Wpis z mikrobloga

Zły komuch Maduro zrujnował kraj, a teraz blokuje pomoc humanitarną od zatroskanych stanów zjednoczonych!11 W całym kraju nie ma nawet papieru toaletowego, czy pasty do z... a nie, wróć. Wszystko to jest. W rządowych sklepach, gdzie jest sprzedawane poniżej ceny rynkowej. Wbrew temu co podają liberalne media.

#antykapitalizm #socjalizm #komunizm #wenezuela #neuropa #4konserwy
JaszczurReptylCzipke - Zły komuch Maduro zrujnował kraj, a teraz blokuje pomoc humani...
  • 44
@xeerxees: nie wiem co hiperinflacja ma do kryzysu w PRLu, tutaj błędem były nietrafione inwestycje oraz zbytnie uzależnienie od zachodu, co przy pogorszeniu koniunktury na rynkach zbytu poskutkowało niemożliwością spłaty zobowiązań. Tak tylko przypomnę, że do czasów Gierka system ten funkcjonował praktycznie bez żadnego zadłużenia i odnotowywał trwały wzrost gospodarczy. Bliżej prawdy jesteś odnośnie Wenezueli, gdzie sam krytykuję błędy nieudolnych rządów Maduro i pod pewnymi względami Chaveza, z tym że prawica
@Revmir: spoko przeciętny Koreańczyk z północy jest 25 razy biedniejszy niż Polak, co oznacz że polak przez 10 dni wypracowuje tyle co koreańczyk przez rok. Naczytałeś się bredni komunistycznych i masz mętlik w głowie.

Najpierw piszesz że najlepsze co się stało w PL to wpuszczenie obcego kapitału i nowych inwestycji jednocześnie piszesz że dla Wenezueli ten sam scenariusz jest najgorszy, niestety sami sobie zapracowali na ten kryzys. Wiadomo, że jedyna opcja
spoko przeciętny Koreańczyk z północy jest 25 razy biedniejszy niż Polak, co oznacz że polak przez 10 dni wypracowuje tyle co koreańczyk przez rok. Naczytałeś się bredni komunistycznych i masz mętlik w głowie.


@xeerxees: nie wiem jaką metodologią mierzysz to ile "wypracowuje", a to że w ich systemie ludzie nie gromadzą zbyt wielkich majątków prywatnych to żadne odkrycie, przypuszczam że większość usług publicznych jest dostępnych bezpośrednio czy za ich niewymienialną walutę.
@Revmir PRL i każdy inny kraj socjalistyczny/komunistuczny musi upaść albo istnieć z ludźmi żyjącymi w nędzy bo centralne planowanie jest niewydajne ekonomicznie. I tyle. Nie ma w tym wielkiej filozofii.
@tallman no nasi wykopowi komunisci sa w formie. We wszystkich najbogatszych krajach srodku produkcji sa prywatne to zamiast brac z nich przyklad to oni beda wprowadzac komunizm i uspoleczniac. Na glupote nic nie poradzi. Co z tego, ze im blizej do komunizmu to wieksza bida.
@majk3l: więcej takich nagrań znajdziesz, wrzucałem zresztą jak gościu dawał konkretne dane w temacie no ale dla kogoś kto łyka zachodnią propagandę w postaci fake newsów to może być szokujące.
@Revmir: za PRLu uciekło ponad milion ludzi przy ściśle zamkniętych granicach. W latach 70-tych i 80-tych Polska zajmowała pierwsze miejsce na świecie pod względem porwanych samolotów. Gdyby wtedy emigracja była tak łatwa jak dziś ta liczba 2 milionów emigrantów po 89' byłaby przebita kilkukrotnie.
@Revmir:

był o tym artykuł wyborczej, niestety w sieci dostępny tylko odpłatnie
link

ale już jedno to zdanie oddaje skalę zjawiska
"Tylko w 1981 r. na to lotnisko uprowadzono z Polski dziesięć samolotów - 27 proc. wszystkich porwanych w tamtym roku na świecie." A trzeba dodać, że to uprowadzenia tylko udane bo prób było więcej.

Niemcy skrót LOT tłumaczyli jako „Landet Oft in Tempelhof” (ląduje często w Tempelhof).
Natomiast w Polsce
@JaszczurReptylCzipke: Przeklejam bo kolega z czarnolistowany "Max Blumenthal - nadworny komentator sputnika i RT News zawsze broniący linii polityki Rosji - jak mnie nie dziwi ze to właśnie on jest autorem tego dzieła. Celem takich materiałów jest mieszanie w głowach i jak widze po reddicie to się udaje.

Macie tu swietny przyklad wojny informacyjnej. Zawsze sprawdzam źródła, sprawdzam kto jest autorem.

Co do meritum: bylem właśnie dwa tygodnie w Caracas. Sklepow
@tallman: (sorry, że nie odpisywałem, ale nie było mnie)
Tak, rząd nie zaplanował ich powstania, ale:
- aktywnie współpracuje z korporacjami (a także daje im większe przywileje)
- sposób działania korporacji przypomina państwo - silna hierarchia władzy, często monopoliści na rynku etc
- kapitalistyczny model zatrudnienia jest planistyczny, pracodawca arbitralnie ustala ile się należy pracownikom za ich pracę, a także ile się nie należy (odpowiednik podatków), resztę przeznacza na własny zysk
@Yehezkel interwencjonizm i protekcjonizm nie ma nic wspólnego z kapitalizmem. Monopole tworzą się właśnie dzięki takim działaniom zbyt silnego państwa. To nie pracodawca ustala zarobki tylko rynek. Jeśli nie będzie płacić pracownikom takich stawek to zwyczajnie przejda do innego pracodawcy, w modelu gdzie wszystkich pracowników zatrudnia państwo zostaję im tylko strajkować.