Wpis z mikrobloga

#dlaczegoprzegrywasz #przegryw #depresja #medycyna #niebieskiepaski #testosteron

Wpis skierowany głównie do mężczyzn, ale być może jakaś kobieta zainteresuje się tematem ze względu na problemy swojego partnera.

Cierpisz na przewlekłe zmęczenie? Dręczy Cię smutek? Ciągłe stany na pograniczu depresji? Kompletny brak chęci do działania, zmian? Może być to problem psychiczny, ale i też PROBLEM NATURY HORMONALNEJ!

Poziom męskiego hormonu - testosteronu spada w krajach rozwiniętych z pokolenia na pokolenie:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0076178

W dzisiejszych czasach już niektórzy nastolatkowie mają problemy z prawidłowym jego poziomem (co często widać na ulicach).
Jego deficyt to nie tylko mniejsza masa mięśniowa, skłonność do łatwiejszego otłuszczania się, zniewieściałość, czy gorsza erekcja, ale szereg innych problemów, zaczynając od zwiększonego ryzyka zespołu metabolicznego, a kończąc na osteoporozie, chorobie wieńcowej i... tendencjach samobójczych!

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0005/66362/MeSKIE-STARZENIE.pdf
https://podyplomie.pl/medical-tribune/17072,stezenie-testosteronu-a-ryzyko-samobojstwa

Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednie odżywianie i styl życia: brak aktywności, "na kanapowca", niedobory żelaza (ferrytyny), witaminy D, witamin z grupy B, cukrzyca (insulinooporność), ale niestety nie zawsze.

Normy dla stężenia testosteronu (całkowitego) wahają się w zależności od laboratorium w granicach:

8 nmol/l (231 ng/dl) do 30 nmol/l (864 ng/dl)

Problem w tym, że to "norma" budowana na całej populacji dorosłych mężczyzn.
Poziom 10-12 nmol/l jest całkiem poprawny dla 70 letniego mężczyzny, zaś u młodego 18-25 letniego człowieka nieodpowiedni.

https://naturalbiohealth.com/wp-content/uploads/2017/03/Male-Testosterone-levels-by-age.jpg

Jeśli obserwujesz u siebie objawy takie jak: ciągłe zmęczenie, łatwość budowania tkanki tłuszczowej, niska masa mięśniowa, brak chęci do życia, słaba erekcja - warto zbadać jego poziom.

Nie jest to drogie badanie, nie zapłacicie za nie raczej więcej niż 30 złotych, a może być przydatne w kontekście rozpoznania przyczyny Twoich problemów. Polecam wraz z testosteronem zbadać również hormon tyreotropowy (TSH), ponieważ choroby tarczycy mogą objawiać się podobnie.

Masz testosteron w dolnej granicy normy? Pora szukać dobrego endokrynologa. O nich niestety w Polsce ciężko, bo temat wdrożenia ewentualnej terapii hormonalnej dla mężczyzn to w naszym kraju dalej "biała plama", warto jednak zainwestować czas i pieniądze.
Dobry fachowiec wykluczając jako przyczynę styl życia, niedobory witamin, etc, powinien w razie niedoboru przebadać przysadkę mózgową, jądra i sprawdzić całą gospodarkę hormonalną.
  • 13
@dlaczegoprzegrywasz: Problem zaczyna się jak masz niski poziom testosteronu ale jeszcz ciut w granicach normy i chcesz go podwyższyć. Endokrynologdzy będą się bronić rękami i nogami przed jakimiś lekami a Ciebie wyślą do psychologa. Niski testosteron to jest masakra dla samopoczucia, seksualności i ogólnie dla zdrowia. Nie doceniałem jego roli dopóki sam na sobie nie doświadczyłem jego spadku.