Wpis z mikrobloga

#progresjazarobkow #zarobki #trojmiasto

Firma 1 - lokalizacja: nie podam :) powiem tyle, że wieś blisko mojej rodzinnej miejscowości:
1. stanowisko - lvl 19 - technik informatyk - robię wszystko i nic - m.in. support dla pracowników, naprawa komputerów, instalowanie oprogramowania, wprowadzanie zamówień do systemu ERP, środków trwałych, administrowanie systemami Linux. Pierwsza praca po technikum (więcej farta niż umiejętności), równolegle rozpoczęte studia zaoczne.
06.2011 - 1800 brutto uop
09.2013 - 2000 brutto uop
06.2014 - 2200 brutto uop

2. Stanowisko - lvl 23 - młodszy programista. Głównie #java webowa, od wielkiego dzwonu #php, administracja systemami Linux, support dla pracowników, od czasu do czasu pomóc coś w dziale z którego przeszedłem. 09.2015 obrona pracy inżynierskiej.
07.2015 - 3200 brutto uop
03.2016 - 4500 brutto uop - podwyżka "wynegocjowana" rzuceniem papierami, bo dostałem się do innej firmy

Firma 2 - lokalizacja: Gdańsk - programista Java, głównie webówka:
01.2017 - 5494 brutto uod
02.2017 - 6500 netto m-c B2B
02.2018 - 7000 netto m-c B2B
03.2019 - ok. 8000 netto m-c B2B - moje "na czysto po ZUS i podatkach" względem poprzedniej podwyżki nie ulega zmianie, gdyż jest to podwyżka "inflacyjna" ze względu na przejście na duży ZUS :(

Aktualny lvl: 27

Według ogólnie przyjętych standardów w IT - szału ni ma, ale za to spokój (nie licząc, że mogą urząd skarbowy i zus wpaść z kontrolą) i luz są. Gdyby mi się chciało cisnąć nowości na rynku, uzupełniać na bieżąco wiedzę po godzinach to może i nawet by było to słynne 15k, ale to zostawiam dopiero gdy będę chciał zmienić pracę lub mnie najzwyczajniej w świecie z niej wywalą.
  • 17
@matwes: Postukaj z rok, dwa i ciśnij do 10k-12k netto, zakładając, że coś potrafisz - jak trzeba to poprzez rzut papierkiem lub zmianę firmy. Co do kontroli urzędu, zusu - nie masz księgowej?
@Myzreal: mam księgową, kosztów ogólnie mało w miesiącu - bilet miesięczny na zbiorkom + księgowa. Co nie zmienia faktu, że mogę zostać wylosowany do kontroli. Nie czuję potrzeby zmiany pracy w tej chwili.
@kto3: choćby nawet to czy JDG nie jest ominięciem kodeksu pracy, przykrywką dla umowy o pracę. Jeśli coś takiego stwierdzą to wydadzą nakaz zapłaty zaległych składek zarówno przez Ciebie jak i przez pracodawcę czyt. "klienta".
@matwes: o takich kontrolach to słyszałem tylko jak ktoś w tej samej firmie przechodził z UoP na JDG, ale to też raz albo i dwa razy w życiu o tym słyszałem. Nigdy to nie było bezpośrednio u kogoś znajomego, tylko u znajomego znajomego który gdzieś słyszał ( ͡° ͜ʖ ͡°). Myślę, że kontrolą z ZUS nie masz się co przejmować. W dużych miastach US też raczej kontroli
@matwes: bardzo fajnie widoczny progres, dzięki za wrzucenie :) 6-8k netto to już całkiem spoko pensja, nawet jak na gdańskie warunki (pomijając standardy IT). Tym bardziej, że nie potrzebujesz auta (wnioskuję po tym co piszesz).

Szkoda, że w produkcji takie wartości nie są tak łatwo osiągalne... Żeby dostać nawet to 6k netto to bym chyba z 10 lat musiał pracować...
@matwes: dobra poczytałem sobie w wolnej chwili co tam się działo, gość podał firmę do sądu o ustalenie stosunków pracy, bo sobie wyliczył, że te wszystkie godziny które siedział po nocach jednak lepiej by mu się liczyły na UoP. Na działalności pewnie ma za nadgodziny normalną stawkę, zgodził się na to, a teraz do niego doszło że mógłby mieć więcej.

Co do kontroli z ZUSu to nie ma możliwości żeby przyszli
@kto3 wielokrotnie miałem kontrolę. Wystarczy poprosić o zwrot VAT i jest kontrola
Edit. A ZUS, mój błąd. To przez 11 lat miałem raz kontrolę. Bez sensu taka. Tylko sprawdzili czy place. Głupota bo mieli wpłaty u siebie w systemie
@maciekawski od tego 6-8 k netto odlicz jeszcze dochodowy, ZUS i księgową. Zostaje 4 - 5.6 więc już nie tak różowo. Dodatkowo na B2b nie przysługuje ci urlop. Do tego jeszcze bardzo niskie chorobowe, brak profitów typu urlop ojcowski, opieka nad dziećmi, niskie składki emerytalne. B2b zaczyna się opłacać tak od 10k w górę.