Wpis z mikrobloga

#motoryzacja
#samochody
#nissan
Czy to możliwe aby nissan primer 1.9disel palił mniej przy prędkości 50km/h niż 90km/h?
Komputer pokazuje spalanie:
4 bieg 50km/h, 1400rpm - 4,7 litra na 100km
5 bieg 90km /k , 2000rpm - 5,8 litra na 100km
Czy coś takiego jest możliwe czy to komputer fantazjuje?
  • 28
@boostasioo: całe życie nie myślałeś chyba chciałeś powiedzieć. Spalanie zależy od np. obrotów silnika i oporów toczenia. Wiadomo powszechnie że opory np. powietrza rosną wraz z prędkością - szybciej jedziesz mocniej Cię wiatr hamuje to po 1. Po 2 żeby mieć wyższe obroty silnika trzeba częściej i więcej wtryskiwać paliwa do cylindra, więcej i cześciej = więcej się paliwa zużywa.
@boostasioo: Oczywiście. Samochody generalnie zawsze mniej palą przy niższej prędkości, bo mają do pokonania mniejsze opory powietrza (a te rosną razem z kwadratem prędkości) i toczenia.
@BanditDriver: to było deczka ironiczne stwierdzenie ;P 1400obrótów na 4tym jest ok a na 5tym już nie :P
jak pisałem mam disla w automacie który w tym zakresie sobie normalnie pracuje, jak kawałek równym tempem jedziesz to potrafi nawet do 1100 obrotów zredukować i jakoś to sobie radzi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@budus2: W życiowej sytuacji nie utrzymasz samochodem prędkości 20km/h. Ty odnosisz się do dużego spalania przy tej prędkości, ponieważ w takim wypadku zazwyczaj poruszasz się w korku. Ale tak jak pisałem, poruszając się z ciągłą prędkością 20km/h, a 50km/h spalisz mniej w pierwszym przypadku.