Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Cobyście mieli co czytać o poranku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gesty liturgiczne - bicie się w pierś Kiedy i Dlaczego?

Drugi najczęściej nadużywany gest na liturgii po znaku Krzyża. Faktycznie jest on przewidziany tylko w dwóch momentach:

- podczas Confiteor, czyli I formy Aktu Pokuty (na polski: Spowiadam się Bogu..."), trzykrotnie wszyscy wierni, posługujący oraz celebransi uderzają się w pierś prawą pięścią na słowa mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa
- podczas Kanonu Rzymskiego, czyli I Modlitwy Eucharystycznej, ale wtedy tylko przez Celebransa, który czyta słowa:

Również nam, Twoim grzesznym sługom, *

Które występują zaraz po wspomnieniu zmarłych, a nieco przed Doksologią Wielką.

Symbol dosyć prosty i czytelny. Odnosi się do fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza

Natomiast Celnik stał z daleka i nie śmiał oczu nawet wznieś ku niebu, lecz bił się w pierś i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika (Łk 18,13)


Oznacza on przyznanie się do błędu, do winy, do grzechu. Dlatego wiąże się on z aktem pokuty właśnie, o którym sądzę, że przy tej okazji można powiedzieć co nieco.

Najpewniej zwyczaj rozpoczynania zgromadzenia Eucharystycznego Aktem Pokuty został zaczerpnięty od Żydów. Abp Nowowiejski mówi:

Zwyczajem było u Żydów przed złożeniem ofiary kajać się przed Bogiem za swoje grzechy, przed ofiarowaniem bożej żertwy złożyć ofiarę skruszonego serca.


Sam Akt Pokuty współcześnie ma 4 formy: Pierwszą jest Spowiedź Powszechna, czyli już wspomniane Confiteor; drugą są wersety zaczerpnięte z Pisma recytowane naprzemiennie przez kapłana i lud; trzecią są wezwania błagalne skierowane do Chrystusa, które wyprowadzono z pierwotnego sensu Kyrie Eleison (wtedy też pomija się w liturgii tę część stałą). Ostatnią jest pokropienie, czyli Aspersja, o której więcej wspomnę nieco bliżej Wielkiego Tygodnia.

Po co Akt Pokuty na początku? "Prawda was wyzwoli". Prawdą o człowieku jest to, iż jest grzesznikiem, który potrzebuje uzdrowienia pochodzącego od Boga. Aby faktycznie przyjąć Chrystusa w Sakramencie trzeba stanąć w prawdzie osobie i o swojej słabości.

Dzisiaj nie mam żadnego zdjęcia ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #kosciol #katolicyzm #wiara #religia #wielkipost #msza #liturgia #mirkomodlitwa #mikromodlitwa
  • 10
@Slucham_psa_jak_gra_: chyba z 12 lat posługuje przy Liturgii. Choć z początku prawie nic nie rozumiałem, to na pewnym etapie zacząłem zadawać pytania co to wszystko oznacza. Bycie w oazie, potem bycie animatorem, odpowiedzialność za młodszych posługujących i jakoś poszło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Posługa była jedną z najlepszych rzeczy jakie mnie w życiu spotkały i na swój chcę pozostać wierny Świętemu Ołtarzowi, przy którym tyle lat się
Wołam zainteresowanych (18) z listy Liturgiczny Wykop
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Sponsor: Grupa Facebookowa z promocjami z chińskich sklepów

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @Scorpjon @Ignacy_Patzer @Marianoo21 @wedo @BamboszProsiak @lordus2 @goral_w @chudziutki @skibi @damian1123 @Tistut @sphinxxx @LouisIX @Trainer @o_40855 @Drzemka_w_cieniu_drzew @mikstury1 @The_Linkos
- podczas Confiteor, czyli I formy Aktu Pokuty (na polski: Spowiadam się Bogu..."), trzykrotnie wszyscy wierni, posługujący oraz celebransi uderzają się w pierś prawą pięścią na słowa mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa


@Scorpjon: a w którym dokumencie jest napisane, że trzykrotnie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@phund: z mojej wiedzy wynika, że w żadnym, aczkolwiek jeszcze się nie spotkałem z innymi wariacjami na temat ilości uderzeń w pierś ( ͡° ͜ʖ ͡°) a jeśli coś jest powszechnie przyjęte jako zwyczaj w Liturgii to uważam, że można to traktować jako regułę