Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie! Jestem Tomek, i mam kilka pytan dot. #webdesign , #frontend , #webdev , #js , #programowanie i nie tylko :).
Mamy rok 2019, ostatnia moja stycznosc ze strona internetowa, od stronu kodu zrodlowego, byla okolo 10 lat temu, a od tego czasu pozmienialo sie mnostwo :). W internecie jest kilka zrodel wiedzy, dot. webdevu, i wszystko aktualne na swoj sposob, ale dla laika, ktory nie do konca wie od czego tematyke ugryzc, jest ciezko.

Z tego powodu, mam kilka pytan, na ktore odpowiedzi pomoglyby mi w jakis racjonalny sposob, zaczac przerabiac na nowo podstawy, i zglebiac pozniej to, co juz mniej proste, a konieczne czy wazne :). Mam przed soba 8 miesiecy, ktore moge poswiecic na swoiste wakacje, i skupic sie na tworzeniu, na nauce, i chcialbym go wykorzystac, by po tej przerwie moc zajac sie nawet w amatorskim stopniu, ale jednak webdevem!

Od czego zaczac? Co jest kompletna podstawa? Pytam stricte o technologie, bo teraz jest mnogosc nowych rozwiazan i technologii, i ciezko mi to weryfikowac, nie wiedzac gdzie poczatek, A wiec, od czego zaczac?
Rozumiem, ze konieczna i podstawowa, jest znajomosc #html5 i #css3. To zrozumiale, ale powstaje tu pierwsze pytanie:

1. Do jakiego poziomu zapoznac sie z CSS, przed pojsciem dalej? Sa jakies terminy jak SASS czy LESS, sa tez CSS Gridy, rozumiem ze to jest wazne?


2. Nie korzystamy juz tak powszechnie z Photoshopa, gdy wiekszosc elementow teraz jest wektorowa czy skalowalna, nie rastrowa. Czego za to warto uzyc?




3. Trzeci w kolejce bedzie juz JS, chce poznac jego podstawe, a pozniej? Zarowno front jak i backend - jakies konkretne srodowiska czy frameworki sa zalecane jako podstawa? Jest mnogosc rozwiazan z JS w tytule, dlatego prosilbym o proste wyjasnienie, nawet po krotce, co warto zeby zobaczyl kazdy



4. Tworzenie responsywnych layoutow, metoda Mobile First. Rozumiem, ze to jest wazne? By nauczyc sie jak tworzyc w pelni responsywne strony, aplikacje? Nawet proste.



5. A propos prostych rozwiazan - co warto stosowac, zamiast kiedys stosowanego Wordpressa - do prostych stron, gdzie z CMSa potrzeba tak naprawde tylko zarzadzanie trescia, w wygodny przystepny sposob. Czy warto tworzyc jakies swoje rozwiazania? Czy sa do tego technologie w JS moze?




6. Czym jest Static Hosting? Netlify czy GIT, jaka to roznica miedzy po prostu zwyklym hostingiem na swoim FTP?



7. Mam pytanie takie bardziej juz zwiazane z post produkcja - jak to teraz wyglada, w przypadku malego klienta? Dostaje on ode mnie gotowa strone, na jakims ustalonym przez nas hostingu, i jest w stanie ja sam prowadzic, tj. uzupelniac jej zawartosc? Czy powinien miec od tego ludzi, ktorzy dbaja o zawartosc fanpage i strony? Jak to sie odbywa? Co polecic wtedy klientowi, i jakie sa mniej wiecej ceny? Jakis pomysl? Kto sie tym zajmuje, copywriterzy?


Co dalej, co jeszcze? Jak to wygladalo z Twojej perspektywy? Od czego najlepiej zaczac, co dolozyc pozniej?
Dzieki wielkie, i pozdrawiam!
Niech ta wiedza przyda sie i innym :)
  • 6
@Alteraktywnie: podstawą jest HTML5 i CSS, less czy sass to tylko preprocesory dzięki którym szybciej piszesz czy tam wygodniej. Jak poznasz to i zagadnienia jak RWD to dalej JavaScript. ( ͡° ͜ʖ ͡°) znajdziesz odpowiedzi jak zaczniesz się uczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
1. Do jakiego poziomu zapoznac sie z CSS, przed pojsciem dalej? Sa jakies terminy jak SASS czy LESS, sa tez CSS Gridy, rozumiem ze to jest wazne?


@Alteraktywnie: Ważne. Ale to nie podchodź do nauki webdev książkowo, rozdziałami. Tu trzeba iść równolegle, poznawać na bieżąco to, czego potrzebujesz. W przeciwnym razie utoniesz w masie wiedzy, której aktualnie nie potrzebujesz, a jak będziesz potrzebował to już będzie przestarzała, albo zapomnisz jak z
@bonus: Wiesz co, zajmowalem sie do tej pory i grafika, i programowaniem w innych jezykach, i chcialbym to polaczyc. Chcialbym wiedziec wszystko, wiec fullstack :) A docelowo zobaczymy, ale chcialbym miec rozeznanie we wszystkim.

@Init0: @zwierzak40: dzieki :)

PS. Znalazlem cos takiego i mysle ze warto pokazac :).
@Alteraktywnie: Miałem podobną przerwę, zatrzymałem się przed wejściem jQuery, a wróciłem 3 lata temu. Generalnie, to granica między frontem, a backendem jest dzisiaj mocno zarysowana więc warto się skupić na początku na jednej z dróg. Imho niewielu jest dobrych full stack developerów i przy ogromie technologii ciężko poznać wszystkie zagadnienia i niuanse na zadowalającym poziomie.

1. Ogarnij sobie jakiś tutorial i przypomnij wiedzę. Obczaj sobie layout oparty na flexbox'ie i stosunkowo