infrastrukturę potrzebną do uruchomienia aplikacji JavaEE (EJB, CDI i wiele innych rzeczy).
A co do uruchomienia tego na Tomcatcie
  • Odpowiedz