Wpis z mikrobloga

Chciałem zwrócić na coś uwagę wszystkim mirkom kryptotraderom, którzy chcą zarobić, leganie się z tego rozliczyć i móc jeździć lambo do rodziców na wsi na święta. Chodzi o rozliczających się indywidulanie.

Za poprzeni rok (2018) obowiązuje jeszcze PIT-36 i zadeklarowanie przez podatnika przychodu / kosztu nabycia praw majątkowych ( tak były klasyfikowane krypto). Jest to niekorzystne podatkowo, bo np. ja od razu wpadam w drugi próg 32% ¯\_(ツ)_/¯ Ale ma też plus.
Raczej nikt mnie nie wezwie do US na wyjaśnienia, bo nie mają z czym porównać. To ja deklaruję za ile nabyłem, jaki miałem przychód. Tylko ja wiem czy to prawda. US nie ma żadnych danych, żeby to kwestionować. Dlatego z automatu to nigdzie nie wyskoczy do kontroli.

Od nowego roku (2019) może być inaczej.
Dlaczego?

Zgodnie z nową ustawą, dochody z krypto są traktowane jak zyski kapitałowe, więc stawka podatku się wypłaszcza do 19%, co jest korzystne. Zmienia się również formularz na PIT-38. Ten formularz jest powiązany z innym z PIT-8C, który powinien być podatnikowi dostarczony przez giełdę, biuro maklerskie, bank, czy inny fundusz inwestycyjny.

Suma z PITów 8C powinna się zgadzać z cyferkami na PIT-38 podatnika. Jeżeli się nie będzie zgadzać od razu zostanie wyłapane do kontroli.

Jeżeli będziecie chcieli zalegalizować Wasze zyski, to lepiej żeby Wasz handel szedł przez podmioty, które wystawią PIT-8C. Jeżeli zarobicie np. 0.5 mln zł na giełdzie, która jest w innej jurysdykcji i nie rozlicza się z polskim fiskusem, to raczej nie dostaniecie PIT-8C. A wtedy wasz PIT-38 trafi od razu do kontroli.

Dodatkowo jak pisał w jednym z wątków @rozliczkryptowaluty, nowy formularz ma zawierać pole/a do deklaracji nabycia ( zanim jeszcze powstanie zysk/strata ) krypto w danym roku, co oznacza, że jak nakupujecie shitów i nie wypełnicie tego druku za 2019 a w 2020 wszystko #!$%@? 2damun, to potem ciężko będzie Wam to legalizować.

To tak tylko chciałem Wam dać pod rozwagę, gdzie handlujecie i co potem wpiszecie, albo czego nie wpiszecie w PIT-38, żebyście sobie nie ukręcili sznura na własny łeb XD.


#bitcoin #kryptowaluty
  • 27
@splitt: na dziś nie, ale myślę że wszystkie zarejestrowane w PL będą musiały od tego roku,
chodzi mi to żeby się też samemu nie podkładać, jak już coś wpisywać w PIT-38 to lepiej mieć na to podkładkę z PIT-8C, przy braku takiej to nie wiem czy warto :)
@atari_XE: Dwie największe giełdy (bitbay i bitmarket) nie są nawet zarejestrowane w PL. Ponadto nie ma żadnej podstawy prawnej, aby giełdy wystawiały jakiekolwiek pity.
@atari_XE:

jest miesięczny limit wolumenu transakcji klientów, wynoszący 1,5 mln euro miesięcznie. Jeśli zostanie on przekroczony, spółka będzie zobowiązana do rozpoczęcia starań o licencję Krajowej Instytucji Płatniczej.


1.5 miliona euro ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fervi krypto wchodzi w nową fazę, rynków regulowanych, te podmioty które zostaną przy dzisiejszym status quo, staną się marginesem bez znaczenia w dłuższej perspektywie, idę pobiegać bo #!$%@? półmaraton w niedzielę a ja bez formy , narazie
@atari_XE: Rozliczają się miękkie cipy. Jak chcecie zarobić to za żadne skarby nie wpisujcie krypto w zeznaniach podatkowych (tym bardziej jak się uczycie i nie macie stałej roboty). Tak robią debile, co nie potrafią po cichu realizować zysków. Nawet mi was nie żal.