Wpis z mikrobloga

@un_espoir: wystarczająco długo mielisz? Kilka razy robiłem z ziemnych i dopiero po chwili robi się bardziej "smarowalne" - dodatkowo domowe masło zawsze będzie gęstsze bo jest 100% z samych orzechów ale to plus :)

Jeżeli koniecznie chcesz dodać jakiś olej to ja bym nie dawał nic innego niż arachidowy - może ewentualnie jakiś inny szlachetny, na pewno nie rzepakowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@un_espoir: może masz blender za słaby. Z drugiej strony ja tak mam ze swoim - większa misa podczas siekania potrafi zbić masę na beton i robienie masła mogłoby trwać o wiele dłużej niż mniejszej misie. Może sobie w maszynce do mielenia mięsa najpierw zmiel orzechy, jeśli masz? Wyciskarka do owoców też fajna sprawa.
A jak nie, to można dodać nieco tłuszczu.
@lunga: masło orzechowe z arachidów, które nie są orzechami ¯\_(ツ)_/¯ masło orzechowe robi się z każdych orzechów.

dodatkowo domowe masło zawsze będzie gęstsze bo jest 100% z samych orzechów ale to plus :)


@powaznyczlowiek: nieprawda, ja od dawna nie robię tylko kupuję 100 i mam lejące ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@un_espoir: moc mielenia i szybkość obrotów podgrzewają orzechy, przez co te wydzielają swój własny olej i takie masło robi się bardziej płynne. Jak robię w domu, to też im dłużej miksuję, tym bardziej płynne jest masło.
@un_espoir: Mimo lepszego smaku, polecam robić masło z nieprażonych orzechów. Prażone zawierają tłuszcze trans :(

Głównym zadaniem prażenia nie jest poprawa wartości odżywczej, tylko smaku i zapachu. Nasiona i orzechy poddane prażeniu są delikatne i chrupkie oraz bardziej aromatyczne. Naukowo udowodniono, że w trakcie prażenia dochodzi do utlenienia zdrowych tłuszczów nienasyconych, np. kwasu linolowego i oleinowego. W tym procesie zdrowe tłuszcze zamieniają się w wolne kwasy tłuszczowe, nasycone tłuszcze oraz tłuszcze