Wpis z mikrobloga

Mam router TP-Link TL-WR1043N/ND v3, łącze 700/60 i tak wyciągało na oryginalnym firmware od TP-LINK. Data publikacji tego firmware w dodatku w wersji beta to 2016-08-09 dlatego też postanowiłem zmienić na coś aktualizowanego. Wybór padł na openwrt. Zainstalowałem Gargoyle 1.11.0.1 (0aa74ad0) i prędkość spadła mi do 180/60. Wyłączone wszystko co by mogło tak spowalniać, czyli QoS, monitorowanie itp. Zajętość RAM to około 31%. Średnie obiążenie CPU 0.05 (5 minut).
PC mam podłączony kablem.

Czy ten router tak ma na nieoryginalnym firmware? Jest jakiś sposób by go przyśpieszyć?

#openwrt
  • 16
@grzesiek123321: @FLAC: Nieoficjalne firmware nie wspiera Hardware NAT. To powoduje, że musi się tym zająć software (czyli cpu) i niestety więcej niż 300 nawet z fastpath nie wyciągniesz, bo będzie bottleneck

I to nie jest problem tego routera. Większość routerów ma ten problem
@FLAC: no to może masz wyłączone kompletnie wszystko co się da i jeszcze te 60 wyplulo, ale wtedy po co w ogole custom firmware?. Nie zmienia to faktu, że nie działa HNAT i o 1gb/s mozna zapomniec.

Zreszta 300 podalem orientacyjnie dla tej klasy routerow, a nie konketnego modelu. Po prostu wiecej niz mniej-wiecej tyle sie nie da bez HNAT

To natowanie jest problemem, a nie predkosc po prostu.
@Norskee: kłócisz się ze mną mimo że ja mam ten sprzęt i używam i wiem ile wyciska? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak, bo do światłowodu 100Mbps to musisz mieć PFsensa na xeone 8 rdzeniowym i 32GB ramu, inaczej nie ma zmiłuj się nie będzie działać.
@grzesiek123321: w zyciu 700 na nim nie osiagniesz na nieoficjalnmy. Wracaj do oficjalnego albo kup inny router w zaleznosci od zapotrzebowania. Jak wgrywales ten firmware tylko dlatego, ze wszyscy sie nad nimi spuszczaja, a nie z konkretnej potrzeby, to rob downgrade bez zastanawiania zbednego
@grzesiek123321: a i nie zapomnij jeszcze, że ogranicza cię pełny transfer, więc dobijesz do 300 ale łącznie downloadu i uploadu, a dodatkowo procesor będzie cały czas trzaskał na 100%. QOS ani sqm nie będzie dobrze działało, bo zabraknie mocy obliczeniowej, więc zapomnij, że uda ci się ustawić cokolwiek żeby móc ściągać i grać bez lagów
@FLAC: @Norskee: nie mylił się. 300 to ściana. Wyciągnąłem 294/60: http://www.speedtest.pl/test/207216810
Wracam na oryginalny i zastanowię się nad mocniejszym routerem. Sprzętu do gier nie wykorzystuję, główny powód zmiany to brak aktualizacji ze strony producenta. Firmware od prawie 3 lat nie ruszane. Dodatkowo chciałem skonfigurować sobie w sieci dnsmasq na routerze. QoS nie planowałem używać przy takiej prędkości łącza to nie ma dla mnie sensu.
@FLAC:

Staruszek 1043v1 jest w stanie uzyskać ponad 500Mbps przepustowości przy natowaniu! Należy pamiętać że to były tylko testy, w rzeczywistym środowisku (wiele różnego ruchu, wielu klientów, wiele połączeń, różne rzeczy uruchomione na routerze) może być trochę mniej

jest w stanie =/= uzyska. Środowisko testowe to najdogodniejsze warunki jakie mogą być, nieosiągalne w normalnym użytkowaniu.
EOT

Zresztą nawet niestabilne 500 z wyłączonym wszystkim co się da to wciąż za mało, więc
@Norskee: u mnie przy "normalnym ruchu" bez problemu obsługiwał światło 360/60. Nawet 600 bym na nim nie bał się puścić. No ale jak chcesz to stawiaj pfsensa na xeone jak u mnie w pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)