Wpis z mikrobloga

Model radiowozu GAZ M-24 Wołga w malowaniu polskiej policji( ͡º ͜ʖ͡º) Skala 1/43, wykonał na moje zamówienie kolega Andrzej z manufaktury Modele Sambora.

Służbowe Wołgi w Milicji Obywatelskiej były obecne już od lat 60, zwłaszcza od drugiej połowy, kiedy zaczęto wykorzystywać wersję kombi oznaczoną M22. W następnej dekadzie wprowadzono do służby następce modelu M21, czyli M24. Model ten w oznakowanej wersji nie był już tak często spotykany jak poprzednik. Wynikało to z prostego powodu. Wcześniej znaczną część oznakowanych Wołg stanowiły modele M22, czyli kombi. Stosunkowo duża popularność tego modelu w Milicji Obywatelskiej nie powinna specjalnie dziwić. W drugiej połowie lat 60 jednostki ruchu drogowego jak i technicy kryminalistyczni milicji obywatelskiej potrzebowali stosunkowo szybkiego, ale i praktycznego pojazdu. Produkowana w kraju Warszawa 223/224 kombi nie dość, że dostępna była dopiero od końca 1965 roku, to jeszcze jej osiągi nie były zadowalające, zwłaszcza w przypadku pościgów. Spośród samochodów produkowanych ówcześnie w bloku wschodnim wymagania te spełniała wyłącznie Wołga M-22. Sytuacja zmieniła się w latach 70. W 1972 roku do produkcji wprowadzono Fiata 125p w wersji kombi. Samochód ten był wystarczająco szybki i praktyczny, by zaistniała potrzeba ściągania wozów z zagranicy. Dlatego też do służby w Milicji Obywatelskiej trafiała mniejsza niż w przypadku poprzednika partia egzemplarzy oznakowanych modeli M-24, której wielkości niestety nie znam. Samochody te wykorzystywano zarówno w roli wozów patrolowych, jak i pojazdów dowódców. Ostatnie partie tego modelu Milicja zakupiła w latach 80. Spotkałem się z informacją, że ostatnie egzemplarze wprowadzono do służby w 1983 roku, ale na filmie z pożaru Puszczy Noteckiej możemy zobaczyć policyjną Wołgę M-24-10, która produkowana była od 1985 roku.

Co ciekawe były to pojazdy w białym kolorze nadwozia z niebieskim pasem ostrzegawczym mimo, iż od 1978 roku obowiązywały przepisy, które wprowadziły stalowoniebieski kolor nadwozia i pas ostrzegawczy koloru białego. Wołgi M-24 w służbie dotrwały do połowy lat 90 XX wieku.

Więcej zdjęć modelu na moim blogu: http://www.modelewladka.pl/2019/02/gaz-m-24-woga-policja.html
#motoryzacja #samochody #policja #wolga #ciekawostki #modele143
PiotrekW115 - Model radiowozu GAZ M-24 Wołga w malowaniu polskiej policji( ͡º ͜ʖ͡º) S...

źródło: comment_KWBkZBNhlueanOwxhgaG08mqXeSzv653.jpg

Pobierz
  • 4
@patryk-hukalowicz: Zdjęcia masz tutaj: http://www.wolga21.pl/download.php?id=753 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Owszem, kupowano nowe VW, Polonezy, Ople, Honkery, Renault etc, a nawet sprowadzono trochę szrotu z krajów zachodnich (testowano np. Volvo 343 z holdenerskiej policji). Mimo to aż do końca lat 90 można było spotkać ex-milicyjne wozy, w tym nieliczne już Wołgi M-24. Rekordzistą z wozów osobowych był chyba Fiat 125p kombi, który nawet doczekał się przemalowania na wzór
@PiotrekW115: Tak jako pojazd do wożenia psów ;) Ciekawe z tym szrotem poniemieckim. Słyszałem o tym Volvo, ale nic więcej w sumie. Renault były chyba jako dary biznesmenów. Był nawet W124 :) Ciekawe, że nie kupowane wtedy E36 ani innych BMW a decydowano sie raczej na Mondeo i inne bardziej "plebejskie" marki. Z wołgą mnie zaskoczyłeś.
@patryk-hukalowicz: Jednymi z ciekawszych wozów z poniemieckich darów były trzy Passaty B2 ofiarowane przez Gladbeck dla Wodzisławia Śląskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dwa trafiły do Policji, a jeden do nowoutworzonej Straży Miejskiej. Mam nawet jego miniaturę w kolekcji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wspominany W124 także jest obecny w mojej kolekcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Całość mojego zbioru możesz zobaczyć
PiotrekW115 - @patryk-hukalowicz: Jednymi z ciekawszych wozów z poniemieckich darów b...

źródło: comment_iniqalweCvYtZ1qVE0TXrw2THMmSTJLw.jpg

Pobierz